• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Pergole i trejaże ogrodowe

Co to jest trejaż? Czym różni się od pergoli?

Sprawdź i przekonaj się, które rozwiązanie może sprawdzić się w Twoim ogrodzie lub na tarasie oraz jak można wykorzystać możliwości aranżacyjne obu rozwiązań?

Miło jest spędzać czas na świeżym powietrzu, gdy zechcemy odetchnąć od zgiełku codzienności. Posiadacze ogrodów mają wiele możliwości adaptacji terenu zielonego tak, aby był jednocześnie piękny  i funkcjonalny.
Elementami  umożliwiającymi aranżację ogrodu lub tarasu są trejaże i pergole.

Pergola

Pergola jest konstrukcją złożoną z kolumn i belek tworzących rodzaj sklepienia. To doskonała podpora dla roślin pnących. Pergola tworzy cudowny klimat relaksu i spokoju, a otaczająca roślinność napawa pozytywną energią.

Pergola jest idealnym miejscem do odpoczynku – warto postawić pod nią stolik z krzesłami i wypić kawę lub zjeść podwieczorek. Dobrą propozycją jest ustawienie pod konstrukcją hamaka, aby spędzać czas bawiąc się i wypoczywać razem z dziećmi.

Pod mniejszą pergolą doskonale będzie prezentować  się ławeczka, na której powinno się odpocząć, poczytać ulubioną książkę.

Niewielka pergola porośnięta różami umieszczona przy furtce wejściowej to piękny element dekoracyjny. W dużych ogrodach można pokusić się o długą pergolę tworzącą kwiatowy tunel, w cieniu którego przyjemnie będzie spacerować.

Pergole najczęściej budowane są z drewnianych belek.

Zdarzają się metalowe konstrukcje, należy jednak pamiętać, że na słońcu metal nagrzewa się i niektóre gatunki roślin mogą źle znosić rozgrzaną podporę i nie będą prawidłowo rosnąć i kwitnąć.

drewniane pergole i trejaże w...

drewniane pergole i trejaże w ogrodzie

drewniane pergole i trejaże w...

drewniane pergole i trejaże w ogrodzie

 

Mocowanie słupków

Pergola jest konstrukcją, którą należy odpowiednio starannie zamontować. Do przymocowania słupków do podłoża trzeba użyć specjalnych zaczepów, które  łączy się  z wcześniej przygotowanymi małymi betonowymi cokołami.
Belki pionowe można również włożyć bezpośrednio do wcześniej przygotowanych otworów, które powinno się zalać dokładnie cementem.

Mocowanie belek poprzecznych

Belki poprzeczne należy montować za pomocą mocnych śrub o długości ponad 15 cm. Zarówno śruby, jak i podkładki należy zabezpieczyć tłuszczem, który uchroni metalowe elementy przed korozją.

Mocowanie do ściany

Jeśli pergola ma być blisko ściany domu lub garażu konstrukcję należy zamocować za pomocą śrub kotwicznych. Warto pamiętać, aby konstrukcja nie była bezpośrednio dostawiona do ściany, a raczej zostawić niewielki odstęp – umożliwi to swobodny przepływ powietrza, miedzy ścianą i pergolą. Dzięki temu można uniknąć pojawieniu się grzybów i pleśni na roślinach pnących się przy murze.

Gdzie wkomponować pergolę i jak dobrać jej wielkość?

W dużych ogrodach, jeśli pozwala na to ukształtowanie terenu,  można zainstalować większą konstrukcję. Rozmiary pergoli należy także dostosować do roślin, które chcemy przy niej zasadzić.

Jeśli mają to być róże pnące, wysokość łuków sklepienia powinna mieć co najmniej 2 m – przechodząc pod taką pergolą nie będziemy zaczepiać głową o pędy róż. Powojniki mają długie pnącza, więc jeśli nie chcemy ciągle się o nie ocierać, szerokość pergoli powinna mieć ok 1,2 – 1,5 m.

