• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu?

Przebywanie w pomieszczeniu, w którym jest gorąco jak w piecu to żadna przyjemność. Temperatura, która gwarantuje dobre samopoczucie nie powinna przekraczać 22°C. Na szczęście istnieje kilka sprytnych sposobów na jej obniżenie.

Zamknij i zasłoń okna

Pamiętaj o zasłonięciu okien, szczególnie tych wychodzących na południe. To nie wszystko, trzeba je też... zamknąć. Dzięki zamknięciu okien gorące powietrze nie będzie wpadać do mieszkania i nagrzewać pomieszczenia. Nie oznacza to oczywiście, że okna przez cały dzień mają być zamknięte. Najlepiej otworzyć je rano, wieczorem i w nocy, ale w południe zamykać. W wyjątkowo gorące dni otwieraj je jedynie wczesnym rankiem.

Zamocz zasłony

Jeśli w mieszkaniu jest duszno i gorąco, wypróbuj trik z zasłonami. Wystarczy namoczyć je w wodzie i mokre zawiesić na karniszach. Teraz trzeba tylko otworzyć okno tak, by powstał przeciąg. Powietrze w mieszkaniu w mig stanie się chłodniejsze.

Uwaga na źródła ciepła!

Każdego dnia słuchasz radia, oglądasz telewizję, pierzesz, używasz zmywarki, odkurzasz i prasujesz. Nie zdajesz sobie jednak sprawy, że sprzęty, które do tego wykorzystujesz to źródła ciepła. Mogą one odpowiadać za podwyższenie temperatury w twoim mieszkaniu. Wiadomo, że nie można zrezygnować z wykonywania tych czynności, ale wystarczy nie robić tego w okolicach południa.

oszczędność energii przy użyciu...

oszczędność energii przy użyciu zasłon przeciwsłonecznych na meblach

oszczędność energii przy użyciu...

oszczędność energii przy użyciu zasłon przeciwsłonecznych na meblach

 

Wentylator

Często stosowanymi w upały urządzeniami są wentylatory. Nie każdy jednak wie, że nie obniżają one temperatury we wnętrzu, a jedynie przynoszą ulgę przebywającym w pomieszczeniu. Dla lepszego efektu możesz kupić kilka wentylatorów lub wiatraczków i rozmieścić je w różnych miejscach. W ten sposób stworzysz przeciąg. Pamiętaj tylko o tym, by ten kojący podmuch nie był skierowany bezpośrednio na Ciebie, w innym wypadku grozi Ci przeziębienie.

Postawy na biel

Jak wiadomo, sprzęty czy ubrania w ciemnych kolorach nagrzewają się dużo bardziej od jasnych. Ta zasada dotyczy również elementów wyposażenia wnętrz. Schowaj grubą, ciemną bawełnianą pościel i zamiast niej wybierz jasną wykonaną z satyny. Unikaj materiałów w ciemnych odcieniach, szczególnie czarnych.

Dywan na podłodze dodający...

Dywan na podłodze dodający ciepła do mieszkania

Dywan na podłodze dodający...

Dywan na podłodze dodający ciepła do mieszkania

 

Zadbaj o dobrą wentylację

Sprawdź drożność kratek wentylacyjnych. Jeśli ich stan pozostawia wiele do życzenia nie ryzykuj i kup nowe. To nie tylko kwestia dobrej wentylacji w całym mieszkaniu, ale także zdrowia, a w wielu przypadkach nawet życia.

Klimatyzacja, klimatyzator, klimator

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest zamontowanie klimatyzacji. Jest to jednak dość droga inwestycja. Zamiast niej można wybrać klimatyzator lub najtańszy i najprostszy spośród tej trójki klimator (klimatyzer). Warto wiedzieć, że te dwa wspomniane urządzenia ochładzają wnętrze, ale nie zapewniają stałej temperatury w mieszkaniu, jak to się dzieje w przypadku klimatyzacji.