• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Biurko dla nastolatków – czym kierować się przy wyborze?

Dziecko wkraczające w wiek nastoletni zechce z pewnością zmienić choć częściowo wystrój swojego pokoju na mniej dziecinny. Aby zaakcentować swój wiek będzie też chciało mieć nowe, młodzieżowe biurko. Rzecz jasna urządzenie pokoju nastolatka musi opierać się na kompromisie. Decydując się na jego zakup nie możemy oczywiście zbytnio ulegać namowom dorastającej latorośli. Sam styl, w jakim wykonany jest mebel powinien odpowiadać dziecku, jednakże na większość aspektów to my musimy zwrócić uwagę, ponieważ młody człowiek niekoniecznie o tym pomyśli.

Solidnie wykonane i ergonomiczne

Bardzo ważne jest, by mebel, który wybierzemy, był solidnie wykonany oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wysokość biurka oraz jego ogólna budowa powinna sprzyjać utrzymaniu właściwej postawie ciała przez siedzącego przed nim młodego człowieka. Z pewnością będzie tam spędzał sporo czasu. Jak wiemy, nastolatki raczej nie potrafią teraz obyć się bez komputera. Będzie on służył nie tylko nauce, ale także i zabawie czy kontaktom ze znajomymi.

Blat takiego biurka musi być więc w miarę obszerny tak, by monitor komputera czy położony na biurku laptop nie zajmował całej jego powierzchni. Ważne, by przy pozostałej części blatu nastolatek miał możliwość pisania czy czytania.

biurko dla nastolatka w pokoju...

biurko dla nastolatka w pokoju młodzieżowym

biurko dla nastolatka w pokoju...

biurko dla nastolatka w pokoju młodzieżowym

 

Z półkami, z nadstawką czy narożne?

Jeżeli nasze dorastające dziecko jest fanem muzyki i posiada dużą kolekcję płyt CD, rozważmy zakup biurka z wbudowanymi półkami przeznaczonymi do ich przechowywania. Jeśli pokój nastolatka nie należy do dużych i nie ma tam miejsca na usytuowanie większej ilości półek czy regałów, koniecznie trzeba kupić biurko z nadstawką.

W przypadku, gdy zostanie podjęta decyzja o kupnie biurka bez nadstawki, warto na ścianie, przy której się ono znajduje, umieścić kilka półek. To tutaj młody człowiek będzie przechowywał szkolne zeszyty, podręczniki, swoje ulubione książki czy drobne pamiątki. W małym pokoju dobrze sprawdzą się też biurka narożne. Mebel taki, umieszczony w jednym z kątów pokoju, wizualnie nie będzie zajmował tyle przestrzeni, co zwykłe biurko.

Styl odpowiadający nastolatkowi

Styl, do jakiego będzie nawiązywać biurko, czy szerzej – cały pokój, powinien zależeć od naszego dziecka. Jeżeli preferuje poważny, wręcz biurowy wygląd swojego miejsca do nauki, pozwólmy mu na to. I przeciwnie, gdy dorastająca dziewczyna nadal uwielbia różowe, nieco infantylne akcenty, nie namawiajmy jej na siłę, by zmieniła swój gust. Romantycznym nastolatkom z pewnością spodobają się białe biurka. Bardziej zbuntowani młodzi ludzie wybiorą zapewne ciemne kolory.

Niezależnie od tego, czy wybór ten nam się spodoba czy nie, przystańmy na niego. Młody człowiek przy swoim biurku spędzać będzie dość dużo czasu, musi więc się przy nim dobrze czuć. Ważne, by biurko było stabilne i dobrze wykonane, a także, jak już było wcześniej wspomniane, by zapewniało trzymanie odpowiedniej postawy podczas siedzenia.

Przydatne akcesoria

Aby na biurku nastolatka panował porządek, warto oprócz mebla podarować mu kilka niezbędnych akcesoriów. Przydadzą się choćby takie przedmioty jak pojemnik na długopisy i ołówki, stojak na spinacze biurowe, organizer czy podajnik taśmy klejącej. Tutaj nie ingeruj już w jego wybór, pozwól młodemu człowiekowi na zakup takich akcesoriów biurowych, jakie mu się podobają. Dzięki temu będzie mógł on wybrać takie dodatki, które będą nie tylko przydatne, ale też sprawią, że pokój nabierze indywidualnego charakteru.

Zobacz także: Jak utrzymać porządek na biurku?