• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak odnowić meble drewniane?

Drewno od zawsze uważane było za dobry, stosunkowo tani, a przy tym elegancki i szlachetny materiał. Niestety jak wszystko, drewno też ma swoje minusy - może bardzo łatwo ulec zniszczeniu. Aby tak się nie stało, musimy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu go przed czynnikami atmosferycznymi, chemicznymi oraz mechanicznymi. Co, jeśli podczas porządków na strychu natrafimy na zabytkowy stół, któremu moglibyśmy przywrócić czas świetności? Oczywiście warto go odnowić. 

Pierwszy etap - przygotowanie powierzchni do renowacji

Szlifowanie

Najbardziej istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Tylko wówczas zyskasz gwarancję, że Twoja późniejsza praca nie pójdzie na marne. Na początku trzeba usunąć stare, łuszczące się powłoki i wierzchnią warstwę zszarzałego drewna. Możesz to zrobić za pomocą szlifowania ręcznego lub mechanicznego przy pomocy szlifierki oscylacyjnej.

Jeśli chodzi o renowację sprzętów trzymanych na zewnątrz, do wyszlifowania użyć musisz papieru o granulacji 120. Pamiętaj jednak, że balustrady, a zwłaszcza poręcze, czyli powierzchnie dekoracyjne, będą wymagać dodatkowego wyszlifowania papierem 180. Meble czy dekoracje trzymane w domu (z wykluczeniem parkietów i posadzek) muszą być poddane dwustopniowej obróbce, najpierw papierem o granulacji 180 a następnie o 220.

Odpylenie powierzchni

Kolejny etap to dokładne odpylenie szlifowanej powierzchni. Można to zrobić przy pomocy wilgotnej szczoteczki. Jeśli na tym etapie natrafisz na drobne ubytki i pęknięcia, zastosuj szpachlówkę dobraną kolorystycznie do barwy drewna.

Nowa powłoka

Kiedy powierzchnia zostanie już odpowiednio przygotowana, można przejść do następnego etapu, mianowicie do nakładania nowej powłoki. Jeśli część starej powłoki nie dała się całkowicie usunąć, najlepiej nanieść na drewno taki sam lub ciemniejszy kolor.  

proces odnawiania starych mebli...

proces odnawiania starych mebli drewnianych

proces odnawiania starych mebli...

proces odnawiania starych mebli drewnianych

 

Odnawianie drewnianych elementów zewnętrznych

Jak można zauważyć, różnice w przygotowaniu drewna do odnowienia nie są duże, tak już samo odnawianie różnić się będzie w zależności od tego, czy zajmujesz się elementami zewnętrznymi czy wewnętrznymi. Jeśli chodzi o malowanie zewnętrzne, niezbędne będzie zastosowanie co najmniej jednej warstwy wyrobów kolorowych (możemy wybrać kolor o najbardziej zbliżonym odcieniu do barwy drewna). Jedynie w ten sposób uda Ci się skutecznie zapobiec szarzeniu powierzchni pod wpływem światła.

Do renowacji drewna znajdującego się na zewnątrz (a więc np. płotów) należy zastosować trzy warstwy zabezpieczające. Pierwszą z nich jest bezbarwny impregnat głęboko penetrujący, dwie następne – impregnat w wybranym odcieniu, odpowiednim dla odnawianej powierzchni. Jeśli zależy Ci na łatwiejszym usuwaniu kurzu oraz zabrudzeń, warto zaopatrzyć się w lakier oraz lakierobejcę.

Renowacja balustrad lub podbitek dachowych

Jeśli chodzi o renowację drewnianych balustrad oraz podbitek dachowych, należy zabezpieczyć je warstwą impregnatu głęboko penetrującego, a następnie dwiema warstwami lakierobejcy.

Drewna tłuste, do których należą m.in. kasztan, dąb czy mahoń ciężko zabezpieczyć standardowymi lakierami przeznaczonymi do pozostałych gatunków drewna. W ich przypadku najlepiej sprawdzają się lakiery wodne.

Jeżeli chcesz, by powłoka była kryjąca, zastosuj odpowiednio warstwę impregnatu głęboko penetrującego bezbarwnego, a następnie dwie warstwy takiego w dobranym przez siebie kolorze. W ten sposób na stałe pozbędziesz się drewnianych słojów.

Odnawianie mebli wewnętrznych

Malowanie kryjące

Pierwszym sposobem na odnowienie starych powierzchni drewnianych wewnątrz domu jest tzw. malowanie kryjące. Sprawdzi się ono szczególnie w przypadku mebli. To również najlepszy sposób wówczas, gdy nie udało Ci się usunąć wszystkich pozostałości starej farby na drewnie, Wystarczy tylko pomalować sprzęt farbą w tym samym lub ciemniejszym kolorze. Jeśli chcesz, by farba dłużej się trzymała, wcześniej zastosuj podkład.

Zachowanie rysunku słojów

Inną metodą renowacji drewna jest malowanie środkami kolorowymi z zachowaniem widocznego rysunku słojów. Ten efekt uzyskasz po zastosowaniu dwóch warstw lakierobejcy, łączącej cechy bejcy i lakieru, w wybranym odcieniu.

Starym drewnianym powierzchniom blask przywrócić może też malowanie bezbarwne. Tu sprawdzą się lakiery. Z reguły nanosi się dwie lub trzy warstwy takiego lakieru. Spośród nich pierwsza jest lakierem podkładowym, który zapewni lepszą przyczepność, zabezpieczy też drewno przed zmianą barwy.

Uwaga

Niektórzy producenci zalecają, aby przed pokryciem drewna lakierem, bejcą bądź lakierobejcą nanieść wcześniej środek gruntujący.