Sklep online działa bez zmian. Usługa pobrań (płatność u kuriera) została czasowo wstrzymana.
Odbiory osobiste, wysyłki kurierskie, pocztowe i paczkomatowe realizujemy bez opóźnień.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak urządzić sypialnię według zasad feng shui?

Nie ma chyba na świecie osoby, która nie słyszała o feng shui. To znana już w starożytności praktyka planowania przestrzeni wokół nas. Ma ona na celu osiągnięcie zgodności ze środowiskiem naturalnym. Wiele osób chce urządzać swoje domy zgodnie z jej zasadami. Dziś zajmiemy się omówieniem aranżacji sypialni według reguł feng shui.

Umiejscowienie sypialni

Zacznijmy od samego umiejscowienia sypialni w Twoim domu. Według zasad feng shui najlepiej usytuować ją w tylnej części domu lub mieszkania, czyli znajdującej się w największej odległości od drzwi wejściowych. Bardzo ważne jest, by drzwi prowadzące do sypialni nie były na wprost wejścia do WC czy łazienki, a więc pomieszczeń, w których znajduje się element wody. Jeśli tego nie dopilnujesz, będziesz narażony na częstsze kłótnie, a przecież chcesz ich uniknąć. Bliskie zlokalizowanie elementu wody prowadzi nie tylko do rozdrażnienia, ale gasi też nasze uczucia.

Planujesz urządzić sypialnię na poddaszu? Być może obawiasz się o to, jaki wpływ na Twoje samopoczucie będzie miał ukośny sufit. Nic w tym dziwnego, można niekiedy natrafić nawet na publikacje traktujące o tym, jak to sypialnia znajdująca się na poddaszu może negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. To wszystko należy jednak włożyć między bajki. Według feng shui skośny sufit sprawi, że poczujesz się w takiej sypialni miło, przytulnie i bezpiecznie, a przecież właśnie o to chodzi, prawda?

 

Łóżko

Eksperci od feng shui zgodnie twierdzą, że do sypialni najlepszym wyborem będzie łóżko wykonane z litego drewna. Dlaczego? Przyczynia się do tego, że Twój sen jest spokojny, zapewnia też najlepszy przepływ pozytywnej energii we wnętrzu. Co ciekawe, powinno ono składać się z jednej części i być wyposażone w jeden, a nie dwa materace. Na nic jednak Twoje starania, jeśli w zły sposób ustawisz łóżko. Powinno być ustawione tak, że leżąc w nim będziesz widzieć każdego, kto wchodzi do Twojej sypialni. Twoje nogi muszą być skierowane do drzwi pomieszczenia. To nie wszystko. Koniec z upychaniem różnych rzeczy pod łóżko! Istotne jest, by znajdowała się tam pusta przestrzeń, wolna o śmieci, kurzu czy wciśniętych na siłę przedmiotów.

 

Barwy ścian i oświetlenie

Nie bez znaczenia jest też wybór kolorów ścian oraz oświetlenie wnętrza sypialni. Na jakie barwy się zdecydować? Może to być tak uwielbiany przez wiele kobiet róż, a także zieleń czy odcień morelowy. Jedną ze ścian możesz pomalować na kolor czerwony, kojarzony z żarem namiętności. Nie może być on jednak zbyt intensywny, bo inaczej zakłóci Twój sen. Jakie światło wybrać do sypialni? Jak mówią zasady feng shui powinno być ono delikatne i przytłumione. Dlatego też nie polecamy jasno jarzących się lamp i kinkietów posiadających przezroczyste klosze lub w ogóle ich pozbawione (jak to często dzieje się w przypadku industrialnych lamp). Mile widziane są za to oświetlenie skryte za romantycznym abażurem. Jeśli ten ostatni nie będzie pasował do Twojej nowoczesnej sypialni, zdecyduj się na klosz z mlecznego szkła.

 

Większość znawców feng shui kategorycznie zabrania umieszczania w sypialni lustra. Chodzi o to, że sypialnia, jako królestwo siły yin, ma służyć nam jedynie do odpoczynku i zrelaksowania się. Lustro wiąże się z dzienną aktywnością, a więc siłą yang. Chęć przejrzenia się w nim zdecydowanie nie sprzyja wyciszeniu. Szczególnie niebezpieczne jest umieszczenie lustra naprzeciwko łóżka. Widzenie swojego odbicia podczas leżenia może przyczynić się do koszmarów sennych, które odwiedzą Cię w nocy. Co robić, jeśli nie masz oddzielnej garderoby i jej funkcję przejęła sypialnia? Na szczęście jest na to kilka sposobów. Najprościej jest po prostu zasłonić lustro przed pójściem spać. Jeszcze lepszym pomysłem jest umieszczenie zwierciadła na wewnętrznej stronie drzwi szafy (jeśli oczywiście ma ona uchylne a nie przesuwne drzwi).   To nie wszystko, w sypialni nie można również obrazów ani zdjęć osób z rodziny, zarówno tych żyjących, jak i zmarłych. Dlaczego? Znawcy feng shui twierdzą, że śpiąc w takiej sypialni będziesz przez cały czas je podświadomie czuć, a co za tym idzie, mieć złudzenie, że osoba z fotografii jest w pokoju i Cię obserwuje. Nie wolno też umieszczać w tym pomieszczeniu zbyt wielu roślin, które według feng shui walczą z nami o energię i w dodatku zbytnio aktywują przestrzeń.     Lustro w sypialni – tak czy nie?

Czego unikać przy aranżacji sypialni?

Większość znawców feng shui kategorycznie zabrania umieszczania w sypialni lustra. Chodzi o to, że sypialnia, jako królestwo siły yin, ma służyć nam jedynie do odpoczynku i zrelaksowania się. Lustro wiąże się z dzienną aktywnością, a więc siłą yang. Chęć przejrzenia się w nim zdecydowanie nie sprzyja wyciszeniu. Szczególnie niebezpieczne jest umieszczenie lustra naprzeciwko łóżka. Widzenie swojego odbicia podczas leżenia może przyczynić się do koszmarów sennych, które odwiedzą Cię w nocy.

Co robić, jeśli nie masz oddzielnej garderoby i jej funkcję przejęła sypialnia? Na szczęście jest na to kilka sposobów. Najprościej jest po prostu zasłonić lustro przed pójściem spać. Jeszcze lepszym pomysłem jest umieszczenie zwierciadła na wewnętrznej stronie drzwi szafy (jeśli oczywiście ma ona uchylne a nie przesuwne drzwi).