• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Wnętrze w stylu loft – jak je urządzić?

Wnętrza w stylu loft, zwanym inaczej industrialnym są proste, minimalistyczne, wręcz surowe. Co za tym idzie, są również oszczędne i bardzo przestronne. Takie pomieszczenia charakteryzują się również nieotynkowanymi ceglanymi bądź niewykończonymi betonowymi ścianami, widocznymi instalacjami i otwartą przestrzenią, pozbawioną ścian działowych. 

Jak wnętrza poprzemysłowe

Wspomniana wyżej surowa stylistyka nie wzięła się znikąd. W końcu mieszkanie loft nawiązuje do wnętrz poprzemysłowych. Choć najłatwiej zaaranżować w ten sposób duże i wysokie pomieszczenia z wielkoformatowymi oknami, i w mniejszych może zapanować taki styl. Wystarczy tylko kilka trików wnętrzarskich. Bo jeśli dobrze się postarać, styl loft da się przemycić nawet do bloku. Trzeba tylko pamiętać o jednym: w mieszkaniu urządzonym w stylu loft pierwsze skrzypce nie grają ani meble, ani ściany, a właśnie przestrzeń. Całość powinna sprawiać wrażenie mieszkania otwartego, dlatego też sporo osób decyduje się na wyburzenie niektórych ścian i poszerzenie otworów drzwiowych.

Wnętrze w stylu loft – jak je urządzić?

Wnętrze w stylu loft – jak je urządzić?

 

Na etapie budowlanym i wykończeniowym

Jeśli chcemy zaaranżować dom czy mieszkanie na styl loft, najlepiej o tym pomyśleć na etapie budowlanym lub wykończeniowym. Jako że wnętrza w stylu loft potrzebują przede wszystkim przestrzeni, warto pozbyć się większości ścian działowych i poszerzyć otwory drzwiowe. W ten sposób powstanie duża powierzchnia podzielona jedynie na strefy pod względem ich przeznaczenia. Zaaranżujesz miejsca przeznaczone na sypialnię, salon, jadalnię czy kuchnię. Na tym etapie warto też zwrócić uwagę na podłogę. Świetnym pomysłem jest wybranie podłogi żywicznej lub drewnianego parkietu. Pozostawiona w surowej formie wylewka betonowa, choć bardzo charakterystyczna dla stylu loft, na co dzień może być uciążliwa w utrzymaniu i zimna w dotyku.  

Co pasuje do stylu loft?

Do industrialnych wnętrz pasują szkło, drewno oraz metal. Bardzo charakterystyczne dla niego są też nieotynkowane ceglane bądź niewykończone betonowe ściany. W przypadku takiej aranżacji nie musisz martwić się tym, gdzie ukryć instalacje. Co więcej, należy je odpowiednio wyeksponować. Musimy tylko pamiętać o bezpieczeństwie. Wszelkie kable powinny być zabezpieczone. Służą do tego specjalne rurki zwane peszlami.

Wnętrze w stylu loft – jak je urządzić?

Wnętrze w stylu loft – jak je urządzić?

 

Industrialne meble i dekoracje

We wnętrzach w stylu industrialnym królują designerskie meble, a także przemysłowe elementy. Te ostatnie dodają pomieszczeniu niepowtarzalnego, loftowego klimatu. Warto zdecydować się na przedmioty wykonane ze stali. Mogą być to np. drzwi czy... tablice z hasłami BHP. W ich towarzystwie świetnie prezentują się nowoczesne meble o gładkich powierzchniach. Najlepiej sprawdzą się sprzęty, które wyglądają na nadgryzione zębem czasu. Warto zatem czasem wybrać się na targ staroci bądź na strych, by w ten sposób zdobyć kilka perełek w stylu industrialnym. Dobrze wyglądać będą także meble przeznaczone do warsztatów. Bardzo charakterystyczne dla tego stylu są stoły i stoliki z blatem drewnianym lub kamiennym na metalowych nogach w kształcie ramy. Taki mebel to prawdziwe "must have" w industrialnym salonie i loftowej jadalni.

W większości loftowych aranżacji można natknąć się na duże, nie przysłonione niczym okna. Jeśli nie chcesz, by sąsiedzi widzieli każdy Twój ruch, wybierz industrialne rolety. W takich pomieszczeniach dużą rolę odgrywa też światło. Dobry wybór to np. lampy z metalowymi osłonkami. Są one jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stylu loft. 

Zobacz także: Jadalnia w stylu industrialnym - jak ją urządzić?

Wnętrze w stylu loft – jak je urządzić?

Wnętrze w stylu loft – jak je urządzić?