• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak dobrać kolorystykę ścian?

Odpowiednio dobrana kolorystyka pozwoli nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter.

To, jaki kolor wybierzemy do danego pomieszczenia, zależy od tego, jaki chcemy mu nadać charakter.

Tam, gdzie potrzebujemy dodatkowej porcji energii – czyli w pokoju biurowym lub w kuchni – warto wybrać kontrastujące zestawienia intensywnych barw.

Jeśli salon ma być oazą spokoju i wytchnienia, warto postawić na łagodne i harmonijne połączenie kolorów. Podobnie jest w pokoju dziecięcym, gdzie lepszym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian w delikatnych, przytulnych barwach, a mocniejsze akcenty kolorystyczne zaznaczyć w dodatkach. W sypialniach idealnie komponują się różne odcienie tego samego koloru, dzięki którym uzyskujemy eleganckie i ciepłe wnętrze.

Dobieranie koloru ścian do mebli w...

Dobieranie koloru ścian do mebli w pokoju

Dobór koloru ścian do stylu i...

Dobór koloru ścian do stylu i koloru mebli

Naturalne światło

Ten sam kolor będzie prezentował się inaczej w pomieszczeniu z dużą ilością naturalnego światła, a inaczej w takim, w którym częściej używane jest oświetlenie sztuczne.

Pokoje wychodzące na południe i zachód, w których jest dużo ciepłego naturalnego światła, można pomalować w chłodniejszej palecie barw. We wnętrzach, gdzie jest tego światła mniej, lepszym wyborem będą jasne kolory w ciepłych tonach. Im mniej naturalnego światło, tym kolor powinien być jaśniejszy.

dopasowanie koloru ścian do stylu...

dopasowanie koloru ścian do stylu mebli

dopasowanie koloru ścian do stylu...

dopasowanie koloru ścian do stylu mebli

 

Wielkość pomieszczenia

Odpowiednio skomponowanymi kolorami można optycznie „kształtować” wielkość pomieszczenia. Jasne kolory, które odbijają dużo światła, dają wrażenie wizualnie większej przestrzeni, dlatego idealnie nadają się do niewielkich pomieszczeń.

Intensywna paleta barw dobrze prezentuje się w  dużych pomieszczeniach. Sprawia, że stają się przytulne, jednocześnie nie przytłaczając ich.

Kształt pomieszczenia

Dobrze dobranym kolorem można wizualnie poprawić proporcje pokoju i sprawić, aby wydawał się bardziej „kwadratowy”. Ściany bardziej oddalone od siebie należy pomalować ciemnym kolorem, który optycznie przybliży je do siebie, a pozostałe pomalować jasną farbą.

Sufit najczęściej malowany jest na biało, dzięki czemu odbija światło zarówno naturalne jak i sztuczne. Jasny sufit daje iluzję głębi i wizualnie „podnosi” sufit.

Jeśli wnętrze jest wysokie i chce się uzyskać wrażenie obniżenia sufitu, warto wybrać na sufit farbę ciemniejszą niż na ścianach.

Dobór koloru ścian do wystroju i...

Dobór koloru ścian do wystroju i stylu mebli

Dobór koloru ścian do wystroju i...

Dobór koloru ścian do wystroju i stylu mebli

 

Jakie są relacje i zależności kolorystyczne w obrębie koła barw?

Zestawienie dopełniające zawiera dwa kolory przeciwstawne – zlokalizowane po przeciwnych stronach na kole barw oraz trzeci, dowolnie wybrany. Takie zestawienie zapewnia atrakcyjny wizualnie efekt.

Trzy Kolory

"Triadę" uzyskamy wybierając trzy dowolne kolory z koła barw, rozmieszczone w identycznych odległościach od siebie. Naturalnie wykorzystujemy je we wnętrzu w różnych proporcjach, w zależności od upodobań i gustu użytkowników.

Ostateczny wybór odpowiedniego zestawu kolorystycznego jest rodzajem kompromisu pomiędzy charakterem wnętrza i jego wielkością, a naszym wyobrażeniem danej przestrzeni.

W oparciu o nasze podpowiedzi, warto dobrze przemyśleć wybór koloru ścian, które staną się bazą do dalszej aranżacji. Dopełnieniem będę piękne meble, które również mogą zachwycać swoimi kolorami.

dobór koloru ścian dopasowany do...

dobór koloru ścian dopasowany do mebli w salonie