• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Lustro okrągłe czy może kwadratowe?

Lustro okrągłe czy może kwadratowe?

Kwadratowe oraz prostokątne lustra są znane i lubiane przez ludzi w każdym wieku. Zdają się mieć ugruntowaną i pewną pozycję na rynku, której nikt i nic nie zagraża. Nic bardziej mylnego! Klasyczne i zarazem nowoczesne lustro okrągłe jest fantastycznym dodatkiem, który sprawdzi się zarówno w łazience, jak i w salonie. Na rynku istnieje mnóstwo ciekawych modeli, które łatwo dopasować do aktualnej aranżacji i poprawić styl każdego pomieszczenia. Jednak od czego zacząć?

 

Okrągłe czy kwadratowe?

Kwadratowe lustro to klasyka klasyki i bardzo zachowawcze rozwiązanie. Charakteryzuje się szablonową formą, typowym i często spotykanym kształtem, przez co stanowi doskonałe tło, lecz nic poza tym. Duże okrągłe lustro jest jego zupełnym przeciwieństwem. Wyróżnia się na tle typowych wersji kwadratowych i prostokątnych, podkreśla stylistykę nowoczesnych pomieszczeń, a także jest nietuzinkowe i bardzo ciekawe. Tym samym spodoba się osobom lubiącym się wyróżnić oraz takim, które cenią sobie nietypowe elementy wyposażenia.

Kwadratowe i prostokątne wersje są bardzo popularne i tym samym łatwo je znaleźć w praktycznie każdym mieszkaniu. Dostępne w sklepach modele występują pod wieloma postaciami i mają mnóstwo rodzajów wykończenia. Wielu klientów nie jest nawet świadomych możliwości zastosowania egzemplarzy okrągłych, przez co pozostają z jedynym wyborem - modeli o ostrych kątach. Warto zatem nieco się wyróżnić i zastosować wersje okrągłe, które zupełnie odmienią wygląd każdego pomieszczenia sanitarnego.

Okrągłe lustro do łazienki

Wymianę luster warto rozpocząć od pomieszczenia łazienkowego. To tam zazwyczaj stosowane są lustra w klasycznych kształtach, którymi ciężko nadać pomieszczeniu efekt nowoczesności. Okrągłe lustro do łazienki powinno być bardzo praktyczne, warto zatem by miało wystarczający rozmiar, który umożliwi komfortowe przeglądanie się oraz łatwe wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Generalnie stosuje się zasadę, że im więcej miejsca na ścianie - tym większe lustro. Warto również pamiętać, że zwierciadło wizualnie znacznie powiększa każde pomieszczenie, dlatego należy stosować lustra o maksymalnym dopuszczalnym rozmiarze.

Najmodniejszym modelem jest na ten moment zdecydowanie lustro okrągłe na pasku. Jest to typowe lustro w okrągłym kształcie, lecz wyróżnia się nietypowym sposobem montażu. Zamiast stelaża umieszczonego z tyłu, model z paskiem ma w górnej części niewielki kawałek materiału lub łańcuszka, na którym się je zawiesza. Takie okrągłe lustro na pasku wisi wówczas swobodnie zawieszone na jednym wkręcie lub - w lżejszych modelach - na gwoździu. Jest zatem nie tylko atrakcyjne wizualnie, lecz także bardzo łatwo je zamontować.

 

Detale okrągłego lustra

Lustro okrągłe ma zazwyczaj powierzchnię złożoną wyłącznie ze szkła z bardzo niewielkim obrzeżem, które ma je chronić przed zniszczeniem. Zazwyczaj jest bardzo cienkie i tym samym stwarza efekt nowoczesności i minimalizmu. Warte uwagi jest także okrągłe lustro w drewnianej ramie, które znakomicie pasuje do bardziej klasycznych łazienek. Zazwyczaj rama jest nieco grubsza i dzięki temu jest także bardziej widoczna. Takie lustro należy stosować w stonowanym otoczeniu urządzonym w staromodnym tonie. Na rynku dostępne są także okrągłe lustra w cienkiej drewnianej ramie. Są bardzo nowoczesne, lecz mimo wszystko stwarzają także wrażenie przytulności.

Najbardziej nowoczesne modele bywają wyposażone w oświetlenie LED umieszczane z tyłu, co znacznie zwiększa atrakcyjność każdej nowoczesnej łazienki. To znakomite rozwiązanie, które jest jednak bardzo rzadko spotykane i tym samym zdecydowanie droższe niż wersje bez tego ulepszenia. Równie ciekawymi wariacjami są także lustra okrągłe z szerokim rantem, który mocno odstaje od lustra nie na zewnątrz, tylko na przód. W przeciwieństwie do modeli o bardzo wąskim obrzeżu te są zdecydowanie ciekawsze, lecz zarazem bardziej przytłaczające. Dlatego warto je stosować jedynie w dużych łazienkach, najlepiej jasnych i minimalistycznych.