• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Nowoczesny ogród jako wizytówka Twojego domu

Ogród to często wizytówka każdego domu. Estetycznie zaprojektowana przestrzeń już na przywitaniu zwraca na siebie uwagę swoim pięknym designem i starannością wykonania każdego elementu. Jednak odpowiednie zaaranżowanie działki często jest nie lada wyzwaniem - szczególnie wtedy, gdy chcemy stworzyć piękny nowoczesny ogród. Jednak jest kilka sprawdzonych wskazówek, które z pewnością ułatwią to zadanie.

Nowoczesny ogród w minimalistycznym stylu

Nowoczesny ogród w stylu minimalistycznym charakteryzuje się przede wszystkim designerską aranżacją każdego elementu, opartej na panującej modzie. Przestrzeń powinna być starannie zaplanowana, pełna harmonii i porządku. Nie ma mowy o bałaganie i zbędnych bibelotach, gdyż nowoczesność nie lubi przesady i przepychu. Styl ten wyznacza zasadę “less is more” - czyli im mniej tym lepiej. Podążając trendem minimalizmu warto zatem oprzeć się na prostych kompozycjach, gdzie ścieżki i roślinność będą doskonale ze sobą współgrały tworząc przyjemną dla oka całość.

Pomysły na nowoczesny ogród

Wielu z nas szuka inspiracji na zagospodarowanie swojej działki przed domem. Pomysłów na nowoczesny ogród jest wiele, jednak wszystkie z nich mają wspólne cechy. Można wśród nich wymienić zastosowane materiały. Jak wiadomo, zieleń i przestrzeń na świeżym powietrzu powinna kojarzyć się przede wszystkim z naturalnością, która odgrywa tu kluczową rolę. Naturalne materiały, takie jak wszelkiego rodzaju kamienie i drewno, stanowią podstawową bazę każdego ogrodu. Warto zatem wykorzystać równe linie ścieżek i chodników oraz mozaiki z geometrycznych kształtów. Istotnym akcentem pięknego ogrodu nowoczesnego są również starannie przystrzyżone żywopłoty oraz zadbane trawniki i drewniane podesty, a także kamienne ściany i nowoczesne rzeźby. Wszystkie te elementy pozwolą na stworzenie pięknej, nowoczesnej przestrzeni.

Pomysł na nowoczesny ogród rodzi się przede wszystkim z harmonijności i minimalizmu. To wiodące nurty w tym trendzie i tym samym warto je wykorzystać podczas aranżacji. Wyznając zasadę “im mniej, tym lepiej” warto wybierać jednolite gatunki roślin i stonowaną kolorystykę, gdyż nie ma tu mowy o jakimkolwiek przypadku lub chaosie. Zieleń musi być starannie dobrana i mieć z góry ustalone miejsce. Należy zasugerować się tu przede wszystkim jednolitością i brakiem przytłoczenia - przestrzeń powinna uspokajać i wyciszać całe otoczenie.

 

Strefa wypoczynku w nowoczesnym ogrodzie minimalistycznym

Piękny nowoczesny ogród wymaga zastosowania odpowiedniego wyposażenia wypoczynkowego. Tutaj również powinniśmy się kierować minimalizmem i monochromatycznymi barwami. Formy siedzisk powinny przybierać proste kształty. Wykonane najczęściej z rattanu lub drewna mogą być wzbogacone o elementy stalowe bądź aluminiowe, które doskonale podkreślą ich nowoczesny charakter.

Oświetlenie, które warto zastosować

Piękny ogród nowoczesny cechuje przede wszystkim prostota, funkcjonalność i minimalizm. Warto w tym przypadku ograniczyć w ilości zastosowanych ozdób, użytych form oraz kolorów. Jednak to wcale nie oznacza, że trzeba całkowicie zrezygnować z dekoracji. Doskonałym akcentem dekoracyjnym w przypadku nowoczesnego ogrodu będzie z pewnością idealnie dobrane oświetlenie. Jednak pamiętaj, że powinno być ono delikatne i subtelne, by nie zaburzyć panującej harmonii. Akcenty świetlne podkreślą stworzoną kompozycję i dadzą efekt trójwymiarowości przestrzeni.

Oświetlenie przeznaczone do nowoczesnych ogrodów cechuje się minimalistyczną formą, dlatego można pokusić się w tym przypadku o punkty ledowe - w kształcie kuli, kamienia lub subtelnych lampionów. Stworzy to fantazyjny efekt i będzie ciekawą alternatywą dla tradycyjnego światła zewnętrznego. Fantastycznym akcentem będą również wodne elementy w formie minimalistycznych fontann, bądź małych stawów o geometrycznym kształcie. Woda może wypływać w postaci strumienia z metalowej lub szklanej kuli, bądź tworzyć ścianę wodną, co daje w efekcie piękną wizualizację. Koniecznie zastosuj się do powyższych rad i stwórz ogród na miarę swoich marzeń!