×
Darmowa dostawa na meble na wymiar
Ważne do 31.07.21, obowiązuje na meble na wymiar i wybrane formy płatności.
Nie obowiązuje dla blatów, szuflad i frontów, nie obowiązuje kont hurtowych.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Podstawowe zasady aranżacji wnętrz

Nie trzeba być wykwalifikowanym dekoratorem, by urządzić wnętrze swojego mieszkania funkcjonalnie i ładnie. Wystarczy poznać kilka zasad, którymi należy kierować się przy aranżacji każdego pomieszczenia. Sprawdź je, aby uniknąć często popełnianych błędów.

Podział na strefy

Przy aranżacji domu najważniejszy jest czytelny podział na strefę nocną oraz dzienną. Ta druga jest obszarem reprezentacyjnym i rozpoczyna się od wejścia do domu. Bardzo istotne jest to, by pomieszczenia dzienne były jak najbardziej przestronne i prawidłowo oświetlone. Przez cały czas powinien też w nich panować porządek. Zachować go pozwoli przestronny przedsionek z pojemną szafą lub garderobą. Okna salonu powinny wychodzić na najładniejszą część otoczenia domu. W strefie nocnej będą znajdować się sypialnie. Każdą z nich należy urządzić w zgodzie ze stylem, jaki preferuje osoba tam mieszkająca.

Podłogi i ściany, czyli odpowiednie tło

Podłogi oraz ściany stanowią tło dla całego wyposażenia. Z tego też powodu bardzo ważne jest, by były one stonowane. Dzięki temu będą pasować do wielu stylów aranżacyjnych. Nawet jeśli z czasem zechcesz zmienić styl panujący we wnętrzu, tło może pozostać takie samo. Podłogi powinny być zrobione z tradycyjnych materiałów, takich jak najpopularniejsze drewno, a także granit, marmur czy gres. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest tutaj monochromatyczność.

W podobny sposób należy podejść do ścian. Najbezpieczniej pomalować je na jednolity, klasyczny kolor. Jeśli będziesz podążać za najnowszymi trendami, pozostałe elementy wystroju wnętrza powinny być do nich dopasowane, a to nie zawsze się w takim przypadku udaje.

 

Kojąca zmysły równowaga

Musisz też zadbać o harmonię w każdym aranżowanym wnętrzu. Najpierw trzeba wybierać największe sprzęty, takie jak np. sofa, by potem stopniowo przechodzić do mniejszych. Nie powinieneś ich ustawiać zbyt blisko siebie, pomieszczenie ma sprawiać wrażenie przestronnego i niechaotycznego. Nie można też przesadzić ze stosowaniem mocnych akcentów stylistycznych oraz kolorystycznych. Jeśli będzie ich za wiele, zupełnie niepotrzebnie przytłoczą wnętrze.

Wybór stylu

Aranżując wnętrze trzeba być konsekwentnym, a więc „trzymać się” jednego, wybranego stylu aranżacji. Jest ich do wyboru bardzo wiele. Szczególnie popularne są style: klasyczny, prowansalski, skandynawski, rustykalny, industrialny, retro i eklektyczny. Jeśli więc wybierzesz kanapę w stylu prowansalskim, dobierz do niej pozostałe meble i dodatki utrzymane w tej samej stylistyce. Do niewielkich wnętrz szczególnie polecany jest styl skandynawski. W przestronnych pomieszczeniach mile widziany jest np. styl industrialny. W Internecie znajdziesz na ich temat sporo informacji.

Zobacz także: Jak łączyć kolory w mieszkaniu?