• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Łazienki w naszych blokach bardzo często nie należą do zbyt dużych. Zresztą nawet i przestronny pokój łazienkowy można optycznie pomniejszyć, nieumiejętnie go aranżując. A wystarczy przy urządzaniu tego pomieszczenia przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Postaw na jasne kolory ścian i podłogi

To, czy łazienka będzie wyglądać na większą i przestronniejszą niż w rzeczywistości jest w dużej mierze zależy od odpowiednio dobranych kolorów. Przy aranżacji takiego pomieszczenia warto wybrać jasne i chłodne barwy, a więc przede wszystkim biel, a także szarości oraz pastelowy błękit. Dobrze sprawdzą się też delikatny, jasny róż oraz zieleń. Pamiętajmy tylko o tym, by wybierać - jak to już było wspomniane wcześniej - chłodne, a nie ciepłe odcienie poszczególnych kolorów. Użycie takich barw sprawi, że ściany optycznie oddalą się od siebie, a co za tym idzie, dadzą wrażenie większej przestrzeni. Nie zapomnijmy, że kolory te powinny pojawić się nie tylko na ścianach, ale także na suficie oraz podłodze. Należy zatem wybrać zarówno jasne farby, jak i płytki.

Przeczytaj także artykuł Jak łączyć kolory w mieszkaniu?

Przy okazji polecamy artykuł Jak ułożyć płytki w karo?

Wybierz dobry rozmiar płytek

Warto wiedzieć, że ważny jest nie tylko kolor płytek, ale także i ich rozmiar. W małych łazienkach o wiele lepiej prezentują się te, które posiadają większy format. Niekoniecznie muszą to być płytki kwadratowe, za pomocą prostokątnych można sprytnie “wymodelować” pomieszczenie. Jeśli położymy je pionowo, sprawimy, że wnętrze będzie wydawało się wyższe. Poziomy układ płytek natomiast poszerzy naszą łazienkę. W niewielkich łazienkach dobrze prezentuje się też układ płytek w karo.

jasne kolorystycznie i...

jasne kolorystycznie i minimalistyczne meble łazienkowe wzmacniające optyczne powiększenie przestrzeni

jasne kolorystycznie i...

jasne kolorystycznie i minimalistyczne meble łazienkowe wzmacniające optyczne powiększenie przestrzeni

 

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Nie bez znaczenia jest też rodzaj, barwa oraz rozmieszczenie oświetlenia w małej łazience. Jest to szczególnie ważne w łazience, która nie posiada okna. W takim wnętrzu najlepiej sprawdzi się białe światło. Aby łazienka dobrze się prezentowała i wyglądała na większą niż jest, należy pomyśleć nie tylko o głównym źródle światła, ale także o reflektorach punktowych. Należy je zamontować bezpośrednio ponad strefą umywalkową. Poza tym można wykorzystać też kinkiety albo nawet… ledowe lampki w podłodze.

Rola luster

W niewielkiej łazience najlepiej sprawdzi się duże lustro. Może ono być usytuowane nawet na całej ścianie. Warto powiesić je na ścianie naprzeciwko drzwi wejściowych. Wówczas wchodząc, będziemy mieć przed oczami przestrzeń należącą do przedpokoju. W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się duże i szerokie lustra, które nie posiadają ram. Zamiast jednego lustra możemy też powiesić dwa - koniecznie naprzeciwko siebie. Osiągniemy wtedy efekt nieskończonego odbicia, który nada wnętrzu głębi i przestrzeni.

Chcesz wiedzieć, jak dodać łazience blasku? Przeczytaj artykuł Błyszcząca łazienka - proste triki.

Błyszczące materiały mają głos

 

Nie każdy wie, że łazienkę powiększą nie tylko jasne ściany i lustro, ale także błyszczące powierzchnie. Przy wyborze płytek należy więc szczególną uwagę na ich połysk. To samo tyczy się armatury (można kupić taką pokrytą specjalną powłoką chromowaną) oraz oczywiście mebli. W niewielkich łazienkach szczególnie mile widziane są meble posiadające połyskującą warstwę lakieru. Takie powierzchnie, podobnie jak jasne ściany, będą odbijały światło, a co za tym idzie sprawią, że wnętrze będzie wydawało się większe.