• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Psychologia kolorów (część 1) - ciepła kolorystyka wnętrz

Każdego dnia otacza nas niezliczona ilość kolorów, również w naszych wnętrzach – tych prywatnych, jak i w pracy, szkole i innych miejscach. Rzadko pamiętamy, jak dużą mają siłę oddziaływania, wpływają na nasze decyzje, powodują zaskakujące reakcje, uspokajają lub pobudzają do działania.

Oddziaływanie kolorów na człowieka

Kolory i ich różnorodne połączenia oddziałują na człowieka znajdującego się pośród nich. Barwy, odpowiednio dobrane mogą np. uprzyjemnić życie rodzinne i towarzyskie, pomóc się zrelaksować lub skupić na pracy.

Przez poznanie zjawisk kolorystycznych można lepiej zrozumieć siebie i własne emocje - znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego są miejsca, w których czujemy się rewelacyjnie oraz takie, które czym prędzej chcemy opuścić. Dzięki tej wiedzy możemy aktywnie kształtować swoje otoczenie, zniwelować część problemów emocjonalnych i rozwinąć wrodzone predyspozycje.

Żółty

Żółty to kolor pomysłów. Oznacza nadzieję i szczęście, ale też tchórzostwo (wzbudza negatywne odczucia) i nieuczciwość.

Żółty we wnętrach daje wrażenie dynamiczności i przebojowości oraz budzi radosne skojarzenia. W zależności od użytego odcienia może wprowadzić  energetyczny klimat – np. dodatki w jaskrawych, neonowych kolorach lub bardziej przytulny – np. kanapa w miodowym odcieniu będzie zapraszała do odpoczynku z książką w ręku.

Żółty bardzo dobrze komponuje się z innymi ciepłymi kolorami, a także ponadczasową bielą, czernią i szarościami.

W zależności od użytego odcienia, może to być kolor dominujący w danej aranżacji lub punktowo jako jasne, energetyczny plamy tej barwy w kilku dodatkach.

 

Złoty

Złoty symbolizuje bogactwo i ekstrawagancję.

Niewielkie ilości koloru złotego dodaje się dla nadania wnętrzu tonu ekskluzywności i wykwintności.

Jasnozłoty przykuwa uwagę, podczas gdy ciemniejsze odcienie budzą silne skojarzenia bogactwa i przepychu. Złoty dobrze współgra z zielonym, brązowym i pomarańczowym. Odpowiednio skomponowane złote dodatki nadadzą charakteru wnętrzom o chłodnej kolorystyce np. bieli lub szarościom.

Kolor ten jest idealny to podkreślania stylu wnętrza przez dodatki. Złote akcenty w postaci dekoracji, bibelotów, świec nadadzą wnętrzu elegancji. W klasycznych wnętrzach idealnie sprawdzą się meble w kolorze złotym np. toaletka lub komódka, należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością mebli i uniknąć „przeładowania” wnętrza. Notabene złota zasada wnętrzarska brzmi „im mniej, tym lepiej” – lepiej zdecydować się na jeden złoty mebel, który stanie się punktem przykuwającym uwagę.

 

Pomarańczowy

Pomarańczowy to kolor energii, stymulujący emocje, często utożsamiany z ciepłem. Kojarzy się ze słońcem, cytrusami, witaminą C i w konsekwencji dobrym zdrowiem.

We wnętrzach kolor pomarańczowy często jest zestawiany z innymi kolorami. Dobrze komponuje się z jasnym odcieniem niebieskiego. Ognisty efekt może wywołać kombinacja nasyconego koloru czerwonego, żółtego i pomarańczowego.

Delikatniejszym odcieniem pomarańczowego jest brzoskwiniowy. Kolor ten pomaga pobudzić ludzi do myślenia lub mówienia. Kolor ten jest bardzo lubiany i często wykorzystywany we wnętrzach – zarówno  na ścianach, jak i meblach oraz dodatkach.

Barwa pomarańczowa, bez względu na odcień, ma naturalny, ciepły klimat i jest odpowiednia zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Oczywiście dorośli mogą woleć jasne, łagodniejsze tony, a dzieci kolor soczystej pomarańczy, ale można mieć pewność, że wnętrze z pomarańczowymi akcentami będzie przytulne, pogodne i pozytywnie nastawiające domowników.

Różowy

Kolor różowy często kojarzy się z kobiecością i delikatnością, również z miłością, ale tą uroczą i romantyczną. Różowy wprowadza czułość i nastrój zabawowy.

Róż występuje w wielu odcieniach – od jasnego niczym wata cukrowa, przez pudrowy róż, intensywniejsze fuksje, aż po kolor świeżych malin. Wszystkie to tony świetnie czują się we wnętrzach, jednak należy pamiętać, że duże ilości różu mogą wywoływać uczucie fizycznej słabości i dyskomfortu.

Delikatny róż w połączeniu np. z szarościami, jest idealny do sypialni – takie połączenie gwarantuje przytulny, romantyczny klimat, jednak bez przesłodzenia i przerysowania. To także styl lubiany przez małe dziewczynki o duszach księżniczek.

Mocne odcienie np. fuksja i malinowy róż dodają wnętrzu energii i ciepła, dlatego świetnie sprawdzają się w dodatkach. Ożywią wnętrze zbuntowanej nastolatki, dodadzą uroku salonowi, a i w kuchni można pokusić się o apetyczne dodatki w kolorze malinowym.

 

Czerwony

Czerwień to kolor pasji, wzbudza intensywne emocje, od gorącej miłości przez gniew, aż do bogactwa i władzy (purpura – kolor królów).

Kolor czerwony może mieć wpływ na reakcje fizjologiczne - podnosi ciśnienie i przyspiesza oddech. Symbolizuje on także władzę, przykuwa uwagę i budzi czujność.

Czerwień ma wiele odcieni, które w zależności od nasycenia barwy, mogą wprowadzać  nas w różny nastrój.

Jaskrawa oranżowa czerwień jest niczym bomba energetyczna – wprowadza do wnętrza wigor i temperament. Klasyczna, głęboka czerwień również wprowadza dynamikę, ale może mieć także romantyczny charakter (szczególnie użyta w dodatkach). Ciemna czerwień – bordo, kolor czerwonego wina – to bardzo elegancki kolor, który pasuje do wielu wnętrz. Z racji tego, że jest to kolor życia, ciemne odcienie także niosą ze sobą energetyczny ładunek, ale już zdecydowanie łagodniejszy, bardziej odprężający i harmonijny.
 

Brązowy

Brąz to kolor rzetelności, symbolizuje zdrowie, niezawodność, solidność, prostotę oraz przyjaźń. Kojarzony jest także z uczciwością i ciepłem. Kolor brązowy dodaje prestiżu.

Brązy doskonale komponują się we wnętrzach – od tych jasnego beżu i kremu, przez wiele odcieni drewna, aż po głęboką, czekoladową barwę naturalnych skór.

Brązy doskonale sprawdzają się zarówno w domach prywatnych, jak i przestrzeniach publicznych, między innymi dlatego, że doskonale współgrają z innymi barwami. Kolor ten sprawia, że pozostałe kolory użyte we wnętrzu wyglądają na głębsze i jaśniejsze, przez co podkreślają ich urodę.