Sklep online działa bez zmian. Usługa pobrań (płatność u kuriera) została czasowo wstrzymana.
Odbiory osobiste, wysyłki kurierskie, pocztowe i paczkomatowe realizujemy bez opóźnień.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak urządzić balkon, żeby stał się małym ogrodem?

Jak urządzić balkon, czyli mały ogród w bloku

Balkon może pełnić różne funkcje. Często jest po prostu składowiskiem niepotrzebnych w mieszkaniu przedmiotów i miejscem, gdzie rozwiesza się pranie. Nie chodzi oczywiście o to, że balkon nie może być funkcjonalny. Chodzi o to, by pełnił też funkcję rekreacyjną, miejsca do wypoczynku. Jak urządzić balkon w bloku, by przyjemnie było poczytać na nim książkę? Oto kilka podpowiedzi, jak podejść do metamorfozy tego miejsca.
Balkon to miejsce, gdzie można stworzyć swój niewielki, prywatny ogród - a tego brakuje wielu osobom, które mieszkają w mieście. Urządzenie balkonu to sposób na kontakt z naturą i zyskanie enklawy spokoju, gdzie z przyjemnością można poczytać książkę. Jak urządzić balkon, który choć trochę zastąpi ogródek?
Przede wszystkim, warto zadbać o odrobinę prywatności. Jeśli balkon jest zagrodzony szerokimi szczeblami barierki, można przepleść między nimi matę bambusową lub sztuczną trawę, tak, by nieco odgrodzić się od wzroku sąsiadów i przechodniów. Uwaga! Taki zabieg zaciemni pokój, z którego wychodzi się na balkon.
Kolejnym krokiem będzie na pewno wybór mebli - warto zainspirować się choćby programami wnętrzarskimi. Bardzo często "bohaterami" odcinków są mieszkania w blokach, gdzie urządza się także balkony.

 

Urządzenie balkonu - zadbaj o przytulny kąt na świeżym powietrzu

Jeśli balkon ma się stać miejscem relaksu, stworzonym do picia herbaty, długich rozmów i czytania książek, warto zadbać o miłe dla oka detale. To przede wszystkim piękne donice, także wiszące, oświetlenie (wspaniale sprawdzają się małe lampki na baterie słoneczne oraz szklane latarenki na świeczki) oraz komfortowe, przyjemne siedziska i poduszki. Chłodniejszy wieczór może wymagać koca - warto mieć go pod ręką, żeby móc zarzucić coś na ramiona. Jak urządzić balkon w bloku, który pozwoli odciąć się od niezbyt ładnego otoczenia? Świetnym pomysłem będzie kolorowa markiza, nawet jeśli nad nami znajduje się balkon sąsiadów. Oprócz tego, wiele osób stawia na przyjemne dla oka drobiazgi - dzwoneczki poruszane wiatrem czy małe wiatraki.
Morze kwiatów i liści - urządzenie balkonu a potrzeby roślin

Urządzenie balkonu w bloku wymaga wzięcia pod uwagę, na którą stronę świata jest on zwrócony. Chodzi o kondycję posadzonych tam roślin. Warto od razu wybrać ich odmiany tak, by przyjęły się i nie zginęły. Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących wyboru roślin na balkony dobrze i słabiej doświetlone.
Balkony słoneczne
Kwiaty, które pozwolą urządzić balkon słoneczny, muszą dobrze znosić wyższe temperatury i dużo światła. Takich gatunków nie brakuje - najpopularniejsze są petunie i pelargonie, cieszące oko wielkimi, barwnymi kwiatami. Bratki, aksamitki oraz begonie będą się tutaj czuły równie dobrze. A jakie zioła można posadzić na takim balkonie? Przede wszystkim szałwię.
 

 

Meble balkonowe

Balkony zacienione
To już nieco trudniejsze zadanie, choć nie brakuje gatunków, które wolą skryć się w cieniu. Jak urządzić balkon zacieniony, jeśli chcemy, żeby tonął w roślinach? Kwiaty, które powinniśmy wybrać, to barwinek pospolity, różne odmiany bluszczu i hortensje. Sprawdzą się także niezapominajki oaz mięta.
To bardzo ważny element wystroju każdego balkonu. Zwykłe fotele ogrodowe można zastąpić wiszącymi huśtawkami - koszami lub przykryć wygodnymi, puszystymi pledami. Z pewnością przyda się też stolik, na którym wygodnie będzie postawić kubek z kawą lub komputer. Gdy balkon jet większy, można również zdecydować się na niedużą szafkę na akcesoria ogrodnicze do pielęgnacji kwiatów.

 

Gdy miejsca jest niewiele - urządzenie balkonu w bloku

Bardzo często balkony nie mają zbyt imponującego metrażu. Czasem trudno jest wcisnąć tam dwa krzesła i stolik, nie mówiąc o innym elementach wystroju. Jak urządzić balkon w bloku, by mimo małej powierzchni cieszyć się tą strefą relaksu? Niektórzy na przykład całkowicie rezygnują z mebli, zamieniając je na grube, wygodne poduszki. Rośliny nie muszą koniecznie stać na podłodze w donicach - mogą zwisać z barierki lub zostać umieszczone w wiszących kwietnikach. Urządzenie balkonu o małej powierzchni to tylko kwestia pomysłu i wyobraźni - a pomysłów nie brakuje w wielu inspirujących programach, galeriach i artykułach.