• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak wyczyścić kółka od fotela?

Fotele obrotowe mają wiele zalet: są wygodne i ergonomiczne - pozwalają utrzymać odpowiednią postawę ciała podczas pracy lub nauki. Dają też możliwość przemieszczenia się po pokoju lub biurze bez konieczności wstawania zza biurka - a to dzięki kółkom, w które je wyposażono. Dziś zastanowimy się, jak wyczyścić kółka od fotela.

Rozpoczynając porządki w domowym gabinecie lub pokoju młodzieżowym, zwykle pamiętamy o sprzątnięciu z biurka. Na szczęście coraz częściej naszą uwagę skupiamy także na fotelu obrotowym. Czyste siedzisko, oparcie, a także podłokietniki, mają wpływ na komfort naszej pracy. Ale co z podstawą fotela? W końcu i ona ulega zabrudzeniom.

Rodzaje kółek do foteli obrotowych

Zanim zastanowimy się, jak wyczyścić kółka od fotela, skupmy się na rodzajach kółek montowanych w tych meblach. Kółka mogą być wykonane z różnych materiałów. Podstawowymi kółkami, jakie znajdują zastosowanie w fotelach biurowych, są kółka miękkie, gumowe - wykonane z kauczuku oraz kółka plastikowe, zaliczane do twardych. 

Gumowe kółka sprawdzą się na powierzchniach bardziej podatnych na zarysowania (jak np. panele, drewniane parkiety, podłogi kamienne i płytki ceramiczne). Plastikowe kółka powstały z tworzywa sztucznego i zarezerwowane są do użytkowania na powierzchniach takich jak dywany, chodniki, wykładziny oraz maty.

Jak wyczyścić kółka od fotela?

Jak wyczyścić kółka od fotela?

 

Winowajcy - czyli od czego brudzą się kółka od fotela?

Kółka od fotela też się brudzą, niestety. Głównymi winowajcami są: kurz, resztki jedzenia, włosy, a także sierść zwierząt. Pewnych zabrudzeń da się uniknąć - np. rezygnując ze spożywania pokarmów w miejscu pracy. Znalezienie innego miejsca na zjedzenie posiłku dobrze wpłynie nie tylko na stan kółek, ale także na wygląd tapicerki fotela.

Chwila nieuwagi wystarczy, by słodki napój, który popijamy podczas pracy lub nauki, znalazł się na podłodze. Lepkie substancje to prawdziwa zmora posiadaczy foteli obrotowych. Przerażające, co jeszcze można znaleźć na kółkach od fotela - gumy do żucia, okruszki niewiadomego pochodzenia… Czas uporać się z tymi niechcianymi elementami.

Jak wyczyścić kółka od fotela? - pytają internauci

Na internetowych forach nie brakuje pytań o to, jak właściwie pielęgnować fotel obrotowy. Choć większość rozmów skupia się na tym, czym czyścić poszczególne rodzaje tapicerki, to nie brakuje wątków dotyczących tego, jak wyczyścić kółka od fotela. Zabrudzone sprawiają, że fotel wygląda nieestetycznie i nie można go swobodnie przesuwać.

Niektórzy radzą, by te wszystkie nieprzyjemne substancje, które znalazły się na kółkach, zeskrobać. Czy to dobry pomysł? Nie do końca. W ten sposób można porysować ich strukturę. Dużo lepszym rozwiązaniem okazuje się być użycie wacika nasączonego… alkoholem. Może to być spirytus lub inny wysokoprocentowy trunek.

Jak wyczyścić kółka od fotela?

Jak wyczyścić kółka od fotela?

 

Czy kółka trzeba demontować do czyszczenia?

Oto jest pytanie! W odpowiedzi na pytanie, jak wyczyścić kółka od fotela, wiele osób zacznie od stwierdzenia, że należy je zdemontować. Choć wydaje się to kłopotliwe, wcale takie nie jest. Owszem, zajmuje to trochę czasu, ale przynosi wymierne efekty. Zdecydowanie łatwiej jest wyczyścić pojedyncze elementy.

Demontaż kółek w celu ich wyczyszczenia nie jest jednak obowiązkowy. To, o czym należy pamiętać, to wyposażenie się w odpowiednie materiały do czyszczenia powierzchni. Odpowiednie, a zatem także dostosowane wielkością do czyszczonej powierzchni. Zamiast dużych szczotek i ścierek o wielkich powierzchniach, wyposaż się w ich mniejsze wersje.

To nic trudnego

Wiele osób nie wie, jak wyczyścić kółka od fotela. A to nic trudnego. To, jakie rozwiązania zastosujesz, zależy od rodzaju zabrudzeń. Jeśli na kółkach znalazły się fragmenty gumy do żucia, możesz pomyśleć o jej zamrożeniu specjalnym sprayem - zamrożoną gumę delikatnie zeskrob. Pamiętaj, że masa kauczukowa z czasem się ściera.

By wyczyścić kółka od fotela, powinieneś wyposażyć się w wilgotną ścierkę. Na sucho wielu zabrudzeń nie da się usunąć. Waciki, patyczki kosmetyczne, niewielkie ściereczki - to wszystko przyda się podczas czyszczenia newralgicznego elementu składowego fotela. Przyda się też spora doza cierpliwości i dokładność. Powodzenia!