• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Wady i zalety obu rozwiązań.

Obecnie dużą popularnością cieszą się projekty, w których kuchnia jest otwarta na część dzienną czyli jadalnię i salon. Jednak nie wszyscy decydują się takie rozwiązanie, sporo osób woli mieć część kuchenną oddzieloną od reszty mieszkania.
Najczęściej wady jednego rozwiązania stają się zaletami drugiego. Jak podjąć decyzję o wyborze najlepszej opcji? Sprawdźcie wady i zalety obu koncepcji.

Nowoczesne wnętrze kuchni otwartej...

Nowoczesne wnętrze kuchni otwartej ze stołem wyspy

Nowoczesne wnętrze kuchni otwartej...

Nowoczesne wnętrze kuchni otwartej ze stołem wyspy

 

Zalety kuchni otwartej

·         Otwarta przestrzeń – największą zaletą takiego projektu jest optyczne powiększenie przestrzeni, staje się ono przestronniejsze i bardziej okazałe.

·         Doświetlenie wnętrz - połączenie kuchni z jadalnią lub salonem sprawia, że wnętrza nawzajem się doświetlają. Naturalne światło bez problemu dociera do każdego zakamarka, również odpowiednio dobrane lampy wzajemnie się uzupełniają.

·         Łatwy dostęp do jadalni – połączenie kuchni z jadalnią ułatwia codzienne serwowanie potraw (np. nie trzeba wędrować po mieszkaniu z talerzami).

·         Funkcja integrująca domowników – atutem otwartej kuchni jest możliwość zintegrowania całej rodziny, a także przyjaciół i znajomych. Osoby przygotowujące potrawy mogą swobodnie rozmawiać z pozostałymi gośćmi. Kuchnia bardzo często staje się wtedy centralnym punktem życia rodzinnego – dzieci odrabiają lekcje przy kuchennym stole, dorośli mogą popracować przy laptopie. To idealne rozwiązanie dla osób lubiących organizować przyjęcia, podczas których kuchnia staje się miejscem luźnych pogawędek, jak i długich, poważnych rozmów.

nowoczesne meble kuchenne w...

nowoczesne meble kuchenne w otwartej i zamkniętej kuchni

nowoczesne meble kuchenne w...

nowoczesne meble kuchenne w otwartej i zamkniętej kuchni

 

Wady kuchni otwartej

·         Kuchenne zapachy w całym domu – jednym z największych minusów kuchni otwartej jest rozchodzenie się zapachu przygotowywanych potraw po pozostałych pomieszczeniach. Jeśli jest to aromat pieczonego ciasta, to jest on przyjemny, jeśli jednak smażenia lub gotowania kapusty, to zapach może być uciążliwy. Nowoczesne okapy kuchenne dobrze radzą sobie z odprowadzaniem pary i zapachów, jednak trudno o 100% skuteczność.

·         Odgłosy towarzyszące gotowaniu – część sprzętów kuchennych generuje spory hałas np. mikser, robot kuchenny, zmywarka. Również czynności związane z gotowaniem (np. stukanie garnków, talerzy) powoduje spory harmider, który może przeszkadzać osobie, która w tym samym czasie chce obejrzeć w salonie telewizję lub popracować przy laptopie.

·         Dyscyplina sprzątania – bezpośredni widok z salonu na kuchnię powoduje, że część kuchenna powinna być zawsze wysprzątana. Jeśli cenimy harmonię i ład we wnętrzach, konieczne jest sprzątanie od razu po posiłkach.

·         Kilka ograniczeń aranżacyjnych – rozwiązanie 2 w 1 może nieść ze sobą pewne utrudnienia podczas projektowania wystroju.
Należy pamiętać, że kuchnia staje się częścią salonu i jej wyposażenie oraz umeblowanie powinno być eleganckie i jednocześnie spójne ze stylistyką salonu (ogólna kolorystyka ścian i podłóg, styl mebli, kolory dodatków).
Konieczne jest zaplanowanie miejsca do schowania sprzętów kuchennych tak, aby zminimalizować ich ilość na blacie. Czajnik elektryczny, ekspres do kawy oczywiście mogą stać na blacie, jednak inne sprzęty powinny być ukryte przed wzrokiem domowników i gości.
Brak możliwości zamontowania bramki zabezpieczającej, która uniemożliwiaja małym dzieciom wejście do kuchni.

Porównanie mebli kuchennych w...

Porównanie mebli kuchennych w kuchni otwartej i zamkniętej

Porównanie mebli kuchennych w...

Porównanie mebli kuchennych w kuchni otwartej i zamkniętej

 

Zalety i wady kuchni zamkniętej

To co jest wadą kuchni otwartej, jest jednocześnie zaletą kuchni zamkniętej i odwrotnie, to jest zaletą kuchni otwartej, jest wadą kuchni zamkniętej, więc nie będziemy znów opisywać wszystkich szczegółów, wymienimy tylko podstawowe hasła.

Zalety kuchni zamkniętej

·         Kuchenne zapachy z większą łatwością udaje się utrzymać w kuchni.

·         Zamykając drzwi można odgrodzić się od dźwięków całego domu (np. telewizora) i jednocześnie ograniczyć ilość hałasu, który generują sprzęty kuchenne.

·         Do zamkniętej kuchni raczej nie wchodzą goście, można pozwolić sobie na nieco większy nieporządek.

Wady kuchni zamkniętej

·         Wybierając kuchnię zamkniętą rezygnujemy z poczucia przestronności.

·         Częściej konieczne jest używanie większej ilości sztucznego oświetlenia.

·         Jeśli w kuchni nie ma kącika jadalnego, konieczne jest przenoszenie zastawy i potraw.

·         Podczas spotkań, osoba przygotowująca dania może czuć się odseparowana od reszty towarzystwa.

Wizualizacja otwartej i zamkniętej...

Wizualizacja otwartej i zamkniętej kuchni pokazująca różne style mebli kuchennych

Wizualizacja otwartej i zamkniętej...

Wizualizacja otwartej i zamkniętej kuchni pokazująca różne style mebli kuchennych

 

Podsumowanie

Trudno podać gwarantowany  przepis na wybór najlepszego projektu, ponieważ każdy klient ma swoje indywidualne wymagania, oczekiwania i wyobrażenia o kuchni idealnej. Często decyzja jest podyktowana tym, jakie mieszkanie lub dom kupujemy i jakie są techniczne możliwości wprowadzenia zmian (np. czy można wyburzyć ścianę, aby otworzyć kuchnię na salon).

Warto rozważyć wszystkie argumenty w obu rozwiązaniach, ponieważ każde z nich ma swoje wady i zalety. Należy pamiętać, że przebudowa kuchni, jej urządzanie, umeblowanie jest bardzo kosztowne i czasochłonne, więc wprowadzanie poprawek może okazać się sporym problemem.

Polecamy także artykuł o aneksach kuchennych i sposobach na ciekawe aranżacje.

Nowoczesne meble kuchenne w...

Nowoczesne meble kuchenne w otwartej i zamkniętej kuchni

Nowoczesne meble kuchenne w...

Nowoczesne meble kuchenne w otwartej i zamkniętej kuchni