Sklep online działa bez zmian. Usługa pobrań (płatność u kuriera) została czasowo wstrzymana.
Odbiory osobiste, wysyłki kurierskie, pocztowe i paczkomatowe realizujemy bez opóźnień.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak hodować pomidory na balkonie?

Pomidory to bardzo lubiany dodatek do kanapek i sałatek, a także do przetworów. Nie od dziś wiadomo, że pomidory można uprawiać w donicach na tarasach i balkonach.

Jak się do tego zabrać? Oto kilka podpowiedzi.

Sadzonki

Sadzonki pomidorów są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych. Jeśli jednak ma się trochę więcej czasu i cierpliwości warto samemu wyhodować je z nasion.

Nasiona można wysiać do doniczki lub niewielkiej skrzyneczki, warto wcześniej nieco ogrzać ziemię wystawiając ją na słońce (przez szybę, nawet późną zimą, może ono nagrzać ziemię) lub na kaloryfer. Wysiane nasiona można przykryć np. robiąc klosz w plastikowej, przezroczystej butelki – pozwoli to stworzyć warunki nieco zbliżone do szklarniowych.

Gdy pikówki osiągną kilka centymetrów należy je rozsadzić np. do  małych plastikowych doniczek, które czasem zostają po sadzonkach kwiatów, do specjalnych cylinderków przeznaczonych do rozsadzania roślin lub kubeczków po śmietanie lub jogurcie (należy zrobić w nich otworki odprowadzające nadmiar wody).

Przesadzanie do doniczek

Gdy sadzonki podrosną i wypuszczą kilka liści, można je przesadzić do docelowych donic lub skrzynek.

Warto pamiętać, aby skrzynki ustawić tam, gdzie mają spędzić całe lato, ponieważ później wypełnione ziemią mogą sprawiać trudności przy przenoszeniu.

Jeśli obawiamy się, że młodym pomidorom mogą zaszkodzić zmiany temperatury, przed ostatecznym wysadzeniem na balkon, sadzonki można wystawiać na dzień, a chować do domu na noc – pozwoli to nieco zahartować się roślinom.

Przed wysadzeniem sadzonek, na dno skrzynki lub doniczki warto wyłożyć liśćmi pokrzyw, przykryć to dobrze rozłożonym nawozem lub kompostem – zapewni to roślinom odpowiednie odżywanie w fazie wzrostu i owocowania.

 

Podlewanie

Pomidory muszą być regularnie podlewane, aby uniknąć podsychania krzewów, a w okresie owocowania, brak wody może skończyć się pękaniem pomidorów.

Zbiory

Na balkonach dobrze czują się gatunki pomidorków koktajlowych, a także inne odmiany krzaczaste o większych owocach.

Odpowiednio pielęgnowane krzewy będą wydawały owoce przez całe lato  ku radości domowników oraz gości.

Dzieciom spodoba się podlewanie krzewów oraz zbieranie pomidorów. Należy pamiętać, że liście i łodygi wydzielają zielony sok, który brudzi ręce oraz ubranie.

Na wilgotne dłonie można nasypać odrobinę kwasku cytrynowego (lub cukru z kilkoma kroplami soku z cytryny) i dokładnie umyć zabrudzenia.

Dorodny krzew pomidora rosnący w...

Dorodny krzew pomidora rosnący w donicy

Dorodny krzew pomidora rosnący w...

Dorodny krzew pomidora rosnący w donicy

 

Smaczna i zdrowa dekoracja

Zielone krzewy pomidorów przystrojone czerwonymi lub żółtymi owocami pięknie się prezentują w drewnianych skrzyniach lub dużych ceramicznych donicach. Jest to bardzo smaczna dekoracja!

Warto przygotowywać sałatki z dodatkiem pomidorów, ponieważ zawierają likopen - organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwutleniającym. Są bogatym źródłem potasu, witaminy C oraz błonnika.

Niech żyją sałatki!

 Sałatka z pomidrów

Sałatka z pomidrów

 Sałatka z pomidrów

Sałatka z pomidrów