• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Meble tapicerowane i wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Meble tapicerowane są wszechobecne. Ciężko jest znaleźć domostwo, w którym nie byłoby mebli w tym stylu. W czym został ukryty sekret ich popularności? Trudno jednoznacznie stwierdzić, ale meble tapicerowane przede wszystkim kojarzą nam się w błogim wypoczynkiem, komfortem oraz wygodą dla całej rodziny. Sprawdź, czym są meble tapicerowane, z czego są zbudowane oraz jakie modele są zawsze na czasie.

Jak tapicerować meble i ile kosztuje tapicerowanie mebli – to pytania, którymi nie powinniśmy zaprzątać sobie głowy sami, ponieważ współcześni producenci dostarczają nam bezmiar gotowych rozwiązań w atrakcyjnych cenach. Zarówno gotowe meble, jak i meble tapicerowane na wymiar są w stanie zaspokoić potrzeby każdego, bez względu na zasobność jego kieszeni.

wskazówki do pielęgnacji mebli...

wskazówki do pielęgnacji mebli tapicerowanych

wskazówki do pielęgnacji mebli...

wskazówki do pielęgnacji mebli tapicerowanych

 

Czym są meble tapicerowane?

Zanim przejdziemy do opisu mebli tapicerowanych powinniśmy sobie jasno wyjaśnić, czym one są i gdzie najczęściej możemy je spotkać. Meble tapicerowane to nic innego jak kanapy, narożniki, sofy, fotele oraz pufy, czyli mówiąc krótko – meble wypoczynkowe. Meble tapicerowane stanowią zazwyczaj podstawowe wyposażenie salonu, a czasami sypialni. Współczesne modele występują w nieograniczonej gamie modeli oraz kolorów. Bez problemu dopasowują się do różnego rodzaju wnętrz i tworzą unikatowe aranżacje, które pozostają aktualne przez długie lata.

Już wiemy, czym są meble tapicerowane, ale nie wiemy, skąd wzięła się ich nazwa. Tapicerowanie mebli znane jest od stuleci, ale prawdziwy renesans tego typu elementów trwa do dzisiaj. Producenci prześcigają się w propozycjach idealnie dopasowanych do potrzeb klientów, tworząc meble w różnych stylach. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się kolorowe meble tapicerowane, dzięki którym przestrzeń staje się jasna, radosna oraz nowoczesna.

różne rodzaje mebli...

różne rodzaje mebli tapicerowanych

różne rodzaje mebli...

różne rodzaje mebli tapicerowanych

 

Jak wygląda produkcja mebli tapicerowanych?

Produkcja mebli tapicerowanych to skomplikowany proces, który wymaga wiedzy na temat meblarstwa oraz nowoczesnego designu. Meble tapicerowane zazwyczaj składają się z drewnianej ramy, miękkiego wypełnienia oraz obicia. To właśnie obicie definiuje styl naszego wyposażenia i dzięki niemu możemy właściwie sklasyfikować nasz mebel. Co więcej, obicie współczesnych tapicerowanych ładnie łączy się z drewnianymi oraz chromowanymi elementami, takimi jak wszelkiego rodzaju nóżki oraz uchwyty.

Nóżki do mebli tapicerowanych to zazwyczaj bardzo ciekawe elementy wykonane z drewna bądź metalu. W obecnym czasie dużym zainteresowaniem cieszą się klasyczne, drewniane nóżki, które kojarzone są nieco ze stylem z poprzednich epok. Meble tapicerowane wzorowane na latach sześćdziesiątych to idealne połączenie przyjemnego w dotyku materiału tapicerskiego oraz drewna. Pokój wyposażony w tego typu kanapę bądź fotel staje się przytulną przestrzenią, pełną elegancji oraz uroku.

wie różne typy mebli...

wie różne typy mebli tapicerowanych

wie różne typy mebli...

wie różne typy mebli tapicerowanych

Dodawanie mebli tapicerowanych do...

Dodawanie mebli tapicerowanych do wnętrza

Dodawanie mebli tapicerowanych do...

