• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Kuchnia w stylu afrykańskim – jak powinna wyglądać?

Tapicerki imitujące skóry dzikich zwierząt, najczęściej zebry bądź pantery, ciepłe, naturalne barwy w zestawieniu z czernią i bielą oraz tradycyjne figurki i maski rodem z Czarnego Lądu – to wszystko powinno znaleźć się w kuchni urządzonej w stylu afrykańskim. Jest on inspirowany naturą oraz afrykańską sztuką ludową.

Afrykańskie kolory

Charakterystycznymi kolorami dla stylu afrykańskiego są wszelkiego rodzaju kolory ziemi, a więc beże, brązy, żółcie, pomarańcze, a także czerń, biel, błękit czy złoto. Bardzo popularne są też motywy zwierzęce na tkaninach, ozdobach czy przedmiotach codziennego użytku. Tutaj jednak nie możemy przesadzić z ich ilością. Na ścianach wnętrza w stylu afrykańskim dobrze będzie wyglądała biel lub jasny beż. Taki kolor stanie się doskonałym tłem dla ciemnych, drewnianych mebli. Jeżeli nie lubimy ścian o jasnych barwach, zdecydujmy się na brązową farbę, która w takim wnętrzu sprawdzi się równie dobrze.

Meble w stylu afrykańskim

Przyjrzyjmy się teraz bliżej meblom wykorzystywanym do takich aranżacji. Możemy zdecydować się na dość prosty, prostokątny lub okrągły stół wykonany z drewna w ciemnym kolorze. Jakie krzesła do niego dobrać? Można zdecydować się na tapicerowane meble z wzorem zebry podobne do tych widocznych na zdjęciu. Inne propozycje to czarne bądź brązowe krzesła w białe geometryczne wzory, tak charakterystyczne dla sztuki Czarnego Lądu. Zamiast krzeseł można też wybrać ciemne hokery. Nie wszystkie meble muszą nawiązywać do tego stylu, ważne, by tak jak w przypadku aranżacji z fotografii, zgrabnie współgrały z afrykańskim wnętrzem. W pomieszczeniach urządzonych w takim stylu najczęściej zestawia się czarne lub ciemnobrązowe meble z jasnymi ścianami.

Cechy stylu afrykańskiego

Często spotykanymi w stylu afrykańskim cechy to abstrakcyjna geometria, połączenie kół, pasów, zygzaków czy rombów. Są to bardzo charakterystyczne motywy, którymi afrykańscy rzemieślnicy zdobili przedmioty codziennego użytku. To właśnie one mogą znaleźć się na krzesłach czy też dekoracjach. Na półkach warto umieścić czarne, białe i brązowe misy, a także wiklinowe koszyczki. W takiej kuchni przyda się też deska do krojenia z bambusa. Najbardziej typowe materiały dla stylu afrykańskiego to egzotyczne drewno, kamień, a także bambus i wiklina. Można pokusić się też o imitację kości słoniowej.

Kuchnia w stylu afrykańskim – jak powinna wyglądać?

Kuchnia w stylu afrykańskim – jak powinna wyglądać?

 

Afrykańskie detale

Aranżując kuchnię w stylu afrykańskim warto skupić się na detalach. Jednym z nich będzie na pewno figurka nawiązująca w swym wyglądzie do afrykańskiej sztuki ludowej. Innym pomysłem jest zakup rzeźbionej maski, którą można umieścić na jednej ze ścian. Można też pokusić się o zakup obrazu inspirowanego kulturą Czarnego Lądu. W dzisiejszych czasach na szczęście nie trzeba wcale mieć za sobą podróży do Afryki, by urządzić w takim stylu swoją kuchnię.

Kuchnia w stylu afrykańskim – jak powinna wyglądać?

Kuchnia w stylu afrykańskim – jak powinna wyglądać?