• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Truskawki i poziomki na balkonie

Truskawki to jeden z najsłodszych zwiastunów lata. Desery i przetwory z truskawek uwielbiane są przez dzieci i dorosłych. Jeśli chcemy cieszyć się ich smakiem o dowolnej porze dnia, warto mieć je w swoim ogródku lub w doniczkach na balkonie.

Czas zbioru truskawek nie jest zbyt długi, ale sadząc różne rodzaje odmian – wczesne oraz później owocujące – można przedłużyć sezon na te bardzo smaczne owoce.

Truskawki i poziomki doskonale czują się na balkonach i tarasach, gdzie odpowiednio pielęgnowane będą odwdzięczały się pięknymi owocami.

Sadzenie młodych truskawek

Truskawki rozmnażają się  poprzez rozłogi, na których małe roślinki ukorzeniają się. Takie sadzonki można przesadzać do skrzynek lub donic, pamiętając o zachowaniu odstępów, ponieważ krzewy potrzebują miejsca do rozrastania się. Gotowe sadzonki można również kupić w centrach ogrodniczych.

Dno donicy lub skrzynki warto wyłożyć kamieniami lub skorupkami doniczek, aby zapewnić lepszy drenaż wody. Sadzonki umieszcza się w dobrej ziemi, nawiezionej kompostem lub obornikiem.

Sadzenie młodych poziomek

Poziomki rozmnaża się najczęściej z nasion, chociaż występują również odmiany, które wytwarzają rozłogi tak, jak truskawki.

Nasiona poziomek wysiewa się już w lutym, siewki należy przepikować zanim pojawi się pierwszy liść. Można oczywiście kupić gotowe sadzonki w sklepach ogrodniczych.

Sadzonki podobnie jak w przypadku truskawek, należy sadzić zachowując odstępy, aby rośliny mogły się swobodnie rozrastać.

 

Pielęgnacja

W donicach i skrzynkach balkonowych znajduje się niewiele ziemi, więc aby rośliny rodziły dorodne owoce, warto zadbać, aby ta niewielka ilość ziemi była żyzna (np. uniwersalna ziemia ogrodowa), wzbogacona o torf, piasek (rozluźnia glebę) oraz kompost (naturalną odżywkę dla roślin).

Po posadzeniu truskawek należy obficie podlać ziemię wodą. O systematycznym podlewaniu trzeba pamiętać na co dzień. Warto pamiętać, aby nie polewać roślin, a tylko ziemię – pozwoli to uniknąć roślinom problemów z chorobami grzybowymi.

Dodatkowo można wyściółkować donicę lub skrzynkę słomą, co zagwarantuje czyste owoce.

Truskawki i poziomki to doskonałe rośliny dla małych ogrodników - dzieci mogą obserwować najpierw kwiaty, a później dojrzewające owoce. A w rezultacie oczywiście zbierać je i zajadać ze smakiem.

Truskawki posadzone na balkonie dają najwięcej owoców przez 2-3 lata, później warto wymienić na nowe rośliny.

Poziomki mogą obficie owocować nieco dłużej, jednak również po jakimś czasie należy zasadzić nowe, aby znów cieszyć się aromatycznymi owocami.

 

Desery i przetwory

Zarówno truskawki jak i poziomki są doskonałym dodatkiem do deserów i ciast np. serników na zimno. 

Owoce doskonale nadają się do wypieków np. ciast ucieranych.

Świetnie komponują się z lodami i bitą śmietaną.

Truskawki zmiksowane z kefirem lub dodane do naleśników są pyszną propozycją na podwieczorek.

Truskawki są idealne do domowych dżemów, które zimą przypomną aromatyczny smak lata.