• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak dbać o skórzane meble?

Meble ze skóry, choć prezentują się efektownie, mogą szybko stracić swój urok. Codzienne użytkowanie, kontakt z promieniowaniem UV czy z tłuszczem mogą przyczynić się do szybkiego niszczenia naszych mebli. Jest to proces nieunikniony, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy nieco odciągnąć go w czasie i o wiele dłużej cieszyć się pięknem naturalnej skóry we wnętrzu.

Skutki niewłaściwej pielęgnacji mebli

Na meble z naturalnej skóry może wpłynąć wiele szkodliwych czynników, dlatego niezwykle ważna jest ich pielęgnacja. Często jednak całkowicie o tym zapominamy lub podchodzimy do tego w nieumiejętny sposób, co prowadzi do uszkodzenia. Najczęściej niszczeniu ulega powierzchnia skóry – lakier wykończeniowy. Jakie są najpowszechniejsze oznaki uszkodzenia skóry naturalnej? 

Do najczęstszych skutków niewłaściwych zabiegów pielęgnacyjnych należą: utrata pierwotnego koloru skóry, pękanie, przetarcia, łuszczenie, a także widoczne zanieczyszczenia, które przedostają się w głąb skóry. Niestety, nie można usunąć tych usterek w domowych warunkach – konieczny będzie zabieg renowacji, podczas którego odbudowuje się warstwę wykończeniową skóry. Pamiętajmy: gwarantem na to, by skóra naturalna znów prezentowała się efektownie, jest skierowanie się do profesjonalnego serwisu!

Preparaty do pielęgnacji skóry

Dbamy o meble skórzane, aby były czyste; chcemy również przedłużyć ich żywotność i zachować jak najdłużej ich elegancki wygląd. Warto jednak pamiętać, że kluczem do odpowiedniej pielęgnacji skóry naturalnej jest wiedza i odpowiednie środki. W ten sposób nasze meble będą służyły nam o wiele dłużej, nadal też będą zachwycać stylem i efektownym charakterem. Dla skutecznej pielęgnacji skóry kluczowe jest używanie preparatów profesjonalnych, przebadanych. Takie właściwości posiadają specjalistyczne produkty COMODO Lederzentrum, które posiadają pozytywną opinię Instytutu Przemysłu Skórzanego. 

Niezwykle ważne jest czyszczenie, ponieważ codzienne użytkowanie mebli nieustannie powoduje nowe zabrudzenia. Jest to proces istotny również pod względem przygotowania skóry do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowym procesem jest konserwacja skóry – odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Odpowiednie preparaty do impregnacji tworzą na meblu niewidzialną powłokę, która chroni zarówno przed zanieczyszczeniami, jak i drobnymi uszkodzeniami. Istotne jest, aby pierwszą konserwację przeprowadzić zaraz po zakupie naszego mebla, jeszcze przed użytkowaniem – dzięki temu od samego początku będzie on zabezpieczony i mniej podatny na szkodliwe czynniki.

Pielęgnacja skóry zamkniętej

Wykonując zabiegi pielęgnacyjne na skórze zamkniętej (lakierowanej), skupiamy się przede wszystkim na jej powłoce zewnętrznej (top coat). Sam surowiec został już bowiem skutecznie zakonserwowany w procesie garbowania. Prawidłowa pielęgnacja skóry zamkniętej powinna opierać się na wyczyszczeniu oraz odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi, światłem, tłuszczem, brudem. Ma to szczególne znaczenie podczas ochrony skóry przed migracją kolorów, a także znacznie ułatwia proces następnego czyszczenia. 

Aby przygotować skórę do impregnacji, należy usunąć zabrudzenia z jej powierzchni za pomocą preparatu czyszczącego (Soft Clean) za pomocą gąbki lub miękkiej szczoteczki. Świeże plamy należy usuwać od razu za pomocą szmatki dobrze wchłaniającej wilgoć. Nie nanośmy preparatu bezpośrednio na skórę – najlepiej będzie wytworzyć pianę przy pomocy butelki pianotwórczej, umieścić ją na gąbkę i czyścić powierzchnię okrężnymi ruchami (nie za mocno). Następnie pozostałość trzeba usunąć miękką szmatką, a w razie konieczności powtórzyć czynność. Całość należy pozostawić do wyschnięcia na ok. 2 godziny.

