• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jaki rozmiar lustra do łazienki?

Lustro zajmuje w większości łazienek centralne miejsce. Dlatego jego wybór powinien być w pełni przemyślany. To, jakie lustro wybierzesz, będzie zależeć od bardzo wielu czynników, m.in. wielkości łazienki, stylu, w którym zostanie wykonana i oczywiście zasobności Twojego portfela. Na rynku dostępne są lustra w przeróżnych kształtach, stylach i rozmiarach, z oświetleniem lub bez. Każdy spośród wariantów może spowodować coś innego, np. sprawić, że pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości czy też doświetlić je. Kluczową rolę pełni tu jednak sam rozmiar lustra. Jak go wybrać?

Mierzenie

Załóżmy, że lustro, tak jak w większości domów, ma zawisnąć nad umywalką. Zmierz dokładnie szafkę umywalkową oraz umywalkę. Twój wybór musi ograniczyć się teraz do luster posiadających taką samą szerokość jak umywalka lub mniejszą od niej. Pamiętaj, że w wymiary lustra będzie trzeba wliczyć także ramę, nie może ona wychodzić poza szerokość umywalki. Zachowaj przynajmniej 5-10 cm odstępu między górną krawędzią umywalki a dolnym brzegiem lustra. Kolejny etap to zmierzenie odległości między brzegiem umywalki a źródłem światła. Na tym etapie należy podjąć decyzję, czy chcesz pozostawić lukę między górą lustra a światłem.  

Ilość powierzchni użytkowej

Po dokonaniu pomiarów trzeba zastanowić się nad tym, jak wiele powierzchni użytkowej lustra będzie Ci potrzebne. Jeśli pragniesz mieć jak najwięcej miejsca do przeglądania się, a przy tym nie posiadasz zbyt dużej łazienki, warto zdecydować się na lustro z bardzo cienką ramą lub w ogóle bezramowe. W przypadku, gdy posiadasz dwie usytuowane obok siebie umywalki, możesz kupić jedno duże lustro bądź dwa mniejsze. 

 

Lustro we wnęce

Coraz więcej osób montuje lustra we wnękach. Jeśli i Ciebie czeka taki montaż, najpierw zmierz jej wymiary. Do wgłębienia w ścianie najlepiej wybrać lustro bez ramy. W przypadku, gdy wybierzesz lustro w ramie po jego powieszeniu możesz odnosić wrażenie, że posiada ono nie jedną, a dwie ramy. A to już niekoniecznie musi Ci się podobać.  

Zobacz także: Jak czyścić lustro?