Dodawanie mebli tapicerowanych do wnętrza

Materiały wykorzystywane do tapicerowania mebli

Chcąc wiedzieć, jak przebiega cały proces tapicerowania mebli, musimy sobie również powiedzieć, jakiego rodzaju materiały należy wykorzystać. Tutaj warto rozgraniczyć materiały wykorzystywane wewnątrz oraz to, co widać na zewnątrz. Zacznijmy więc od wypełnienia mebli.

Meble tapicerowane mogą zostać wypełnione przy pomocy gąbki. Tutaj do wyboru mamy piankę tapicerską, zwaną też poliuretanową, piankę lateksową, niekiedy może to być pianka memory, choć ta stosowana jest głównie w materacach. Czy różni się od siebie każda z nich? Pianka tapicerska spotykana jest najczęściej i charakteryzuje się dużą elastycznością oraz zdolnością szybkiego powrotu do pierwotnego stanu. Tutaj możemy postawić również na piankę o wysokiej elastyczności, która ma bardziej ziarnistą strukturę niż pianka klasyczna.

przewodnik po różnych rodzajach...

przewodnik po różnych rodzajach mebli tapicerowanych

przewodnik po różnych rodzajach...

przewodnik po różnych rodzajach mebli tapicerowanych

 

Meble tapicerowane to przede wszystkim odpowiednio dobrany rodzaj obicia

Wiemy już co powinno znaleźć się wewnątrz mebli tapicerowanych, teraz pora powiedzieć coś na temat rodzajów obić wszelkiego rodzaju kanap, foteli oraz krzeseł. Pierwszy z nich to szenil. Materiał przypomina bardzo cienki sztruks bądź welur, ale nie ma możliwości, aby się zmechacił. To jeden z najczęściej wybieranych materiałów. Kolejny z nich to nieco droższy welur. Materiał jest dość drogi, ale prezentuje się niezwykle elegancko oraz luksusowo. Jest miękki w dotyku i sprawia, że czujemy się na takiej kanapie niezwykle przyjemnie. Mówiąc o meblach luksusowych, warto również przypomnieć tkaninę jaką jest żakard. To przede wszystkim propozycja dla stylowych wnętrz, a sam materiał często pokryty jest ciekawym wzorem. Propozycją dla alergików jest materiał mikrofaza. To bardzo łatwy w odkurzaniu materiał syntetyczny, który daje nam możliwość wyboru różnorodnych wersji kolorystycznych. Na koniec powiedzmy co nieco na temat materiału naturalnego,czyli skóry. Skóry są niezwykle eleganckie i charakteryzują się dużą odpornością na zniszczenia, niestety są jednak dość drogie. O skórę trzeba dbać, korzystając ze specjalnie przeznaczonych do tego środków, ale łatwo utrzymać czystość. Dobrym, nieco tańszym i przyjaznym zamiennikiem dla tradycyjnej skóry, jest ekoskóra. Współczesne rozwiązania tego typu niemalże na pierwszy rzut oka nie różnią się od skóry naturalnej.

poradnik o wyborze mebli...

poradnik o wyborze mebli tapicerowanych

poradnik o wyborze mebli...

poradnik o wyborze mebli tapicerowanych

 

Meble tapicerowane, które zawsze będą na czasie

Meble tapicerowane to szansa na umeblowanie mieszkania w sposób, który nie ma prawa stracić terminu ważności. Tapicerowane kanapy, fotele, czy pufy bez względu na kształt oraz kolor będą dostarczały nam moc pozytywnych wrażeń estetycznych. Co więcej, tego rodzaju elementy wyposażenia wnętrz charakteryzują się dużą funkcjonalnością oraz praktycznym wykorzystaniem przestrzeni.