Po wyczyszczeniu skóry (minimum po upływie 2 godzin) nanosimy preparat konserwujący (LV Protector) na ściereczkę i kolistymi ruchami rozprowadzamy go po powierzchni mebla. Aby warstwa ochronna dobrze się zabezpieczyła, nie powinniśmy użytkować mebli przez co najmniej 6 godzin.

Preparat czyszczący Soft Clean 

Preparat konserwujący LV Protector

Pielęgnacja skóry otwartej

Skóry otwarte są miękkie i delikatne w dotyku, mogą przyjąć ok. 70% wilgotności i oddać ją po przerwaniu użytkowania. Z czasem może zmienić się ich wygląd (tzw. efekt patyny), dzięki czemu nabierają wyjątkowego charakteru. Skóra naturalna wymaga szczególnej uwagi ze względu na jej różne rodzaje (anilina, semianilina, nubuk, welur, pull up). Jeśli mamy trudności z określeniem konkretnego typu, warto skorzystać z pomocy fachowca – każda skóra charakteryzuje się innym rodzajem wykończenia, a co za tym idzie, również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. 

  • Skóra anilinowa i semianilinowa

Bieżące czyszczenie takiego typu skóry może polegać tylko na regularnym odkurzaniu, a także nanoszeniu odpowiedniego preparatu (Colourlock Aniline Cleaner z aplikatorem piany) 1–2 razy w roku. Taki zabieg wykonujemy na suchej skórze przy pomocy delikatnej szmatki – czyścimy powierzchnię kolistymi ruchami metodą „od szwu do szwu”, jednocześnie unikając przemoczenia. 

Skóry anilinowe i semianilinowe powinny zostać zaimpregnowane już przed pierwszym użytkowaniem. Użycie preparatu (Colourlock Aniline Impregnat) należy zacząć w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić jego działanie. Następnie rozprowadzamy równomiernie na całą powierzchnię z odległości 20–25 cm, pamiętając o otwartym oknie. Może nastąpić delikatne przyciemnienie skóry, ale jest to efekt przejściowy. Taki zabieg warto wykonywać 3–4 razy w roku, szczególnie w przypadku siedziska, podłokietników i oparcia.

Z czasem skóry tego typu mogą wyblaknąć, dlatego warto ją odświeżyć odpowiednim preparatem (Colourlock Aniline Protector) 1–2 razy w roku, równomiernie spryskując powierzchnię mebla. Spowoduje to ściemnienie i rozluźnienie skóry. Taki zabieg chroni ją przed kurczeniem i blaknięciem, sprawia też, że kolory stają się bardziej intensywne.

  • Skóra pull up (woskowana)

Do codziennej pielęgnacji takiej skóry wystarczy odkurzyć ją odkurzaczem z miękką końcówką lub suchą szmatką. Jeśli jednak chcemy ją doczyścić lub przygotować do impregnacji, należy użyć preparatu czyszczącego (Aniline Cleaner) na suchą powierzchnię. Nakładamy jego niewielką ilość na gąbkę lub szmatkę i wykonujemy koliste ruchy metodą „od szwu do szwu”, unikając przemoczenia skóry i zbyt mocnego tarcia. Pozostałości preparatu zbieramy i przy pomocy szmatki zwilżonej wodą delikatnie przecieramy od szwu do szwu. Następnie należy pozostawić skórę do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

Aby zaimpregnować skórę, warto użyć preparatu (wosk Elephant Leather Preserver) wyłącznie na suchą i czystą powierzchnię. Produkt nakładamy na miękką szmatkę lub gąbkę i przecieramy równomiernie okrężnymi ruchami od szwu do szwu. Po zakończonym zabiegu skórę można delikatnie przepolerować czystą, suchą szmatką.

