• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak oddzielić salon od sypialni?

Nie każdy z nas jest szczęśliwym posiadaczem dużego domu czy mieszkania. Jeśli dysponujemy mniejszą liczbą pokoi, czasem jeden z nich pełni kilka funkcji. W przypadku, gdy nie mamy osobnego pomieszczenia przeznaczonego na sypialnię, a śpimy w salonie, możemy trochę „poczarować” i z jednego pokoju zrobić dwa. Wystarczy tylko podzielić go na dwie strefy. Jak to zrobić?

Drzwi przesuwne

Bardzo popularne w takich wypadkach są drzwi przesuwne. Można wybrać drzwi z płyty czy np. szkła taklowanego. To ostatnie sprawi, że nie będzie widać tego, co dzieje się po drugiej stronie drzwi. Jeśli chcemy nadać pomieszczeniu oryginalnego charakteru możemy umieścić na skrzydłach drzwi matę SIBU. Innym pomysłem jest wykonanie ich z lustra, co dodatkowo powiększy przestrzeń. Wybrane przez nas drzwi mogą być wieloskrzydłowe i zasłaniać całkowicie umieszczone za nimi pomieszczenie jak i odsłaniać większą jego część. Dzięki temu, że takie drzwi są wykonywane z różnych rodzajów materiałów, bez problemu dopasujemy je do innych elementów wystroju wnętrza.

Parawan lub kotara

Jednym z najprostszych i najszybszych w realizacji rozwiązań jest powieszenie kotary lub postawienie parawanu. Opcja ta jest również dość tania. Jej zaletą jest też to, że w każdej chwili możemy zrezygnować z parawanu czy kotary. Jeśli wybierzemy parawan o ciekawym designie, element ten dodatkowo ozdobi wnętrze. W ten sposób można np. wprowadzić do pokoju nutkę orientu lub wielkomiejskiego klimatu.

Jak oddzielić salon od sypialni?

Jak oddzielić salon od sypialni?

 

Regał, meblościanka lub biblioteczka

Innym, często stosowanym w polskich domach sposobem, jest przegrodzenie pokoju meblościanką, regałem bądź biblioteczką. Zaletą tego rozwiązania, podobnie jak w wypadku kotary lub parawanu, jest szybkość i łatwość wykonania. Jeśli posiadamy już taki mebel, nic za to nie zapłacimy. Możemy zdecydować się na meblościankę, zwykły regał, bądź regał ażurowy. Ten ostatni sprawdzi się, jeśli do jednej z części nie będzie miało dostępu światło dzienne z okna. Dobrym pomysłem jest również zasłonięcie jedynie części przestrzeni, np. samego łóżka w taki sposób jak jest to widoczne na zdjęciu poniżej. Jeśli w obu częściach przedzielonego pokoju znajdują się okna, z powodzeniem możemy przedzielić je tradycyjnym regałem. Jego przednia strona będzie służyć do przechowywania np. książek oraz eksponowania ulubionych bibelotów, np. pamiątek z podróży. Drugą stronę można obkleić matą dekoracyjną bądź dużym plakatem.

Jak oddzielić salon od sypialni?

Jak oddzielić salon od sypialni?

 

Cienka ścianka działowa

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest postawienie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych. To jeden z lepszych sposobów, ponieważ zapewni nam najwięcej intymności. Wbrew pozorom jej montaż nie jest wcale taki skomplikowany. Na postawienie ścianki wystarczy jeden dzień. Należy tylko pamiętać, że sprawdzi się to tylko w tych pomieszczeniach, gdzie do obu stref ma dostęp światło dzienne. W innym wypadku w jednym z pomieszczeń przez cały czas będzie ciemno.

Polecamy również artykuł Regał jako ścianka działowa.