• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jakie hokery do barku w kuchni?

W projekcie swojej kuchni uwzględniasz barek? Takie rozwiązanie szczególnie dobrze prezentuje się w salonach z aneksem kuchennym. Rolę barku może z powodzeniem spełniać wyspa kuchenna, najczęściej umiejscowiona pomiędzy terenem kuchni a salonu.

Zamiast wyspy kuchennej jako barek może posłużyć nam też półwysep kuchenny albo zwykły blat. Jakikolwiek by ten barek nie był, koniecznym jest umieszczenie przy nim hokerów, czyli popularnych stołków barowych. Są to najczęściej wysokie stołki z niskimi oparciami (zazwyczaj zapewniają one nam podparcie jedynie w okolicach lędźwi). Niektóre oparć nie mają wcale. Większość modeli poza wspomnianym podparciem posiada również podłokietniki.

Przy wyborze hokerów zwracajmy uwagę na to, czy będą komponować się z wnętrzem i znajdujących się w nim sprzętami i meblami. Nie muszą zresztą koniecznie tworzyć z nimi idealnej, jednolitej kompozycji. Mogą być dobrane też na zasadzie kontrastu, wówczas będą stanowić efektowny element wystroju wnętrza. Dzięki temu zyska ono niebanalny i wyjątkowy wygląd.

Zwolennicy bardziej tradycyjnego wyglądu pomieszczenia wybiorą raczej hokery zrobione z drewna. W zależności od ich wyglądu (bo i wśród samych drewnianych stołków barowych można odnaleźć różne modele i wzory) będą one pasować do wnętrz w stylu ekologicznym czy skandynawskim. Fani nowoczesnego designu z pewnością zwrócą uwagę na hokery metalowe posiadające różnokolorowe siedziska pokryte tapicerką bądź plastikiem. Niektóre stołki barowe posiadają cztery nogi, inne – tylko jedną podpórkę, której mechanizm bardzo często umożliwia obracanie się.

Bardzo ważna jest wysokość naszych hokerów i oczywiście barku. Przyjmuje się, że typowy barek powinien mieć wysokość od 110 do 120 cm, a hokery odpowiednio od 80 do 90 cm. Inaczej sprawa przestawia się z wyspą kuchenną, której wysokość wynosi ok. 80-90 cm, wówczas hokery powinny mieć 55-60 cm wysokości. Generalnie odległość między hokerem a blatem powinna wynosić ok. 25 cm. Optymalna szerokość siedziska stołka barowego to ok. 40 cm. Aby zapewnić dobre i wygodne podparcie naszym stopom zwróćmy uwagę na to, by podpórka pod nogi znajdowała się ok. 40 cm poniżej tegoż siedziska.

Hokery przy barku najbardziej pasują do nowoczesnych wnętrz. Oczywiście dla wielu osób nigdy nie będą tak wygodne jak tradycyjne krzesła. Z pewnością też nie przypadną do gustu dzieciom, które raczej nie będą miały możliwości na nich usiąść bez pomocy osoby dorosłej. Na pewno jednak zyskają uznanie wśród sporej części dorosłych domowników oraz gości.

Zobacz także: Aneksy kuchenne - 3 ciekawe aranżacje