Mówiąc o praktycznym wykorzystywaniu przestrzeni, koniecznie musimy wspomnieć o tapicerowanych narożnikach. To nieśmiertelne rozwiązanie, kiedy zależy nam na stworzeniu funkcjonalnego salonu. Bez znaczenia czy dysponujemy wielometrowym salonem w domu, czy niewielkim pokojem dziennym w bloku, tapicerowane narożniki wypełniają powierzone im zadanie jak należy. Narożniki tapicerowane oprócz tego, że świetnie się prezentują to jeszcze mogą pełnić rolę wygodnego łóżka. Po rozłożeniu otrzymujemy dodatkową przestrzeń do spania, która wygodą nie odstaje od tradycyjnych łóżek i materaców.

Poradnik o pielęgnacji mebli...

Poradnik o pielęgnacji mebli tapicerowanych

Poradnik o pielęgnacji mebli...

Poradnik o pielęgnacji mebli tapicerowanych

 

Tapicerowanie mebli i współczesny design

Mimo iż tapicerowane meble są rozwiązaniem, z którego korzystamy od wielu lat, ciągle pozostają na topie. Współczesne wzornictwo pokazuje nam, że tapicerowane meble ewoluują wraz z modą i elastycznie dopasowują się do naszych przestrzeni. Tapicerowane meble sprawdzają się nie tylko we wnętrzach klasycznych, równie dobrze możemy umieścić je w aranżacjach w stylu skandynawskim, loftowym, art deco, czy coraz zdobywającym coraz większą popularność stylu glamour.

Zacznijmy więc od stylu skandynawskiego. Tutaj najlepszym przykładem mebli tapicerowanych, które sprawdzają się jak mało które, są fotele w stylu uszak. To nie tylko wygodne meble, ale również niezwykle designerskie. Fotel uszak w kolorze butelkowej zieleni, czy intensywnej żółci stanie się idealnym dopełnieniem skandynawskiej aranżacji. W stylu loftowym doskonale sprawdzą się ciemne, welurowe kanapy i narożniki. Odcienie szarości, a nawet czerń to dość często występujące barwy w połączeniu z tapicerowanymi sofami, więc meblując salon w stylu industrialnym nie można o nich zapomnieć. W stylu glamour doskonale sprawdzą się komplety wypoczynkowe z dużą kanapą, wygodnym fotelem i podnóżkiem wykonane z miękkiej, jasnej tkaniny.

Różne rodzaje mebli...

Różne rodzaje mebli tapicerowanych z wyjaśnieniem ich konstrukcji

Różne rodzaje mebli...

Różne rodzaje mebli tapicerowanych z wyjaśnieniem ich konstrukcji

 

Czyszczenie mebli tapicerowanych i zachowanie ich dobrej kondycji

Kolejną bardzo ważną zaletą, która z pewnością świadczy o popularności jest czyszczenie mebli tapicerowanych. Meble tego rodzaju w większości przypadków wystarczy jedynie od czasu do czasu odkurzyć zwykłym odkurzaczem, by wyglądały nadal świeżo. Co więcej, usuwanie plam oraz zabrudzeń nie jest nad wyraz skomplikowane. Wystarczy użycie odpowiedniego detergentu, odrobina wody, a nasz mebel wraca do swojego właściwego wyglądu. Dobrym przykładem takiego środka są środki do czyszczenia firmy Comodo, które możesz znaleźć w naszej ofercie. Wśród nich znajdziesz zestawy do pielęgnacji czy preparaty impregnujące i czyszczące, zarówno do skór jak i tkanin.

Poradnik o rodzajach i konserwacji...

Poradnik o rodzajach i konserwacji mebli tapicerowanych

Poradnik o rodzajach i konserwacji...

Poradnik o rodzajach i konserwacji mebli tapicerowanych

 

Renowacja mebli tapicerowanych to idealny sposób na odświeżenie dawnych klasyków

Renowacja mebli tapicerowanych jest możliwa. Jeżeli posiadasz mebel o ciekawym designie, ale pochodzi on z innej epoki, nie ma żadnego problemu, aby na nowo lśnił nowością i świeżością. Renowacja jest możliwa i zazwyczaj opiera się o ponowne tapicerowanie szkieletu. Z jednej strony to dobry sposób na ocalenie od zapomnienia, z drugiej warto zapoznać się z ofertą mebli w stylu retro – to zaoszczędzi Twój czas i pieniądze.