• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak dbać o meble z ekoskóry?

Ekoskóra jest bardzo trwałym materiałem obiciowym, jednak – jak wszystkie inne – wymaga pielęgnacji i odpowiedniej ochrony. W czasie codziennego użytkowania jest ona bowiem narażona na uszkodzenia przez pot, tłuszcze, a nawet światło. Gdy ekoskóra nie będzie należycie zabezpieczona, jej warstwa zewnętrzna ulegnie szybkiemu zniszczeniu, stanie się sucha, łamliwa i podatna na rozdarcia. Jednak przy odpowiednim czyszczeniu oraz impregnacji z pewnością utrzymamy nasz mebel w świetnej formie przez długi czas.

porady dotyczące konserwacji mebli...

porady dotyczące konserwacji mebli z ekoskóry

porady dotyczące konserwacji mebli...

porady dotyczące konserwacji mebli z ekoskóry

 

Skutki niewłaściwej pielęgnacji mebli

Ekoskóra podczas użytkowania mebli nieustannie wystawiona jest na działanie wielu zewnętrznych czynników, m.in. słońce, wilgotność, temperaturę, tłuszcz czy pot. Materiał ten jest szczególnie wrażliwy w obszarach kontaktu ze skórą i włosami. Zniszczeniu może wtedy ulegać zewnętrzna powłoka plastyfikatora (PVC lub PU), którym pokryta jest ekoskóra. Niewłaściwa pielęgnacja mebli lub jej całkowity brak może trwale uszkodzić materiał na meblach, co objawia się głównie pękaniem oraz łuszczeniem.

Aby zapobiec szybkiemu niszczeniu mebli, warto poddawać je czyszczeniu oraz impregnacji 2–4 razy w roku. Warto jednak pamiętać, że należy przystąpić do tego z odpowiednią wiedzą, przy użyciu sprawdzonych środków – w przeciwnym razie możemy jeszcze bardziej uszkodzić ekoskórę. Ważne jest, aby pierwszy zabieg pielęgnacyjno-konserwujący przeprowadzić zaraz po zakupie mebla, przed pierwszym użyciem – pomoże to skutecznie chronić materiał przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi i pozwoli dłużej cieszyć się pięknym zakupem.

Preparaty do pielęgnacji ekoskóry

Prawidłowa pielęgnacja mebli wykonanych w ekoskórze polega przede wszystkim na regularnym czyszczeniu i konserwacji jej zewnętrznej powłoki. Oprócz odpowiednich metod pielęgnacyjnych ważny jest również wybór preparatów – środki dobrane do konkretnego rodzaju materiału będą o wiele bardziej skuteczne, co znacznie ułatwi nam kolejne zabiegi konserwujące. Profesjonalne preparaty będą działały na obicie jak niewidzialny pokrowiec, pozostawiając na meblu powłokę, która chroni zarówno przed brudem, jak też skutkami nadmiernego zużycia.

Do czyszczenia oraz impregnacji mebli z ekoskóry polecamy Zestaw ochronno-pielęgnacyjny do mebli tapicerowanych Skóra ekologiczna i Bycast, który zawiera preparat czyszczący (Soft Clean) oraz środek konserwujący (PU Protector). Poza pierwszą konserwacją, która powinna nastąpić zaraz po zakupie mebla, takie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać 2–4 razy do roku, w zależności od tego, jak często użytkowany jest dany mebel. 

Pielęgnacja ekoskóry

Każdy zabieg pielęgnacyjny należy zacząć od czyszczenia powłoki obicia. Najlepiej będzie wykonywać te czynności gąbką lub miękką szczoteczką, aby zapobiec mechanicznym uszkodzeniom ekoskóry. Z odpowiedniego preparatu (Soft Clean) tworzymy pianę za pomocą butelki pianotwórczej, a następnie nanosimy ją na gąbkę. Materiał czyścimy okrężnymi ruchami, jednocześnie uważając, by nie robić tego zbyt mocno i długo. Pozostałości usuwamy miękką szmatką i w razie konieczności powtarzamy proces. Po zakończeniu zostawiamy do wyschnięcia na ok. 2 godziny. Świeże plamy natomiast należy usuwać od razu szmatką dobrze wchłaniającą wilgoć.

Do impregnacji ekoskóry powinniśmy przystąpić dopiero po całkowitym wyschnięciu preparatu czyszczącego. Środek konserwujący (PU Protector) nanosimy na miękką ściereczkę i kolistymi ruchami rozprowadzamy go po powierzchni mebla. Aby warstwa ochronna powłoki dobrze się zakonserwowała, nie należy dotykać jej przez co najmniej 6 godzin. Taki zabieg skutecznie chroni ekoskórę przed ścieraniem, wysychaniem i pękaniem, jednocześnie ułatwiając proces kolejnego czyszczenia.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji mebli z ekoskóry

  • Uogólnianie pojęcia „skóra”

Kluczowe w pielęgnacji mebli jest odpowiednie rozpoznanie rodzaju obicia, ponieważ poszczególne preparaty przygotowywane są w oparciu o potrzeby i właściwości konkretnych materiałów. Nie należy więc mylić skóry naturalnej z ekologiczną (ekoskórą); nie kupujmy środków przeznaczonych do droższego obicia z myślą, że będą one bardziej skuteczne. 

  • Całkowity brak pielęgnacji

Mimo iż ekoskóra jest bardziej wytrzymała od skóry naturalnej, musi być odpowiednio pielęgnowana, aby nadal zachowywała swoje właściwości. Różne czynniki zewnętrzne (kurz, tłuszcz, pot, promieniowanie słoneczne) znacznie osłabiają zewnętrzną powłokę obicia, co może prowadzić do jej pękania i łuszczenia.

  • Stosowanie nieodpowiednich środków pielęgnacyjnych

Pamiętajmy, aby stosować produkty profesjonalne, sprawdzone, testowane. Koniecznie sprawdźmy przed zakupem ich skład – wiele z nich zawiera rozpuszczalniki i alkohole, które dobrze czyszczą powierzchnię, ale jednocześnie niszczą zewnętrzną warstwę materiału. Regularne używanie takich preparatów może trwale uszkodzić mebel.