• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak dbać o meble ogrodowe?

Nie ma to jak zasiąść w letnie popołudnie na wygodnym krześle na tarasie czy w cieniu drzew. Aby to marzenie się ziściło potrzebny jest nie tylko własny ogród, taras czy choćby balkon, ale też meble ogrodowe. Jeśli chcesz, by służyły Ci jak najdłużej, musisz dowiedzieć się, jak dbać o meble wykonane z poszczególnych materiałów.

Drewno z polskich gatunków drzew

Ogrodowe meble drewniane wykonane z gatunków drzew występujących w Polsce przed pierwszym użyciem należy zaimpregnować, a następnie polakierować lub pokryć farbą. W ten sposób stworzysz powłokę wodoodporną. Po sezonie letnim trzeba meble umyć, po czym bardzo starannie wysuszyć i przetransportować do suchego wnętrza, w którym temperatura jest niska, ale nie spada poniżej zera. Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu warto przyjrzeć się dokładnie meblom i w razie potrzeby odmalować je lub ponownie polakierować. Jeśli nasze meble są z surowego drewna, należy je przed sezonem a także po nim pokryć olejem.

Drewno egzotyczne

Spośród mebli ogrodowych z drewna egzotycznego najpopularniejsze są tekowe. Meble z drewna tekowego nie wymagają specjalnych zabiegów chroniących je przed czynnikami atmosferycznymi. Wystarczy tylko pokryć je olejem do drewna tekowego, a wcześniej wyczyścić. Taki zabieg trzeba powtarzać przynajmniej dwa razy w roku (na rozpoczęcie i zakończenie sezonu).

Jak dbać o meble ogrodowe?

Jak dbać o meble ogrodowe?

 

Żeliwo

Ogrodowe meble żeliwne są dosyć odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Niemniej jednak raz na jakiś czas wymagają wyczyszczenia. Najlepiej robić to za pomocą drucianej szczotki. Jeśli Twoje meble żeliwne są farbowane, trzeba pamiętać, że poza oczyszczeniem ich szczotką należy je pomalować.

Aluminium

Meble ogrodowe z aluminium są odporne na niekorzystny wpływ czynników pogodowych. Mogą pozostać na zewnątrz nawet po zakończeniu sezonu. Jak myć meble z aluminium? Należy przetrzeć je szmatką namoczoną w letniej wodzie ewentualnie zmieszanej z detergentem (np. płynem do mycia naczyń).

Jak dbać o meble ogrodowe?

Jak dbać o meble ogrodowe?

 

Rattan

Rattanowe meble ogrodowe możesz czyścić na sucho przy pomocy zwykłej szmatki. Plamy, zacieki i zabrudzenia usuniesz natomiast wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zamiast tego możesz przygotować specjalny roztwór z wody, wody utlenionej oraz soku z cytryny. Niezależnie od tego, czym będziesz myć rattanowe meble ogrodowe, pamiętaj o uprzednim wyciśnięciu szmatki lub gąbki. Ma być ona jedynie zwilżona wodą.

Wiklina

Meble wykonane z wikliny należy na początku oczyścić za pomocą nylonowej szczotki, po czym przetrzeć dobrze wyciśniętą ściereczką namoczoną w roztworze mydła i wody. Zamiast tego można przygotować też roztwór 1 litra ciepłej wody i dwóch łyżeczek sody oczyszczonej. Bardzo ważne jest odpowiednie wyciśnięcie szmatki, jeśli tego nie dopilnujesz, zbyt duża ilość wody może spowodować trwałe odkształcenie się mebli.  

Jak dbać o meble ogrodowe?

Jak dbać o meble ogrodowe?

 

Plastik

Plastikowe meble ogrodowe przed sezonem należy dokładnie odkurzyć, a w trakcie użytkowania myć szmatką zamoczoną w letniej wodzie (samej lub zmieszanej z płynem do mycia naczyń albo mydłem). Jeśli Twoje meble mają intensywny kolor, w miarę możliwości chroń je przed nadmierną ekspozycją na słońce, w innym wypadku bowiem bardzo szybko wyblakną i stracą swój piękny, intensywny kolor.

Technorattan

Meble wykonane z technorattanu nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Raz na jakiś czas wystarczy opłukać je wodą. Plamy i zabrudzenia na ich powierzchni usuniesz przy pomocy szmatki lub gąbki zwilżonej wodą z dodatkiem mydła.

Jak dbać o meble ogrodowe?

Jak dbać o meble ogrodowe?