• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Projekt garderoby - o czym należy pamiętać?

Jeśli posiadasz odpowiednio duże mieszkanie czy dom, z pewnością nie poprzestaniesz na szafie w sypialni, ale zdecydujesz się na garderobę. Gdzie najlepiej ją usytuować i jak najlepiej zaprojektować? Czego nie powinno w niej zabraknąć?

Umiejscowienie garderoby

Garderobę najczęściej umiejscawia się w niedalekiej odległości od sypialni oraz łazienki. Jeśli mamy do czynienia z domem dwukondygnacyjnym, będzie się ona znajdować z reguły na piętrze, czyli tam, gdzie usytuowane są sypialnie. Co ciekawe, nawet nieduże pomieszczenie z powodzeniem można przeznaczyć na garderobę. Nie będzie ona oczywiście tak przestronna jak te widoczne na amerykańskich filmach, ale z powodzeniem spełni swoje zadanie. Na garderobę można wydzielić część innego wnętrza, np. pralni, przedsionka, sypialni czy łazienki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wygodę wszystkich domowników, a nie tylko swoją i pamiętać, by wejście do garderoby znajdowało się w ogólnodostępnym dla wszystkich miejscu, może to być np. przedpokój. Ciekawe i praktyczne zarazem rozwiązanie to usytuowanie garderoby pomiędzy łazienką a sypialnią lub między dwiema sypialniami.

Projektowanie funkcjonalnej...

Projektowanie funkcjonalnej garderoby na miarę

Projektowanie funkcjonalnej...

Projektowanie funkcjonalnej garderoby z wbudowanymi szafkami

Rozmiar garderoby

Oczywiście wielkość garderoby będzie zależeć od dwóch aspektów: rozmiaru pomieszczenia, które chcesz na nią przeznaczyć oraz tego, co będziesz w niej przechowywać. Niektórzy trzymają tam jedynie odzież i obuwie, inni sprzęty gospodarstwa domowego takie jak np. deska do prasowania i żelazko. Generalnie minimalna powierzchnia garderoby powinna oscylować wokół 3,5-4 m2. Jeśli jednak zaadaptujesz na nią część innego pomieszczenia, jej wielkość ulegnie jeszcze zmniejszeniu. Odległość pomiędzy dwiema szafami mającymi głębokość ok. 60-70 cm i usytuowanymi przy dwóch równoległych ścianach musi wynosić od 100 do 150 cm. Jeśli zdecydujesz się na mniejszą garderobę i szafa znajdować się będzie jedynie po jednej stronie, odległość między szafą a ścianą również powinna wynosić 100-150 cm. Dzięki temu bez problemu będziesz korzystać z mebla. Do mniejszych garderób polecane są szafy z drzwiami przesuwnymi.
Powierzchnia centralnej części garderoby musi wynosić natomiast 150 cm2. Odpowiednia szerokość wejścia do garderoby to 80 cm. Jeśli chodzi o wysokość szaf, powinna wynosić ona 150-180 cm. Pamiętaj, że będziesz w niej przechowywać także długie sukienki, kurtki i płaszcze. Koszule, marynarki i spódnice będą wieszane przy wysokości 110 cm. Zdarza się, że garderoby aranżuje się na poddaszach. W takim wypadku najniższe miejsce przeznacz na przechowywanie krótszych ubrań. Co do półek, to w garderobie sprawdzą się takie o głębokości ok. 35-40 cm.

Projektowanie funkcjonalnej...

Projektowanie funkcjonalnej garderoby z odpowiednim dostosowaniem mebli

Planowanie rozmieszczenia mebli w...

Planowanie rozmieszczenia mebli w garderobie

Dzielenie na strefy

Aby korzystanie z garderoby było wygodne, warto podzielić ją na funkcjonalne strefy. Możesz wydzielić strefę na przechowywanie okryć wierzchnich takich jak kurtki czy płaszcze, którą wyposażysz w drążki i wieszaki. Mniejsza przestrzeń przeznaczona zostanie na ubrana składane. Trzeba również zagospodarować miejsce do przechowywania obuwia. Jeśli Twoja garderoba będzie należeć do większych i planujesz przechowywanie w niej żelazka i deski do prasowania, nie zapomnij wydzielić strefy do wykonywania tych czynności w bliskiej odległości od gniazdka elektrycznego.

Pamiętaj też o tym, by rzeczy używane częściej trzymać w zasięgu ręki, a te wykorzystywane od czasu do czasu na wyższych półkach. Wnętrze garderoby warto wypełnić szafami i półkami robionymi na wymiar. Dzięki specjalnemu konfiguratorowi, który można znaleźć na stronie Meble.pl (sprawdź tutaj). 

Planowanie praktycznej i stylowej...

Planowanie praktycznej i stylowej garderoby na wymiar

rozplanowanie przestrzeni w...

rozplanowanie przestrzeni w projektowanej garderobie

Wentylacja

Przy planowaniu garderoby nie każdy zwraca uwagę na wentylację, a to duży błąd. Bądźmy szczerzy, rzadko kiedy przeznaczamy na nią pomieszczenie z oknem. Co zrobić, by pomimo jego braku wentylacja przebiegała bez problemu? Przede wszystkim należy podciąć drzwi i zastosować we wnętrzu kratkę wentylacyjną oraz osobny kanał wywiewny. Ten ostatni jest niezbędny do właściwej cyrkulacji powietrza. Jeśli tego nie dopilnujesz, w garderobie może pojawić się pleśń i nieprzyjemny zapach stęchlizny.