• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak czyścić meble tapicerowane?

Twoje meble zabrudziły się? Nie wiesz, w jaki sposób czyścić ich tapicerkę? W poniższym artykule prezentujemy bardzo proste i skuteczne sposoby. Dzięki nim można dać drugie życie nawet bardzo wysłużonym krzesłom czy tapicerowanym taboretom. Czyszczenie tapicerki meblowej to zadanie, któremu sprosta każdy!

osoba czyści meble tapicerowane...

osoba czyści meble tapicerowane przy użyciu specjalistycznych środków czystości

osoba czyści meble tapicerowane...

osoba czyści meble tapicerowane przy użyciu specjalistycznych środków czystości

 

Materiały obiciowe w meblach - z czego się je wykonuje?

W większości przypadków materiały obiciowe są produkowane z tkanin. Tkaniny te są zarówno praktyczne, jak i bardzo mocne. Należy jednak liczyć się z tym, że po pewnym czasie eksploatowania kanapy lub innych tapicerowanych mebli, konieczne będzie ich wyczyszczenie. Mikrowłókna nowej generacji, których używa się do produkcji nowych mebli, dają gwarancję, że materiał będzie trwały oraz łatwy w czyszczeniu. Coraz częściej w materiałach obiciowych znajduje zastosowanie powłoka teflonowa. Dzięki niej powierzchnia jest zabezpieczona przed wchłanianiem wody, a czyszczenie powstałych zabrudzeń jest jeszcze łatwiejsze. Jeśli posiadamy meble wykonane z tkanin obiciowych, to trzeba wiedzieć o tym, że w takim przypadku należy więcej czasu poświęcać na ich pielęgnację. Jeśli zaobserwujemy, że powstały jakiekolwiek zabrudzenia, należy usunąć je jak najszybciej. Zalecamy, aby czynić to przy pomocy ściereczki wcześniej nasączonej wodą. Jednak lepiej sprawdzą się preparaty czyszczące, które przedłużają żywotność i atrakcyjność mebli.  Ponadto meble wykonane z tkanin należy raz na miesiąc odkurzać. Sposób odkurzania musi być oczywiście zgodny z wytycznymi producenta. W przypadku, gdy nasza sofa jest bardzo brudna, wówczas warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem mebli. Jeśli wyczyścimy mebel ręcznie, może okazać się, że będzie to niewystarczające i pozostanie na nim wiele plam. Oprócz tego należy liczyć się z tym, że wskutek nieprawidłowego czyszczenia powstaną na meblu odbarwienia bądź plamy.

Usuwanie plam z tapicerowanego...

Usuwanie plam z tapicerowanego krzesła

Usuwanie plam z tapicerowanego...

Usuwanie plam z tapicerowanego krzesła

 

Jak czyścić tapicerkę - kanapa ze skóry

Warto wiedzieć, że meble wykonane ze skóry, posiadają fabryczne zabezpieczenia od producentów. Wraz z eksploatacją zastosowany impregnat oczywiście powoli się ściera. Im częściej mebel jest używany, tym szybciej nastąpi starcie się impregnatu. Dotyczy to przede wszystkim mebli takich jak kanapa użytkowana w salonie. Okres żywotności skóry oraz tkanin obiciowych uzależniony jest również od tego, jakie warunki będą panowały w danym wnętrzu. Niezwykle negatywny wpływ na meble skórzane mają wysokie temperatury, suche powietrze oraz bezpośrednie padanie promieni słonecznych na mebel. Z tego względu istotne jest, aby w mieszkaniu zainstalowany był nawilżacz powietrza. Jeśli ustawimy meble daleko od południowego okna, to będą dłużej w dobrym stanie. Meble skórzane, podobnie jak ludzka skóra, muszą być pielęgnowane w odpowiedni sposób. Konserwację mebli wykonanych ze skóry należy przeprowadzać trzy razy w roku. Niestety, mało kto stosuje tę zasadę. Z tego względu zalecamy, aby o niej pamiętać. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że nasze skórzane meble będą pięknie wyglądały przez długie lata. Do czyszczenia mebli skórzanych należy używać wyłącznie specjalnych preparatów. Zanim zaczniemy czyścić tapicerkę skórzaną, najpierw trzeba pozbyć się znajdującego się na niej tłuszczu. Uwaga! Nie wolno robić tego przy użyciu mydła ani innych preparatów wysoko alkalicznych. Można to zrobić przy pomocy roztworu letniej wody z płynem do mycia naczyń bądź preparatem do pielęgnacji skór. Tapicerka skórzana musi być czyszczona partiami. Zaczynamy od siedziska. Za pomocą okrężnych ruchów nakładamy małą ilość zakupionego preparatu na czystej ściereczce. Gdy zakończymy czyszczenie, należy przetrzeć tapicerkę starym ręcznikiem bądź innym miękkim materiałem.

