• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Nie każdy z nas może pochwalić się dużym mieszkaniem, w którym jest na tyle pokoi, by poszczególne z nich przeznaczyć na salon i na sypialnię. Często musimy iść na kompromis. Na szczęście istnieje wiele sposobów na funkcjonalne połączenie sypialni i salonu w jednym pomieszczeniu. Zresztą ten model jest też spotykany w dużych mieszkaniach typu open-space. Oto kilka przydatnych wskazówek, jak urządzić pokój dwufunkcyjny.

Sofa lub narożnik z funkcją spania zamiast łóżka

Urządzając kącik sypialniany większość osób rezygnuje z wstawienia tam tradycyjnego, dużego łóżka ze stelażem i materacem. W jego miejsce wybierana jest rozkładana sofa z funkcją spania lub wersalka. Jest to dobry pomysł. W dzień będziemy zasiadać na złożonym meblu, w nocy, po rozłożeniu, zyskamy łóżko do spania. O czym należy pamiętać przy kupowaniu rozkładanej kanapy? Najlepiej nabyć mebel posiadający pojemnik na pościel. Jeśli wybierzemy model bez niego, będziemy musieli poszukać dla niej innego miejsca, a w niewielkim metrażowo mieszkaniu nie jest to takie proste. Zwróćmy też uwagę na to, czy wybrany przez nas mebel przeznaczony jest do codziennego, czy też jedynie do okazjonalnego spania.

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Łóżko i sofa w jednym wnętrzu

W małym mieszkaniu wcale nie jesteśmy skazani na spanie na kanapie. Równie dobrze można też zdecydować się na umieszczenie w salonie łóżka. Nie zastąpi go bowiem nawet najwygodniejsza kanapa. W ten sposób w pokoju powstają dwie strefy, dzienna i nocna. Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli obie strefy oddzielone są ścianką czy parawanem, powinny stanowić stylistyczną spójność i ze sobą harmonizować. Do pokoju dwufunkcyjnego warto wybrać łóżko z pojemnikiem na pościel. Nie powinno sąsiadować ono ze stolikiem kawowym, który należy ustawić przy sofie.  

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

 

Jak oddzielić strefę dzienną od nocnej?

Jeśli zdecydowaliśmy się na sofę lub narożnik z funkcją spania, wcale nie będziemy tego robić. Inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy mamy w pokoju i łóżko, i kanapę. Obie strefy najlepiej oddzielić jakąś przegrodą, czy to ścianką gipsowo-kartonową, czy też kotarą lub parawanem. Zamiast tego można się wybrać zwykłą meblościankę lub regał ażurowy. Stworzenie takiej przegrody sprawi, że oddzielimy strefę sypialnianą od dziennej, przez co zyskamy tak potrzebną nam prywatność. Należy jednak zwrócić uwagę na dostęp światła dziennego do poszczególnych stref.

Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest oczywiście postawienie ścianki lub regału prostopadle do okna. Jeśli wymiary pokoju na to nie pozwalają, będzie trzeba podjąć decyzję, do której strefy wpuścimy światło dzienne, a w której z nich z tego zrezygnujemy. Jeżeli okna będą tylko w jednej strefie, doświetlona niech będzie część dzienna, zacieniona zaś nocna. Nie musimy też budować ścianki działowej aż do samego sufitu. Zamiast tego można także wybrać wspomniany regał ażurowy lub ścianę z mlecznego szkła. Dzięki temu promienie słoneczne będą przenikać też do drugiej, nocnej strefy.

W przypadku, gdy wybierzemy ściankę działową, możemy wykorzystać jej powierzchnię do powieszenia oryginalnego obrazu czy też ramek bądź antyram ze zdjęciami. Inny pomysł to umieszczenie na niej telewizora. Bez problemu kupimy bowiem przeznaczone do tego uchwyty.

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Szafa i półki, czyli przechowywanie

W salonie połączonym z sypialnią nie może zabraknąć szafy i półek. Część problemu jest rozwiązana wówczas, gdy jedną strefę od drugiej oddzielamy meblościanką. Jeśli zdecydowaliśmy się na inne rozwiązanie, z meblościanki możemy całkiem zrezygnować. W jej miejsce można wybrać półki i regały. Nie zapomnijmy też o pojemnej szafie. Warto wybrać taką z lustrzanymi, przesuwnymi drzwiami.