Pokój młodzieżowy to miejsce, gdzie młodzi ludzie spędzają znaczną część swojego dnia. To ich królestwo, w którym mogą się uczyć, bawić, spotykać z przyjaciółmi i realizować swoje pasje. Ważne jest, by pokój młodzieżowy był dobrze zaaranżowany w taki sposób, by można w nim było czuć się pewnie i swobodnie. Podpowiadamy, jak optymalnie ustawić meble w pokoju młodzieżowym.
Wśród trendów dominujących w zakresie aranżacji wnętrz młodzieżowych największą popularnością cieszą się styl skandynawski, klasyczny, retro i awangardowy, łączący w sobie wiele innych stylów. Niezależnie jednak od tego, jaki kierunek obierzemy, warto pamiętać, że dorastający młodzi ludzie potrzebują wyrazić swój indywidualizm nie tylko poprzez ubiór, ale też umeblowanie w swoim pokoju. Ustawienie oraz kolorystyka mebli powinny być dopasowane do potrzeb, płci i wieku.
aranzacja mebli w pokoju mlodziezowym
aranzacja mebli w pokoju mlodziezowym
Ustawienie mebli w pokoju młodzieżowym dla optymalnego wykorzystania przestrzeni
Ustawienie mebli w pokoju młodzieżowym dla optymalnego wykorzystania przestrzeni
Meblujemy pokój młodzieżowy – od czego zacząć?
Do najczęściej wybieranych zestawów mebli młodzieżowych należą takie elementy jak tapczan lub łóżko z materacem, szafa, regał, biurko, komoda, a rzadziej stosowane są stoliki kawowe, stoliki nocne, fotele oraz pufy. Wygodne łóżko jest tutaj sprawą priorytetową – dobrze dobrany materac warunkuje udany, głęboki sen, a ten z kolei jest niezbędny do rozwoju naszego ciała i intelektu. Do popularnych modeli należą tu tapczany oraz łóżka z osobnym materacem i skrzynią na pościel, dzięki której zyskujemy dodatkowe miejsce. Łóżko powinno znajdować się w pewnym dystansie od wejścia i okna tak, by nic nie zakłócało snu nastolatka. Jednoosobowe łóżka mają zwykle 90 centymetrów szerokości i 200 centymetrów długości.
Drugim istotnym meblem w pokoju młodzieżowym jest biurko, które powinno być na tyle szerokie, by pomieścić komputer lub laptop oraz książki, akcesoria do pisania oraz inne niezbędne elementy. Biurko może mieć szuflady, zamykane na klucz półki oraz wysuwaną klawiaturę, w zależności od potrzeb. Rozmiary blatów mają szerokość nawet do 75 centymetrów, a długość maksymalną 120 centymetrów, więc nie trudno zauważyć, że przy wyborze ogranicza nas jedynie wielkość pomieszczenia, jakim dysponujemy.
Bezpośrednio przy biurku zaplanujmy miejsce na fotel obrotowy na kółkach, najlepiej z regulacją wysokości i systemem TILT, umożliwiającym nie tylko dostosowanie wysokości krzesła, ale też blokadę oparcia.
W zależności od powierzchni, jaką dysponujemy oraz ilości użytkowników pokoju warto zorganizować szafę z wewnętrznym wieszakiem i dodatkowym miejscem na odzież lub rzeczy osobiste. Ciekawym rozwiązaniem będą też meble modułowe i meblościanki, łączące w sobie kilka różnych elementów, takich jak biurko, szafa, regał oraz półka nad biurkiem.
Jeśli jednak wolimy samodzielne ustawienie mebli w pokoju młodzieżowym, istotne elementy wyposażenia, które najlepiej ulokować w bliskiej odległości od szafy to: komoda, regał z zamykanymi półkami na ubrania oraz różnego rodzaju słupki. Dzięki takiemu sąsiedztwu unikamy krążenia po pokoju w celu znalezienia ubrań, podręczników lub innych rzeczy potrzebnych w danej chwili.
Jeśli dysponujemy dodatkowym miejscem w okolicy okna, można tam ustawić tapicerowany fotel lub pufę, dzięki czemu stworzymy w pokoju młodzieżowym osobną strefę wypoczynku. W strefie tej można zaaranżować też osobne miejsce na telewizor, sprzęt do treningów, instrumenty muzyczne lub biblioteczkę.
Ustawienie różnorodnych mebli w pokoju młodzieżowym
Ustawienie różnorodnych mebli w pokoju młodzieżowym
Pokój nastolatka, czyli mini twierdza do zadań specjalnych
Przy aranżacji pokoju jest ważne, by zachować pewne odległości pomiędzy poszczególnymi meblami tak, by dziecko mogło swobodnie i płynnie przemieszczać się, sięgnąć po różne przedmioty, uczyć i relaksować. Właściwe ustawienie mebli w pokoju młodzieżowym ma niebagatelne znaczenie, pozwala użytkownikom w pełni korzystać z wielu możliwości, jakie daje ich własny pokój. Dobrze rozplanowana przestrzeń sprawia, że młodzież chętniej przebywa w domowym zaciszu i czuje się w nim swojsko i komfortowo.
Pozwólmy naszym pociechom wyrazić własne zdanie i zaprojektować taki pokój, o jakim marzą przy założeniu, że będzie to miejsce do nauki, wypoczynku i spotkań z rówieśnikami.
przykładowa aranżacja mebli w pokoju młodzieżowym
przykładowa aranżacja mebli w pokoju młodzieżowym