Stare meble mają swój niepowtarzalny urok, dodają wnętrzom szlachetności i niebanalnego stylu. W wielu domach można spotkać antyki, czy to z epoki PRL, czy wcześniejsze. Są one zachowywane ze względu na design oraz praktyczny wymiar – są po prostu wygodne i użyteczne. Jeśli zatem mamy egzemplarz, który wymaga renowacji, zainwestujmy w niego, by móc cieszyć się przez wiele lat ich pięknem. Wśród mebli, które cieszą się ogromną popularnością i są chętnie poddawane zabiegom renowacji, są toaletki oraz pełniące zwykle ich rolę sekretarzyki.
Jak odnowić starą toaletkę? To pytanie często pada w chwili, gdy decydujemy się na zakup tego typu mebla lub mamy go w domu i chcielibyśmy nadal mu drugie życie. Odnawianie wcale nie musi być czasochłonne i wcale nie musimy wydawać krocie czy oddawać mebel w ręce specjalisty, by przywrócić dawny blask.
Proces renowacji starej drewnianej toaletki
Proces renowacji starej drewnianej toaletki
Toaletka wiecznie modna
Toaletka jako element wyposażenia sypialni lub garderoby pojawia się w historii meblarstwa dość wcześnie, bo już w osiemnastym wieku! Początkowo znana też była pod nazwą gotowalnia, czyli miejsce, gdzie dama mogła przygotować się do ważnego wyjścia, balu i uroczystości. Przy toaletce miały miejsce liczne zabiegi kosmetyczne i stylizacje, od czesania poprzez nakładanie warstw makijażu, biżuterii czy też perfum.
Toaletki tworzone są na całym świecie, z różnego rodzaju materiałów, w których dominuje drewno. Typowe meble tego typu mają właściwe sobie cechy, takie jak obecność nastawnego lustra, szuflad bocznych, przestronnego blatu oraz zdobionych, wąskich wnęk na kosmetyki i dodatki. Nowoczesne toaletki swym wyglądem nawiązują do dawnych wzorców, a na rynku można porównać wiele interesujących modeli w zróżnicowanej stylistyce, od retro i klasycznych po glamour i modernistyczne.
Renowacja krok po kroku
Pierwszym krokiem do renowacji toaletki jest ocena jej stanu i naszych możliwości – zarówno manualnych, jak i finansowych. W przypadku mebli przedwojennych lub unikatowych egzemplarzy, na które poświęciliśmy już wiele środków, lepiej jest oddać mebel w ręce fachowca, by mieć pewność, że nie ulegnie on zniszczeniu. Bywa, że renowacja niektórych mebli wymaga specjalistycznej wiedzy i zastosowaniu profesjonalnych narzędzi oraz preparatów, które pozwolą odświeżyć naszą toaletkę.
Jeśli jednak widzimy możliwość samodzielnej renowacji, dokonajmy szybkiej analizy tworzywa, z którego został wykonany mebel, oceńmy też skalę zniszczeń – tu może się okazać, że jedynie część będzie wymagała naprawy lub konserwacji. Aby odnowić starą toaletkę, w pierwszej kolejności należy ją starannie oczyścić z wszelkich zabrudzeń i kurzu. Toaletki drewniane z matową powłoką zewnętrzną można od razu pokryć warstwą farby lub lakierobejcy. W niektórych przypadkach należy usunąć zewnętrzną powłokę – używamy do tego papieru ściernego lub specjalistycznego żelu rozpuszczającego starą powłokę, którą następnie usuwamy za pomocą szpachelki. Osoby, które cenią niebanalne pomysły i znają technikę decoupage, mogą zastosować tu farbę akrylową w kolorze ecru lub białym, z także wykorzystać efekt spękania, co doda toaletce dostojeństwa i uroku
Jaki kolor toaletki wybrać?
Istotną kwestią przy odnawianiu toaletki jest wybór właściwego koloru w taki sposób, by mebel tworzył harmonijną całość z pozostałymi elementami wyposażenia. Pamiętajmy, że pierwotnie dominującym kolorem europejskich toaletek był kolor biały lub jego odmiany: kość słoniowa, ecru, a także jasne odcienie beżu.
W wersji nowoczesnej możemy stworzyć zupełnie nową jakość starego mebla i pokryć jego fronty naklejką okleinową w kolorze drewna lub z abstrakcyjnym linearnym wzorem. Taki zabieg sprawi, że nasza toaletka nie będzie miała sobie równych, będzie wyjątkowa i niepowtarzalna. Naklejka okleinowa jest łatwa w montażu, a co więcej – można ją wymienić gdy tylko zapragniemy nowych rozwiązań w swojej garderobie. Ważnym elementem toaletki jest też lustro – przy renowacji można je wymienić całkowicie lub zmienić kolorystykę ramy, co pozwoli nadać meblowi nowy look.