• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?

Meble ogrodowe są narażone na działanie wielu niesprzyjających warunków atmosferycznych podczas wielu sezonów, jednakże za najbardziej szkodliwy można zdecydowanie uznać sezon zimowy. Przymrozki, śnieg, opady deszczu oraz odwilże mogą spowodować, że materiał, z którego wykonane są meble znacznie zmniejszy swoją trwałość — pojawią się na nim uszkodzenia oraz inne niedoskonałości. W takim przypadku niezwykle duże znaczenie ma jakość zakupionych mebli ogrodowych, jak również ich konserwacja oraz odpowiednia pielęgnacja przez inne sezony — odpowiednie działania potrafią wydłużyć żywotność mebli ogrodowych. Jak odpowiednio zabezpieczyć meble przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi? Należy pamiętać, że skuteczne zabezpieczenie mebli nie jest rzeczną łatwą i należy zwrócić się w kierunku specjalistycznych rozwiązań, aby meble ogrodowe zachowały swoją trwałość i stylowy wygląd.

 

Zabezpieczenie mebli ogrodowych wykonanych z drewna

Meble ogrodowe drewniane to inwestycja na lata, jednakże, aby zachowały swój ponadczasowy wygląd, należy o nie odpowiednio dbać — szczególnie w chłodniejszym sezonie zimowym. Po zakończeniu sezonu drewniane meble ogrodowe należy dokładnie wyczyścić — najlepszym sposobem na pozbycie się brudu będzie zmieszanie wody z delikatnym detergentem i przecieranie mebla za pomocą miękkiej szmatki lub myjki, a następnie dokładne wysuszenie. Takie prace idealnie nadają się na słoneczny dzień, aby meble ogrodowe całkowicie wyschły przed ich schowaniem. W tym czasie warto również wykonać wszystkie prace związane z naprawieniem drobnych usterek lub odnowieniem mebli. Zależnie od potrzeb naszych mebli ogrodowych, warto zaimpregnować meble ogrodowe lub je dokładnie naolejować. Odpowiednio zabezpieczone meble drewniane nie tylko doskonale przetrwają zimę, ale również bez problemu przetrwają do kolejnego sezonu. W przypadku mebli ogrodowych drewnianych warto pomyśleć o ich schowaniu, ponieważ pozostawiona na zewnątrz mogą szybko ulec zniszczeniu. Przechowując tego typu meble w pomieszczeniu, należy zadbać o odpowiednią wentylację powietrza oraz jego wilgotność. Meble, warto dokładnie przykryć oddychającym materiałem, dzięki któremu nie zwilgotnieją, ani nie spleśnieją.

Co z meblami metalowymi?

Często wybieraną opcją do przestrzeni ogrodu są meble wykonane z metalu ze wstawkami tkaniny w miejscu siedziska i oparcia — chociaż są to meble trwałe, to jednak ich słabością jest rdza, która może pojawić się w chłodne i mokre wieczory. Niezwykle ważny w przypadku mebli metalowych jest ich przegląd, wyczyszczenie oraz odpowiednie zabezpieczenie specjalnymi środkami pielęgnacyjnymi, np. antykorozyjnymi. Przed schowaniem do szopki lub garażu wspomnianych mebli, należy sprawdzić, czy są one całkowicie suche — nie należy przykrywać pokrowcem mokrych mebli.

 

Jak przechowywać meble plastikowe w zimie?

A co w przypadku mebli plastikowych? Meble ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych zazwyczaj są dobrze przystosowane nawet do dość niekorzystnych warunków atmosferycznych, jednakże, aby zbyt szybko nie zakończyć ich żywotności, warto odpowiednio przygotować je na zimę. Po zakończeniu sezonu meble należy odpowiednio umyć oraz sprawdzić ich stan techniczny. Plastikowe meble można czyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej lub wody z dodatkiem detergentu, a także dość miękkiej szmatki. Jeżeli mamy niewielkie pomieszczenie, w którym możemy schować meble ogrodowe, warto tak postąpić — większość mebli z tworzywa sztucznego może być sztaplowana, dzięki czemu nie zabiorą one zbyt dużo miejsca użytkowego. Podczas mroźnych dni nie należy używać plastikowych mebli, ponieważ są one wtedy bardziej wrażliwe na uszkodzenia.

Czy technorattan poradzi sobie z mrozem?

W dzisiejszych czasach duża część mebli ogrodowych wykonywana jest właśnie z technorattanu, czyli materiału, który charakteryzuje się wieloma zaletami. Chociaż niesprzyjające warunki atmosferyczne nie powinny być dla mebli z technorattanu większym problemem, to jednak nieodpowiednie ich przechowywanie w sezonie zimowym może znaczenie skrócić ich żywotność. Oczywiście dobrze jest zadbać o wyczyszczenie mebli technorattanowych po zakończeniu sezonu, a pomimo dość wysokiej odporności na czynniki zewnętrze, jednak warto zabezpieczyć je przed zimą. W przypadku mebli ogrodowych warto je schować do pomieszczenia z cyrkulacją powietrza lub przykryć odpowiednimi pokrowcami — koniecznie należy pamiętać, aby chowane meble były suche. Warto odpowiednio zadbać o meble ogrodowe, aby w sezonie letnim znowu były miejscem do wypoczynku oraz relaksu na świeżym powietrzu.