• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak łączyć kolory w mieszkaniu?

Jeśli jesteśmy na etapie aranżowania swojego mieszkania,  zastanawiamy się, jak połączyć kolory we wnętrzu, by efekt był jak najlepszy. W końcu to decyzja na lata. Począwszy od wyboru farby na ścianę, poprzez dobór odpowiedniego umeblowania, a na dodatkach skończywszy. Jak łączyć kolory w mieszkaniu, by prezentowało się elegancko, a jednocześnie niepowtarzalnie?

Kolory ciepłe i zimne

Każdy z nas potrafi wymienić kilka kolorów ciepłych i zimnych. Ale już nie każdy wie o tym, że wiele kolorów, w zależności od odcienia, może przybierać kolor zarówno ciepły, jak i zimny. Dzięki temu możemy stworzyć wiele kombinacji kolorystycznych. Mogą być one oparte na zasadach kontrastu lub barwy przewodniej, którą uzupełnimy różnymi odcieniami jednego konkretnego koloru.

Jeśli zdecydujemy się na aranżację bazującą li tylko na jednym kolorze, może okazać się, że będzie ona zbyt monotonna. Z drugiej strony – jeżeli zbyt mocno zaczniemy bawić się kontrastami, wprowadzimy do urządzanego pomieszczenia chaos, a każdy, kto wejdzie do pokoju dostanie oczopląsów.

Jeżeli nie ufamy za bardzo swojemu zmysłowi estetycznemu, poszukajmy natchnienia w naturze! Zieleń dobrze komponować będzie się z brązem. Wystarczy zatem pomalować ściany na ciepły oliwkowy kolor i dobrać do nich brązowe meble oraz dodatki. Możemy też zrobić odwrotnie, a więc pomalować ściany na kolor brązowy lub beżowy i dokupić meble i dodatki w zielonych barwach.

Dobór kolorów w aranżacji salonu...

Dobór kolorów w aranżacji salonu z meblami w kolorze szarym i różowym

Harmonijne połączenie kolorów na...

Harmonijne połączenie kolorów na przykładzie mebli w salonie

Poziomy i ich kolorystyka

Poziomy, które mogą stanowić osobną strefę kolorystyczną to podłoga, meble, ściany oraz sufit. Pamiętajmy jednak o tym, że istotne jest to, by razem tworzyły spójną całość. Wracając do barwy podstawowej i kolorów ją uzupełniających: jeśli w barwie podstawowej będą meble, ściany i dodatki powinny być dla nich uzupełnieniem. Mogą z nią współgrać na dwa sposoby: dopełnienia lub kontrastu. W przypadku gdy meble będą zróżnicowane pod względem wybarwienia, odpowiednio dobrane pod kątem koloru ściany będą je eksponowały, stanowiąc ich tło.  

Kompozycja kolorystyczna mebli w...

Kompozycja kolorystyczna mebli w przestronnym salonie

Kompozycja kolorystyczna mebli w...

Kompozycja kolorystyczna mebli w przestronnym salonie

 

Optyczne powiększenie pomieszczenia

Dobierając odpowiednie kolory możemy sprawić, że pomieszczenie, które aranżujemy, stanie się jaśniejsze i wydawać się będzie większe i przestronniejsze niż jest w rzeczywistości. Jeżeli chcemy optycznie powiększyć wnętrze, musimy po prostu bazować na jasnych kolorach. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z ciemniejszych dodatków. Zbyt dużo jasnych tonacji w pokoju sprawi, że będzie on wydawał się może większy, ale też nazbyt sterylny i chłodny.

W przypadku, gdy chcemy zmniejszyć głębię pomieszczenia, najlepiej będzie zestawić jasną podłogę i jasne ściany boczne z tylną ścianą pokoju w ciemnej tonacji. Dzięki sufitowi pomalowanemu na jasny kolor, przechodzącemu na brzegi ścian pomieszczenie będzie wydawać się wyższe. Zestawienie ciemnych ścian z jasną podłogą oraz sufitem sprawi, że podkreślone zostaną linie poziome we wnętrzu. Efekt finalny w dużej mierze zależał będzie od światła. Jeśli aranżujemy pokój mający okna od strony północnej, najlepiej zastosować w nim jasne barwy. W pomieszczeniach oknami od strony południowej można zaszaleć z intensywnością barw. Kolejna ważna sprawa to fakt, iż wybrane kolory powinny dobrze prezentować się zarówno przy świetle słonecznym, jak i sztucznym.  

Polecamy także artykuł: Jak dobrać kolorystykę ścian?

Koncepcja wykorzystania...

Koncepcja wykorzystania kontrastujących kolorów w aranżacji wnętrz salonu

Koncepcja wykorzystania...

Koncepcja wykorzystania kontrastujących kolorów w aranżacji wnętrz salonu