• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Salon w stylu minimalistycznym – jak go urządzić?

Minimalizm jest od lat bardzo popularny w aranżacji wnętrz. Szczególnie chętnie urządzane są w ten sposób salony. Jaki powinien być minimalistyczny salon? Przede wszystkim jasny, przestronny, i co chyba najważniejsze – uporządkowany. W pokoju tak zaaranżowanym nie ma miejsca na bibeloty i bogato zdobione meble. Prym wiodą sprzęty pozbawione ozdób.

Kolorystyka minimalistycznego salonu

Aranżując salon w stylu minimalistycznym najpierw zabierzesz się za zaplanowanie kolorystyki, jaka ma w nim panować. Do minimalistycznych wnętrz pasują biel, czerń, szarość, ale nie tylko. Możesz też wybierać spośród takich jednolitych barw pastelowych jak róż, seledyn, brąz czy beż. Jeżeli wygląd takiego salonu będzie wydawał Ci się zbyt monotonny, możesz wybrać dwukolorowe ściany w dwubarwne pasy lub szalenie modną czarno-białą szachownicę. Chcesz przykuć wzrok i przełamać naturalne barwy? Możesz wybrać kilka dodatków w barwach takich jak intensywna czerwień, soczysta żółć, energetyczna pomarańcza czy mocny fiolet. Musisz jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością kolorów. Idealnie jest wówczas, gdy zdecydujesz się na dwie lub trzy podstawowe barwy, do których dodatki będące w ich odcieniach.

A co z sufitem i podłogą? Ten pierwszy najlepiej pomalować po prostu na biały kolor. Jeśli zaś chodzi o podłogę, warto zdecydować się na taką w lekko połyskliwych lub ciemnych matowych kaflach. Nie powinny znajdować się na niej żadne wzory, ozdoby czy szlaczki. W przypadku, gdy chcesz dodać temu na wskroś sterylnemu wnętrzu nieco ciepła, zamiast kafli połóż na podłodze panele lub tradycyjne deski podłogowe. 

Salon w stylu minimalistycznym – jak go urządzić?

Salon w stylu minimalistycznym – jak go urządzić?

 

Jakie meble do minimalistycznego pokoju?

W tak urządzonym pokoju jest miejsce jedynie dla kilku najbardziej potrzebnych, podstawowych mebli, takich jak prosta sofa, fotele czy modernistyczny stolik kawowy. Poza tym, że meble trzeba ograniczyć do minimum, należy też wybrać takie w naturalnych kolorach i o prostych, geometrycznych kształtach.

W minimalistycznych wnętrzach dominują meble wykonane z drewna lub z tworzywa sztucznego. Zarówno umeblowanie, jak i inne sprzęty znajdujące się w takim salonie powinny posiadać gładkie, jednolite powierzchnie o tej samej barwie. Jakie kolory mebli wybrać? Doskonale sprawdzą się zdecydowane kolory takie jak czerń, zieleń czy granat, biel czy szarość. Stoliki, szafy, komody i meblościanki bardzo często mają metalowe elementy i lakierowane fronty lub blaty. Świetnie sprawdzi się minimalistyczny stolik ze szklanym blatem.

Salon w stylu minimalistycznym – jak go urządzić?

Salon w stylu minimalistycznym – jak go urządzić?

 

Oświetlenie

Żaden salon nie może obejść się bez odpowiednio dobranego oświetlenia, które nie tylko pełni swoją podstawową funkcję, ale też stanowi oryginalny element wystroju wnętrza. Do nowoczesnego salonu szczególnie pasują stojące lampy posiadające długie wysięgniki oraz ledowe plafony sufitowe.

Jeśli wolisz tradycyjne lampy sufitowe, nie kupuj żyrandola. Jego miejsce może za to zająć lampa z jednokolorowym kloszem. Nie wyobrażasz sobie salonu bez żyrandola? Wybierz taki, który ma jak najprostszą formę. Jego klosze powinny mieć geometryczne kształty. Mogą to być zarówno prostokąty czy kwadraty, jak i kule lub owale. W minimalistycznym salonie dobrze sprawdzą się też lampy w stylu industrialnym.

Salon w stylu minimalistycznym – jak go urządzić?

Salon w stylu minimalistycznym – jak go urządzić?

 

Subtelne dekoracje

W minimalistycznym salonie doskonale sprawdza się reguła, że „mniej znaczy więcej”.W tego typu wnętrzach z reguły stawia się na jeden wyrazisty detal, a unika zbędnych ozdób, sprzętów i „łapaczy kurzu”. Dlatego też na stoliku kawowym nie znajdziesz figurek, wazonika czy innych bibelotów. Możesz zrezygnować nawet i z serwety, a jeśli się na nią zdecydujesz, wybierz taką o prostych rogach i brzegach.

Wszelkie niepotrzebne rzeczy, takie jak choćby właśnie czytana książka, czy przeglądana wcześniej gazeta należy schować. Świetnie nada się do tego stolik kawowy ze schowkiem lub szufladą. Nie wyobrażasz sobie wnętrza salonu bez powieszonego na ścianie obrazu? Zrezygnuj z portretu, martwej natury czy pejzażu na korzyść abstrakcyjnego tryptyku lub kompozycji figur geometrycznych. 

Zobacz także: Jak optycznie powiększyć pokój?

Salon w stylu minimalistycznym – jak go urządzić?

Salon w stylu minimalistycznym – jak go urządzić?