• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak dbać o meble obite tkaniną?

Meble tapicerowane tkaniną to bardzo popularne i modne rozwiązanie na aranżację wnętrza – tym bardziej, że wybór modeli, wzorów, kolorów i rodzajów tkanin obiciowych jest ogromny. Decydując się na zakup zestawu wypoczynkowego, chcielibyśmy, aby służył nam jak najdłużej, a przy tym ciągle efektownie się prezentował. Jednak codzienne użytkowanie, kolorowa odzież, promieniowanie UV czy też przypadkowe zabrudzenia mogą negatywnie wpłynąć na jego wygląd. Jak zatem zadbać o meble obite tkaniną?

Proces czyszczenia mebli obitych...

Proces czyszczenia mebli obitych tkaniną

Proces czyszczenia mebli obitych...

Proces czyszczenia mebli obitych tkaniną

 

Preparaty do pielęgnacji tkanin

Aby skutecznie ochronić meble przed szybkim zniszczeniem, warto zadbać o poprawny sposób pielęgnacji, a także odpowiednie środki. Warto zakupić produkty sprawdzone, testowane – w przypadku produktów nieprofesjonalnych może istnieć ryzyko uszkodzenia obicia. Do konserwacji tego rodzaju tapicerki doskonale sprawdzi się zestaw środków pielęgnacyjnych do tkanin marki COMODO

Niezwykle ważne jest czyszczenie tapicerki – szczególnie w przypadku tkaniny nieimpregnowanej, ponieważ w procesie produkcji nie została ona pokryta środkiem zapobiegającym wnikaniu zabrudzeń. Dokładne czyszczenie nie tylko pozwoli utrzymać mebel w dobrym stanie, lecz również umożliwi skuteczne działanie preparatu konserwującego. Impregnacja jest kluczowym elementem pielęgnacji; ma ona zabezpieczać tkaninę przed wchłanianiem płynów, ale także ułatwić następne czyszczenie. Warto pamiętać, by zabiegi pielęgnacyjne powtarzać regularnie – wpłynie to znacznie na żywotność naszych mebli.

Pielęgnacja tkanin – czyszczenie

Czyszczenie tapicerki jest istotnym elementem pielęgnacji. Komu bowiem nie zdarzają się przypadkowe plamy i zabrudzenia na kanapie czy fotelu? Utrzymanie naszych mebli w czystości jest ważne, jeśli chcemy zachować ich piękny wygląd na długi czas. Bieżące czyszczenie powinno polegać tylko na regularnym odkurzaniu mebla. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny obiciowej – czy jest ona „plamoodporna”, „łatwo czyszcząca”? Włókna takiej tapicerki pokrywa cienka warstwa specjalnego środka, który ogranicza ryzyko wnikania zabrudzeń. Jest ona wodoodporna i zmywalna, więc w razie potrzeby wystarczy szybko przetrzeć zabrudzone miejsce wilgotną szmatką. 

Zupełnie inaczej wygląda czyszczenie tkanin nieimpregnowanych. W tym przypadku musimy zwrócić uwagę na rodzaj plamy, która powstała. Jeśli tapicerka pobrudziła się jedzeniem lub powstała na niej warstwa z tłuszczu, kurzu i potu, najlepiej będzie użyć specjalnego środka. Preparat czyszczący do tkanin COMODO należy nanieść na brudną powierzchnię spryskiwaczem i rozprowadzić miękką gąbką, szczoteczką lub szmatką metodą „od szwu do szwu”. Następnie zabrudzenia zetrzeć wilgotną szmatką, dbając o to, by tkanina nie przemokła. Przed czyszczeniem warto sprawdzić działanie preparatu na niewielkiej powierzchni tapicerki. Po zakończonym zabiegu mebel powinien wyschnąć w sposób naturalny, aby uniknąć przebarwień.

W przypadku tzw. plam kolorowych (uporczywe plamy po płynach takich jak wino, soki, kawa, krew) powinniśmy natychmiast odsączyć ich nadmiar za pomocą bezbarwnej bawełnianej szmatki. W razie konieczności użycia preparatu, warto skorzystać ze Specjalistycznego odplamiacza do tkanin meblowych COMODO, pamiętając o sprawdzeniu jego działania na niewielkiej powierzchni. Odplamiacz ten pozwala na usunięcie plam bez tarcia, a do tego neutralizuje przykre zapachy. Produkt nanosimy na tkaninę spryskiwaczem, a następnie przecieramy delikatnie powierzchnię wokół plamy, aby nie powstały zacieki. Jeśli jednak to nastąpi, spryskujemy cały element mebla od szwu do szwu, a później przecieramy ostrożnie niefarbującą szmatką. Po zabiegu mebel pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, ponieważ większość plam znika właśnie wtedy.

Pielęgnacja tkanin – impregnacja

Przy wyborze mebli tapicerowanych możemy spotkać się z ogromnym wyborem różnych tkanin – również impregnowanych. Dzięki specjalnej powłoce są one zabezpieczone przed zabrudzeniami i ryzykiem uszkodzenia, a także o wiele łatwiej się czyszczą. Warto jednak pamiętać, że podczas użytkowania mebla powłoka ta powoli się ściera, dlatego powinniśmy zadbać o skuteczną konserwację tapicerki. 

Przed zabiegiem mebel należy wyczyścić z kurzu, brudu, tłuszczu – w przypadku kurzu wystarczy użycie odkurzacza z miękką końcówką, zaś do większych zabrudzeń polecamy Preparat czyszczący do tkanin COMODO. Po wyschnięciu tapicerki można przystąpić do konserwacji. Warto skorzystać ze specjalistycznego produktu, który odświeża kolor i zabezpiecza tkaninę przed zabrudzeniem. Impregnat do tkanin COMODO rozpylamy na suchą i czystą powierzchnię w odległości ok. 30 cm i zostawiamy do wyschnięcia. Spray zabezpiecza przed chłonięciem wilgoci oraz tłuszczem, dodatkowo ułatwia kolejne czyszczenie i nie przenosi kolorów w przypadku tkanin wielobarwnych.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji mebli

  • Całkowity brak pielęgnacji

Nawet przy wytrzymałych tkaninach codzienne użytkowanie może okazać się dla nich szkodliwe, pogarszając ich estetyczny wygląd oraz właściwości. Niezwykle ważne są więc zabiegi pielęgnacyjne: czyszczenie, regularne odkurzanie oraz odpowiednia impregnacja, która pozwoli ochronić mebel przed zabrudzeniami i ułatwi czyszczenie.

  • Nieodpowiedni sposób czyszczenia

Często w momencie powstania plamy skupiamy się na jednym miejscu i intensywnie je czyścimy, co może skutkować przetarciami i wyblaknięciem tkaniny. Warto czyścić mebel od krawędzi do krawędzi, przecierając miejsce wokół plamy wilgotną ściereczką. Powinniśmy również uważać na to, by nie przemoczyć tkanin. Dodatkowo pamiętajmy o regularnym odkurzaniu, które z pewnością pomaga utrzymać mebel w czystości.

  • Używanie nieodpowiednich środków

Do pielęgnacji tkanin tapicerskich powinniśmy używać produktów profesjonalnych, przetestowanych. Wybierając dany preparat, sprawdzajmy zawsze jego skład, ponieważ wiele z nich zawiera silne środki chemiczne, które naruszą najpierw powłokę zabezpieczającą, a później zniszczą samą strukturę materiału. Efekty używania nieodpowiednich środków widać dopiero po jakimś czasie, choć czasami można dostrzec różnego rodzaju odbarwienia.