• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jakie łóżko wybrać do sypialni?

Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w domu. Spędzamy w nim sporo czasu. Dlatego też warto poświęcić odpowiednio dużo tego czasu na jego wybór. Trzeba zwrócić uwagę na wymiary, materiał, stelaż i oczywiście materac. Nie bez znaczenia jest też styl, w jakim zostało ono wykonane. W końcu musi dobrze współgrać z pozostałymi meblami i dodatkami.

Wymiary łóżka

Łóżka dostępne są w kilku różnych wymiarach. Zacznijmy od łóżek jednoosobowych. Z reguły są one w następujących rozmiarach: 80x200 cm, 90x200 cm, 100x200 cm i 120x200 cm. Łóżka dwuosobowe można zakupić w wymiarach: 140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm. Jeśli chodzi o łóżka małżeńskie, największą popularnością cieszą się te mające rozmiar 160x200 cm. Co do jednoosobowych – najczęściej kupowane są takie mające wymiary 90x200 cm. Łóżka o długości 200 cm będą komfortowe dla osób mających maksimum ok. 180 cm wzrostu. Jeśli jesteśmy wyżsi, być może warto pokusić się o łóżko stworzone na specjalne zamówienie.

Jakie łóżko wybrać do sypialni?

Jakie łóżko wybrać do sypialni?

 

Materiał

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór materiału, z jakiego zrobiona jest rama łóżka. Właśnie od tego zależy jego trwałość i wytrzymałość. Najlepiej oczywiście zdecydować się na łóżko wykonane w całości z drewna. Szczególnie polecane są dębowe (wiadomo, dąb jest drzewem bardzo odpornym na uszkodzenia), bukowe i sosnowe. Te ostatnie będą dobre dla alergików. Nie każdy wie, że posiadają one właściwości elektrostatyczne, które hamują wirowanie kurzu w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Można też kupić łóżko wykonane z płyty MDF. Jeśli płyta jest dobrej jakości, łóżko może być również wytrzymałe. Wiele osób decyduje się na łóżka tapicerowane, których ramy pokryte zostały skórą naturalną, sztuczną bądź tkaniną.

Styl

W dzisiejszych czasach łóżek w sklepach jest do wyboru, do koloru. To, jakie wybierzemy będzie zależeć również od stylu, który ma królować w naszej sypialni. Do wnętrza w stylu kolonialnym idealne będzie ciężkie łoże w ciemnym wybarwieniu, w sypialni w stylu retro dobrze sprawdzi się natomiast mebel stylizowany na stary z bogato zdobioną ramą. Do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy japońskim idealne będą małe, niskie łóżka bez wezgłowia.

Jakie łóżko wybrać do sypialni?

Jakie łóżko wybrać do sypialni?

 

Materac

Na rynku dostępne są różne rodzaje materaców: sprężynowe (tzw. bonellowe), kieszeniowe, lateksowe, z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej oraz typu futon. Materace bonellowe powoli odchodzą do lamusa. Obecnie najbardziej polecane są te wykonane z lateksu, pianki termoelastycznej lub futony. Tuż za nimi plasują się materace zrobione z pianki wysokoelastycznej oraz lateksowe.

Stelaż

Nie każdy wie, że na komfort naszego snu kolosalny wpływ ma nie tylko materac, ale też stelaż, na którym będzie on leżał. Najtańszym rozwiązaniem jest całkowite wypełnienie ramy płytą meblową. Niestety jest to też najmniej komfortowe dla śpiącego na takim łóżku człowieka. O wiele lepiej wybrać stelaż zrobiony z drewnianych i połączonych ze sobą listewek, które są lekko wygięte. Decydując się na ten rodzaj stelaża należy koniecznie zwrócić uwagę na gęstość rozstawienia listewek. Odstępy powinny być jak najmniejsze, a listewek jak najwięcej. Im bardziej elastyczne listewki, tym lepiej.