Sklep online działa bez zmian. Usługa pobrań (płatność u kuriera) została czasowo wstrzymana.
Odbiory osobiste, wysyłki kurierskie, pocztowe i paczkomatowe realizujemy bez opóźnień.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Balkon w stylu prowansalskim - przydatne wskazówki

Prowansja jest historyczną krainą mieszczącą się w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym. To miejsce słynące z przepięknych, łagodnych krajobrazów, cichych i kamienistych miasteczek oraz życzliwych ludzi. Ponadto Prowansję można rozpoznać po cudownym zapachu lawendy, który niesie się z rozległych pól. Wszystkie te widoki zapierają dech w piersiach, dlatego styl prowansalski staje się coraz bardziej popularny. Wszystko po to, by do swoich czterech ścian wnieść choćby odrobinę tego urokliwego miejsca i cieszyć się wspaniałym, francuskim klimatem. Styl ten możemy wykorzystać zarówno we wnętrzach, jak i na tarasie. Jak zatem urządzić balkon w stylu prowansalskim?

 

Balkon - idealne miejsce na wypoczynek

Wiele osób mieszkających w blokach może cieszyć się balkonem. Te parę metrów kwadratowych może dać wiele przyjemności, szczególnie podczas ciepłego sezonu. Nie ma nic przyjemniejszego niż spędzanie czasu na świeżym powietrzu i czytaniu ulubionej książki z kubkiem aromatycznej kawy w ręku. Jednak do stworzenia takiej wypoczynkowej oazy wymagany jest plan i dobry pomysł, które w parze przyczynią się do idealnego zorganizowania przestrzeni.

Jeśli jesteśmy miłośnikami Prowansji to zapewne z przyjemnością zaaranżujemy balkon w stylu prowansalskim. Jednak podczas planowania musimy zwrócić uwagę nawet na najmniejsze detale, aby całość była atrakcyjna i spójna, a przy okazji również praktyczna. Zacznijmy od materiałów. Balkon w tym stylu warto wykończyć naturalnymi posadzkami z wykorzystaniem drewna odpornego na warunki zewnętrzne. W tarasie prowansalskim główną rolę powinno odgrywać jasne drewno połączone z bielą, szarością i delikatnymi pastelami. Takie odcienie dodatkowo rozświetlą przestrzeń, szczególnie podczas słonecznych dni, gdy promienie słońca będą odbijać się jasnych powierzchni.

Wyposażenie balkonu w stylu prowansalskim

Przy wybieraniu wyposażenia balkonu w stylu prowansalskim nie można podążać za minimalizmem, gdyż tutaj liczy się przyjemny dla oka przepych. Widać go głównie po zdobieniach mebli, które najczęściej wykonane są z wikliny i rattanu, dzięki czemu w odbiorze są bardzo lekkie i subtelne. Możemy pokusić się również o meble drewniane ze zdobieniami pełnymi motywów roślinnych. Styl prowansalski doskonale uzupełnią ażurowe wykończenia krzeseł, nóżek stołowych czy oparć ławeczek. Warto pamiętać, że bazowym kolorem mebli powinna być zdecydowanie biel lub jej pochodne, w dalszym ciągu jasne odcienie.

Pamiętaj o dodatkach w stylu prowansalskim

Dodatki bywają prawdziwym kluczem do sukcesu. W stylu prowansalskim warto wykorzystać wszelkiego rodzaju drewniane świeczniki, latarnie i lampiony - wszystko to stworzy idealny klimat dla relaksujących wieczorów w blasku księżyca. Nawiązując do lawendy wykorzystajmy również dekoracje w fioletowych kolorach - mogą to być zarówno poduszki na krzesła, obrus na stolik, doniczki, czy też ozdobne skrzynki na kwiaty. Dodatki w delikatnych odcieniach różu, żółci czy błękitu również są wskazane. Wspomniane poduszki mogą być urozmaicone kwiatowym wzorem, który jest najczęściej przewijającym się motywem w stylu prowansalskim. Pamiętajmy również o estetycznym nieładzie. Tutaj musi panować lekki bałagan, jednak przyjemny dla oka.

Stwórz lawendowy raj

Lawenda zawsze czaruje zarówno swoim wyglądem, jak i zapachem. Piękny, fioletowy kolor doskonale urozmaica każdy wystrój, również ten spotykany na balkonie. Nie można o niej zapomnieć podczas aranżowania przestrzeni na świeżym powietrzu w stylu prowansalskim. Lawendowy kolor doskonale kontrastuje z bielą i jasnym drewnem, tworząc w efekcie spójną i atrakcyjną całość.

Do lawendowego raju doskonale pasują również wszelkiego rodzaju urocze konewki, flakony na cięte kwiaty, a także drabinki, na których można poukładać doniczki z królową stylu prowansalskiego, czyli z zasianą lawendą. Poza nią, warto pokusić się o pnące i wiszące rośliny, takie jak bluszcz czy dzika róża. Kwiecisty balkon w stylu prowansalskim to zdecydowanie strzał w dziesiątkę! Pamiętaj, że musi być romantyczne, subtelnie i stylowo.