  • Nubuk i welur

Ostatnie rodzaje to skóry szlifowane powierzchniowo z mniej lub bardziej aksamitną powierzchnią – są ciepłe, przyjemne w dotyku i wyróżniają się piękną strukturą. Bieżące czyszczenie może polegać tylko na regularnym odkurzaniu. Przy świeżych plamach warto przetrzeć skórę specjalistycznym padem szlifującym lub gumką (Gumka Colourlock) z zachowaniem szczególnej ostrożności. W przypadku mocno zabrudzonej skóry wymagany jest specjalistyczny preparat (Benzyna Colourlock, Odtłuszczacz ColourLock). Pamiętajmy, że najbardziej efektywne w przypadku skór nubuk i welur będzie czyszczenie na sucho.

Oprócz zaimpregnowania skóry przed użyciem, warto powtarzać tę czynność 2–4 razy w roku, ponieważ w trakcie użytkowania struktura górnej powierzchni ciągle się zmienia. Cienką i równomierną warstwę preparatu (Impregnat Spray) należy nanieść na czystą i suchą powierzchnię z odległości ok. 40 cm, skupiając się na siedzisku, oparciu, podłokietnikach. Po zabiegu mebel należy pozostawić do wyschnięcia i powtarzać tę czynność po każdym czyszczeniu.

Zarówno nubuk, jak i welur mogą z czasem wyblaknąć, dlatego warto odświeżyć skórę odpowiednim preparatem (Aniline Protector) 1–2 razy w roku. Cienką i równomierną warstwę impregnatu nanosimy na mebel z odległości ok. 30 cm i zostawiamy do wyschnięcia. Powierzchnię narażoną na mocne zużycie (siedzisko, oparcie, podłokietniki) po wyschnięciu trzeba spryskać ponownie. Dzięki zabiegowi odświeżenia chronimy skórę przed kurczeniem i blaknięciem, przywracając jej dawny kolor.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skórzanych mebli

  • Uogólnianie pojęcia „skóra”

Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje wiele typów skór i każdy z nich wymaga zupełnie innego rodzaju pielęgnacji. Według wielu osób jednak z tego samego materiału wykonuje się meble, buty i odzież. Warto pamiętać, że natłuszczanie i odżywianie przy pomocy różnych kremów, wosków czy mleczek nie pomaga skórzanym meblom, a nawet im szkodzi, degradując powłokę wykończeniową. 

  • Całkowity brak pielęgnacji

Skóra, mimo iż jest materiałem niezwykle wytrzymałym, również się zużywa. Na ścieranie i niszczenie jej powłoki ochronnej wpływa nie tylko nasze użytkowanie, ale również kurz, temperatura czy promieniowanie słoneczne. W wyniku tego skóra blaknie, staje się sucha i mniej elastyczna. Dlatego tak ważne jest dbanie o nią w należyty sposób – aby jak najdłużej efektownie wyglądała  i była przyjemna w dotyku. 

  • Używanie nieodpowiednich środków pielęgnacyjnych

W internecie znajdziemy mnóstwo porad dotyczących czyszczenia i pielęgnacji skóry, jednak ich weryfikacja przynosi… złość i rozczarowanie. Nieważne, czy są to domowe sposoby (jak płyn do mycia naczyń, szare mydło, mleczko do demakijażu), czy chemia domowa, wszystkie nieprofesjonalne „środki pielęgnacyjne” prowadzą do degradacji zewnętrznej powłoki skóry, co może trwale uszkodzić mebel. Unikajmy również produktów, które zawierają tłuszcze, woski i silikony, gdyż zatykają pory skóry, co będzie skutkowało sparceniem powierzchni.

  • Czyszczenie bez konserwacji

Zdarza się, że czyścimy mebel z rozmaitych zabrudzeń, jednak zapomina się o konserwacji. Jeszcze raz więc przypominamy: impregnacja skóry jest niezbędna w procesie pielęgnacji. Przywraca ona bowiem naturalne właściwości skóry, które mogą zostać zneutralizowane podczas czyszczenia, a nawet użytkowania mebla. Produkty do konserwacji zostawiają na powierzchni skóry specjalną powłokę, chroniącą przed zanieczyszczeniami i nadmiernym zużyciem. Ponadto należy również zaimpregnować skórę zaraz po zakupie, przed pierwszym użyciem, co pozwoli na jeszcze dłuższe użytkowanie naszego nowego mebla.