• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Czym czyścić białe meble? Czyszczenie białych mebli krok po kroku

Białe meble to marzenie wielu z nas. Sprawiają, że mieszkanie nabiera blasku i można w nim tworzyć różne ciekawe aranżacje, łączyć style i dodatki. Kiedy jednak już zainwestujemy i kupimy stolik, biurko lub zestaw mebli w kolorze białym, często pojawia się problem właściwej konserwacji. Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi, czym czyścić białe meble krok po kroku.

Zanim jednak zabierzemy się do czyszczenia białych mebli, trzeba określić, z jakiego materiału są one wykonane i dopasować technikę oraz środki czyszczące. Wśród najczęściej występujących na rynku materiałów meblowych występują: płyta MDF z okleiną, płyta wiórowa, lite drewno, tworzywo sztuczne oraz metal. Jednak każdy z wyżej wymienionych wymaga nieco innych sposobów konserwacji. 

Czym czyścić białe meble? Czyszczenie białych mebli krok po kroku

Czym czyścić białe meble? Czyszczenie białych mebli krok po kroku

 

Od czego zacząć czyszczenie białych mebli?

Zanim zaczniemy czyścić mebel, to bez względu na to, czy to stolik, witryna, sofa czy krzesło, należy je zwyczajnie odkurzyć na sucho. Najlepiej posłuży nam w tym celu bawełniana ściereczka lub akrylowa miotełka, która nie naruszy struktury mebla, a zarazem pozwoli w prosty sposób pozbyć się wierzchniej warstwy kurzu i brudu. I co najważniejsze – zawsze czyścimy od góry do dołu, nigdy na odwrót, by kurz mógł opaść ku podłodze, a nie ulecieć na już wyczyszczone partie mebla.

Kiedy już pierwszy etap za nami, upewnijmy się, czym należy czyścić białe meble, a jakich środków lub detergentów powinniśmy zdecydowanie unikać, by nie zniszczyć struktury. W większości przypadków do czyszczenia białych mebli doskonale nadaje się ściereczka z mikrofibry i mleczko do czyszczenia mebli. Do konserwacji mebli z płyty MDF i okleiny nie należy używać wody, octu lub płynów do mycia szyb, ponieważ może to powodować puchnięcie powłok mebla i w rezultacie – rozwarstwienie płyty i okleiny. 

A czym czyścić białe meble lakierowane? To bardzo proste! Pamiętajmy, że lakier nie znosi szorstkich gąbek ani ścierek, nie warto też używać samej wody, mleczka, octu lub sody, bo naruszą delikatną powierzchnię. Do pielęgnacji mebli lakierowanych używajmy specjalnych preparatów w sprayu, dzięki którym zachowamy ich dobry wygląd przez wiele lat. Specyficzną grupę stanowią tu białe meble kuchenne, do których konserwacji używajmy wyłącznie preparatów, które nie tylko nabłyszczą, ale też ściągną warstwę osadzającego się każdego dnia tłuszczu. Używanie zwykłej wody z mydłem może zmatowić fronty. 

Warto też wiedzieć, czym czyścić białe meble, jeśli są one często narażone na zabrudzenia, jeśli w domu mamy małych, kreatywnych artystów lub zwierzęta. W najtrudniejszych przypadkach do czyszczenia białych mebli można użyć detergentów, jednak zawsze według instrukcji i przeznaczenia. Najważniejszą zasadą przy usuwaniu trudnych plam lub rys na białych meblach jest to, byśmy w pierwszej kolejności próbowali najmniej inwazyjnych i delikatnych środków, a gdy te nie poskutkują, szukajmy radykalnych rozwiązań.

Czym czyścić białe meble? Czyszczenie białych mebli krok po kroku

Czym czyścić białe meble? Czyszczenie białych mebli krok po kroku

 

Najczęstsze problemy z czyszczeniem białych mebli

Gdy już wiemy, czym czyścić białe meble, trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Pierwszą z nich jest to, że biel ma tendencję do żółknięcia, co widać szczególnie w przypadku mebli kuchennych. Aby temu zapobiec, raz na dwa- trzy miesiące warto pieczołowicie wyczyścić meble, by mieć pewność, że utrzymamy ich nienaganny kolor.

Dużym problemem są zabrudzenia mebli białych tapicerowanych. Tutaj pamiętajmy, że punktowe czyszczenie może nie być wystarczające i pozostawi ślady. Jeśli więc zabieramy się za pranie tapicerki, róbmy to z głową i dbajmy, by starannie wysuszyć tkaninę, zanim zaczniemy z korzystać z mebla. 

Czym czyścić białe meble? Czyszczenie białych mebli krok po kroku

Czym czyścić białe meble? Czyszczenie białych mebli krok po kroku

 

Białe nie musi znaczyć: trudne w utrzymaniu

Jak sami widzicie, czyszczenie białych mebli wcale nie musi być skomplikowane, a jeśli lubimy ten kolor, śmiało wybierzmy go do swoich aranżacji! 

Wśród dostępnych na rynku preparatów możemy wybrać zarówno środki czyszczące, jak i nabłyszczające, pielęgnacyjne i antystatyczne. W przypadku trudnych zabrudzeń płyty meblowej lub tapicerki wiemy już, jak czyścić białe meble, a jeśli nadal mamy wątpliwości, warto zapytać o poradę bezpośrednio u producenta.