W mniejszych ogrodach uroczo będą wyglądać niewielkie pergole porośnięte pachnącym groszkiem lub innymi powojnikami. Pięknie wkomponuje się w jej konstrukcję ławeczka, na której można wypoczywać w cieniu pięknie pachnących kwiatów.

Na tarasie można pozwolić sobie na lekką konstrukcję, u podnóża której ustawione zostaną skrzynie na rośliny. Wielkość należy dobrać do powierzchni i kształtu tarasu.

Często można spotkać się z większymi konstrukcjami, które pełnią rolę zadaszenia nad całym tarasem. Takie rozwiązanie pięknie wygląda i jednocześnie jest bardzo funkcjonalne – chroni przed słońce, wiatrem, oraz może stanowić naturalny filtr przed pyłem i kurzem.

drewniane pergole i trejaże w...

drewniane pergole i trejaże w ogrodzie pełnym roślin

drewniane pergole i trejaże w...

drewniane pergole i trejaże w ogrodzie pełnym roślin

 

Trejaż czyli inaczej kratka ogrodowa

Trejaże to ażurowe, najczęściej drewniane kratki (lub drabinki), które obrośnięte są roślinami pnącymi. Stosuje się je jako podpory dla roślin na ścianach budynków. Trejaże mogą tworzyć ścianki oddzielające taras od pozostałej części ogrodu, jako część ogrodzenia, które osłania przed wzrokiem przechodniów lub oddziela część wypoczynkową ogrodu od warzywnika.

Kratki ogrodowe często widuje się na balkonach, gdzie porośnięte pnączami chronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

Mocowanie

Kratki mocuje się do ściany budynku na drewnianych listewkach. Tu również należy zostawić odstęp od ściany, aby był przepływ powietrza. Uchroni to rośliny przed zagrożeniem ze strony pleśni.

Trejaże na tarasach i balkonach mocowane są przy skrzyniach lub dużych donicach, w których sadzone są rośliny. Należy zwrócić uwagę na jakość mocowań, gdyż silne podmuchy wiatru mogą naruszyć konstrukcję.

drewniane meble ogrodowe na tle...

drewniane meble ogrodowe na tle pergoli i trejażu

drewniane meble ogrodowe na tle...

drewniane meble ogrodowe na tle pergoli i trejażu

 

Jakie kratki?

Najczęściej spotyka się kratki z drewnianych listewek. Dla roślin jednorocznych można samodzielnie wykonać mocną kratkę z prętów bambusa. Zaostrzone końcówki bambusa należy na dzień lub dwa włożyć do pojemnika z środkiem do konserwacji drewna – pozwoli to zabezpieczyć pręty nawet na kilka lat. Całość związuje się w odpowiedni kształt i wymiar za pomocą drutu lub sznurka.

Panuje opinia, że trejaże są podporą dla roślin, a nie elementem dekoracyjnym – powinno się wybierać takie kratki, które jak najbardziej wtapiają się w tło. Jednak decyzja o doborze kratki zależy od gustu właścicieli – jeśli lubią drewniane elementy, to na pewno będą zadowoleni z ładnie skomponowanej kratki, której uroku dodadzą pnące się rośliny.

 

Dobór roślin

Na kratkach doskonale rosną róże pnące – gęsto porastają podporę i mogą tworzyć szczelną kolorową ściankę, która doskonale sprawdzi się jako element ogrodzenia.

Na trejażach pięknie prezentują się powojniki – na rynku dostępne są rośliny o kwiatach różnej wielkości i kolorystyce.

Na niewielkiej kratce zamontowanej w donicy, dzieci mogą obserwować, jak wzrasta posiany przez nie groszek pachnący lub fasola.

drewniane meble ogrodowe w postaci...

drewniane meble ogrodowe w postaci pergoli i trejaży

drewniane meble ogrodowe w postaci...

drewniane meble ogrodowe w postaci pergoli i trejaży