• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Funkcje prowadnic do szuflad

Prowadnice są w ogromnym stopniu odpowiedzialna za funkcjonalność oraz komfortowe użytkowanie szuflad w codziennych sytuacjach. Prowadnice dostępne na rynku są wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki którym mogą wytrzymać ogromną ilość cykli otwierania i zamykania. Jeżeli prowadnica uległa zniszczeniu będzie słychać głośne szuranie, a także tarcie, które przyczyni się do widocznego obniżenia płynności działania szuflady. Wybierając prowadnicę, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które będą miały wpływ na jej trwałość oraz komfort użytkowania, tj. jakie jest maksymalne obciążenie prowadnicy, czy możliwy jest po jej zamontowaniu pełen wysuw szuflady oraz, czy posiada dodatkowe funkcje zwiększające jakość użytkowania. W zabudowie meblowej szuflady odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego warto zadbać o ich łatwe i niezwykle sprawne użytkowanie. Szafki z szufladami znane są z lepszej organizacji niż w standardowych półkach, jednakże, aby ich użytkowanie było bezproblemowe i niemal niezawodne, należy wybrać odpowiednie prowadnice.

 

Jaką wybrać prowadnicę do szuflady?

Na naszej stronie meble.pl (akcesoria.meble.pl) jest wiele rodzajów prowadnic przeznaczonych do montażu w szufladach. Najczęściej wybieranymi prowadnicami są prowadnice rolkowe - cechują się nie tylko estetycznym wyglądem, ale przede wszystkim zwiększoną wytrzymałością i cichością wysuwu. Prowadnice rolkowe są niezwykle łatwe w montażu, a także charakteryzują się dość atrakcyjną ceną. Warto jednak pamiętać, że prowadnice rolkowe charakteryzują się jedynie częściowym wysuwem, a także niewielkim udźwigiem, którzy nie przekracza 25 kg. Wspomniany rodzaj prowadnic będzie świetnym rozwiązaniem do niewielkich mebli, w których będą przechowywane lekkie przedmioty. Kolejnym rozwiązaniem, które można zastosować, są prowadnice kulkowe, które można zamontować praktycznie w każdym rodzaju mebla — charakteryzują się udźwigiem nawet do 50 kg i są dostępne w opcji częściowego lub pełnego wysuwu. Warto wiedzieć, że tego typu prowadnice mają większą tolerancję na działanie skrajnie niskich lub wysokich temperatur. Jeżeli chcesz wyeksponować wysoce estetyczne boki szuflad, warto zastanowić się nad opcją prowadnic krytych, których mocowanie do dna jest niewidoczne, dzięki czemu zachowamy jedyny w swoim rodzaju wygląd szuflady.

Maksymalne obciążenie

Wybierając prowadnice do szuflad, należy zastanowić się, co będzie w nich przechowywane — w taki sposób będzie można wybrać typ prowadnic, które sprawdzą się w danym pomieszczeniu. Jeżeli w szufladach planujemy przechowywać ciężkie przedmiotów, należy wybrać prowadnicę, która będzie odpowiednio przystosowana — mimo obciążenia powinna poruszać się sprawnie i nadzwyczaj lekko. Warto pamiętać, że im szersza jest nasza szuflada, tym prawdopodobnie zwiększy się jej obciążenie. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, należy zastanowić się nad powyższymi kwestiami, aby nie doprowadzić do późniejszego zniekształcenia lub całkowitego pęknięcia prowadnicy.

 

Pełny wysuw poza korpus

Podczas kupna prowadnic uwagę należy zwrócić również na wysuw szuflady poza korpus mebla — najczęstszą opcją jest wysuw częściowy lub pełny. Pełny wysuw będzie świetną opcją w przypadku płytkich szuflad, z których chcemy wykorzystać jak największy potencjał — w takich przypadkach utrudniony jest dostęp do tylnej części mebla. Częściowy wysuw będzie korzystnym rozwiązaniem, o ile w szufladach nie przechowujemy wysokich pojemników, tylko niskie i niewielkie przedmioty.

Dodatkowe funkcje prowadnic

Większość prowadnic wyposażona jest w dodatkowe funkcje, które maksymalnie ułatwiają codzienne użytkowanie szuflad. Jednym z najbardziej pożądanych udogodnień jest cichy domyk, który zapobiega trzaskaniu szuflad o korpus mebla — nie tylko zapobiega to niszczeniu szuflad, ale również do minimum likwiduje dźwięk związany z ich zamykaniem. Przydatną funkcją jest także push to open, która pozwala na pozbycie się tradycyjnych uchwytów — szuflada jest otwierana poprzez delikatne naciśnięcie, natomiast zamykana dzięki dociśnięciu frontu.