• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Ozdoby do kuchni - co warto wybrać, by estetyczne udekorować wnętrze?

Ozdoby do kuchni - co warto wybrać, by estetyczne udekorować wnętrze?

Kuchnia często jest sercem całego domu lub mieszkania i stanowi centralny jego punkt. To w niej spędzamy sporą ilość wolnego czasu podczas przygotowywania posiłków, gotowania czy ich wspólnego spożywania z rodziną i najbliższymi. Z tego względu warto odpowiednio ją wyposażyć i zaaranżować, by w efekcie stała się zarówno funkcjonalnym pomieszczeniem, jak również estetycznie i ciekawie urządzonym. Jakie ozdoby do kuchni wybrać, by nadać jej charakter i stworzyć doskonałe wnętrze?

 

Ozdoby do kuchni na półkę

W kuchni jest wiele miejsc, w których możemy poustawiać różnego rodzaju ozdoby. Jednym z najczęściej spotykanych są półki, zwykle umieszczone nad blatami. Są to idealne powierzchnie do przechowywania przypraw i podręcznych akcesoriów, z których często korzystamy podczas gotowania. Z tego względu warto wyposażyć swoje pomieszczenie w ozdoby do kuchni na półkę, wśród których najlepszym wyborem będą eleganckie pojemniczki i słoiczki na przyprawy, zarówno te popularne, jak sól czy pieprz, jak i bardziej wyrafinowane zioła czy posypki.

W kąciku, w którym przygotowujemy kawę czy herbatę również warto zastosować półki. Na nich doskonale zaprezentują się również eleganckie opakowania, w których znajdziemy ziarna kawy bądź herbatę liściastą. Pojemniki mogą być ceramiczne, z małymi informacjami co znajduje się w środku, lub przezroczyste, dzięki czemu ich zawartość będzie cały czas widoczna. Ponadto na półkach w tym rejonie można postawić młynek do kawy, spieniacz do mleka lub inne akcesoria niezbędne do przygotowywania gorących napojów. Nie zapominajmy również, że doskonałą ozdobą do kuchni na półkę są książki kucharskie i estetyczne zeszyty z przepisami.

 

Ozdoby do kuchni na ścianę

Dekoracje, które doskonale sprawdzą się na każdej ścianie kuchennej to zdecydowanie wszelkiego rodzaju plakaty, zegary i tablice kredowe. Takie ozdoby nie zajmują miejsca, a doskonale pasują do kuchennego wnętrza. Plakaty mogą nawiązywać swoimi motywami do czynności związanych z gotowaniem - pyszne jedzenie, aromatyczna kawa, świeże owoce - wszystko co pobudza apetyt i wygląda smacznie.

Zegary są nie tylko doskonałą formą dekoracji, ale również spełniają praktyczną rolę, którą jest wskazywanie poprawnej godziny. Różnorodne modele, zarówno utrzymane w minimalistycznym stylu jak i klasycznym, będą świetnym wyborem - wystarczy dopasować je do aranżacji kuchennej.

Natomiast tablice kredowe to strzał w dziesiątkę. Nie ma bardziej praktycznej ozdoby do kuchni na ścianę niż właśnie one. Można na nich zapisać plan zajęć, menu danego dnia czy brakujące produkty, o których powinno się pamiętać podczas wyjazdu na zakupy. Sprawdzą się również w celu szybkiego zanotowania przepisu na pyszne danie.

Ponadto doskonałą ozdobą ścienną mogą być wzorzyste talerze, ładnie zawieszone naczynia na relingach, czy też doniczki z roślinnością, które przetrwają trudne warunki panujące w kuchni podczas gotowania, czyli wysoką wilgoć, gwałtowną zmianę temperatur i niekiedy słaby dostęp światła słonecznego.

Ozdoby do kuchni na parapet

Idealnym miejscem do dekoracji jest również kuchenny parapet. W zależności od jego szerokości można umieścić na nim większe bądź mniejsze doniczki z kwiatami, świeczki w świecznikach, a także różnego rodzaju figurki. Doniczki lub osłonki powinny mieć ciekawy design, by przyciągać wzrok i ładnie się prezentować. Parapet można śmiało potraktować jak kolejną półkę kuchenną, szczególnie gdy jest odsłonięty. Jednak należy pamiętać o dostępie do okna i możliwości jego otwarcia, bez konieczności usuwania każdego elementu po kolei. Na parapecie można również wyeksponować kosz z owocami i warzywami.

Niezależnie od wybranej dekoracji, będzie ona stanowić doskonały element ozdobny w każdej kuchni. Pomieszczenie bez tego rodzaju dodatków może wydawać się puste, niepełne i zbyt surowe. Warto zatem przełamać nudę i wybrać kilka ciekawych ozdób do kuchni, które nadadzą jej charakter, a także sprawią, że wnętrze w mgnieniu oka stanie się przytulniejsze.