Osoba czyści tapicerowane meble za...

Osoba czyści tapicerowane meble za pomocą środków piorących

Osoba czyści tapicerowane meble za...

Osoba czyści tapicerowane meble za pomocą środków piorących

Porady dotyczące czyszczenia...

Porady dotyczące czyszczenia tkaniny mebli tapicerowanych

Porady dotyczące czyszczenia...

Porady dotyczące czyszczenia tkaniny mebli tapicerowanych

Jak czyścić meble tapicerowane? Kilka sposobów na czyszczenie bawełny

Jak czyścić tapicerkę? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli mebli. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy szereg porad i wskazówek, dzięki którym czyszczenie zabrudzonych mebli tapicerowanych będzie zadaniem łatwym i skutecznym. W przypadku, gdy tapicerka wykonana jest z bawełny, to najprostszym sposobem na wyczyszczenie takiej tapicerki meblowej będzie użycie specjalnej pianki. Najlepiej, jeśli będzie to pianka dedykowana do czyszczenia tapicerki - warto zapoznać się z dokładnymi informacjami na etykiecie produktu. Zanim zaczniemy czyścić całą powierzchnię tapicerowanego mebla z bawełny, musimy najpierw upewnić się, że materiał ten w prawidłowy sposób reaguje na zakupioną piankę. W tym celu trzeba wykonać wstępną próbę działania preparatu - wykonujemy ją na niewielkim fragmencie, który zlokalizowany jest w mało widocznym miejscu. Czyszczenie tapicerki należy wykonywać w następującej kolejności: na początek odkurzamy całą powierzchnię tapicerki za pomocą odkurzacza, nakładamy środek i czekamy około 60 minut. Po tym czasie usuwamy środek przy użyciu białej ściereczki - robimy to do momentu, aż ściereczka przestanie się brudzić. W trakcie nakładania zakupionego preparatu należy pamiętać o tym, by nie zamoczyć wypełnienia mebla, czyli takich elementów jak gąbka czy trawa morska. Jeśli przez przypadek elementy te zostaną zamoczone, trzeba szybko je osuszyć za pomocą suszarki do włosów.

poradnik do czyszczenia mebli...

poradnik do czyszczenia mebli tapicerowanych

poradnik do czyszczenia mebli...

poradnik do czyszczenia mebli tapicerowanych

 

Jak czyścić tapicerkę meblową? Welury oraz aksamity

Jak czyścić tapicerkę z weluru? Eksperci wskazują, że w tym przypadku najlepiej sprawdzą się dedykowane preparaty. Czyszczenie tapicerki welurowej powinno przebiegać według następującego harmonogramu: najpierw wstępnie czyścimy ją przy pomocy odkurzaczem. Następnie nakładamy środek czyszczący w sposób zgodny z zaleceniami podawanymi przez producenta na etykiecie. Czekamy, aż nałożona wydzielina się wchłonie - czas oczekiwania uzależniony jest od tego, w jakim stopniu zabrudzony był mebel. Jeśli tylko odświeżamy tapicerkę, to powinno wystarczyć 60-120 minut (1-2 godziny), zaś jeśli mamy do czynienia z większą ilością zabrudzeń i plam, będziemy musieli poczekać od 180-300 minut (3-5 godzin). Jeśli nasze meble składają się z tapicerki aksamitnej, to materiał ten należy czyścić w sposób zgodny z kierunkiem ułożenia włosa. Do czyszczenia tapicerki aksamitnej będzie nam potrzebny 1 litr wody oraz 2 łyżki amoniaku. Przy użyciu tych dwóch składników tworzymy roztwór. Przygotowaną mieszankę wcieramy w bardzo delikatny sposób w aksamit i zostawiamy ją na okres około 1 godziny. Następnie przy użyciu miękkiej szczoteczki musimy wyczesać włosie, zaś sklejone włoski bardzo delikatnie suszymy przy pomocy suszarki do włosów.

osoba czyszcząca tapicerowane...

osoba czyszcząca tapicerowane meble domowe

osoba czyszcząca tapicerowane...

osoba czyszcząca tapicerowane meble domowe

 

Czyszczenie tapicerki - jak sprawić, aby meble były piękne i lśniące?

Aby przeprowadzone zabiegi czyszczące na meblach dały oszałamiający efekt, warto na koniec wysilić się nad tym, aby wydobyć z naszych mebli wszystkie walory estetyczne. W tym celu należy przetrzeć drewniane elementy za pomocą czystej szmatki wcześniej nasączonej preparatem do czyszczenia politury. Po przetarciu czekamy, aż nałożona ciecz odparuje. Później kolistymi ruchami w delikatny sposób nacieramy umyte drewno małą warstwą specjalnego preparatu do danego materiału lub olejem lnianym.