×
Darmowa dostawa na meble na wymiar
Ważne do 31.07.21, obowiązuje na meble na wymiar i wybrane formy płatności.
Nie obowiązuje dla blatów, szuflad i frontów, nie obowiązuje kont hurtowych.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Stół ze szklanym blatem – jakie są jego wady i zalety?

Stoły i stoliki kawowe ze szklanym blatem stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Nic w tym dziwnego, mebel taki dobrze sprawdzi się zarówno w dużym, jak i niewielkim pomieszczeniu. Wszystko dlatego, że sprawia wrażenie lekkiego i niemal niezauważalnego mebla. Jak wszystko jednak, i taki stół ma wady i zalety. Jakie? O tym w dalszej części artykułu.

Szklany stół – zalety

Łatwa dostępność

Kupując szklany stół, na pewno nie będziesz narzekać na mały wybór. Od prostych, minimalistycznych, po takie kojarzące się ze stylem futurystycznym. Ze szkła matowego, transparentnego, bądź barwionego. Można dostać stoły w całości wykonane ze szkła lub posiadające elementy metalowe lub nawet drewniane. Na rynku wnętrzarskim takich stolików jest bardzo wiele.

Modny design...

Niewątpliwą zaletą stołu ze szklanym blatem jest jego oryginalny wygląd. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, będzie stanowił doskonałe dopełnienie aranżacji wnętrza, w którym go umieścisz. Jeśli wybierzesz designerski stolik szklany, zyskasz wspaniałą ozdobę pokoju.

lub ponadczasowa klasyka

Jakoś tak się przyjęło, że stoły i stoliki ze szklanym blatem kojarzone są głównie z wnętrzami urządzonymi na nowoczesną modłę. Okazuje się jednak, że zakupić można też taki stół, który wspaniale wkomponuje się we wnętrze urządzone w stylu klasycznym. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni model.

 

Zadowalająca wytrzymałość

Wbrew pozorom nie musisz obawiać się o wytrzymałość stołu ze szklanym blatem. Większość z nich wykonano ze szkła hartowanego. Wcale nie tak łatwo jest więc rozbić taki stół w drobny mak. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie model zrobiono z takiego rodzaju szkła, po prostu zapytajmy się o to przed zakupem. Jednak nawet jeśli Twój stolik wykonany jest ze zwykłego szkła, nie musisz się aż tak martwić o jego odporność. A zarysowania równie dobrze mogą pojawić się na meblu wykonanym z drewna czy płyty.

Szklany stół – wady

Czyszczenie

Szklany stół czyści się szybko i nawet nie tak trudno, jednak trzeba robić to regularnie, nawet codziennie. Do przecierania najlepiej wybrać ręcznik papierowy i preparat do szyb. W miejsce tego ostatniego możesz zastosować wodę zmieszaną z octem w proporcjach 4:1 (4 miarki wody, 1 miarka octu). Tak jak było napisane na początku, musisz robić to często, ponieważ na powierzchni będzie widoczna każda, nawet najdrobniejsza plamka czy np. odcisk palca. Co do rodzaju szkła, o wiele łatwiej utrzymać w czystości gładkie niż matowe. W przypadku, gdy rozważasz zakup stolika ze szkła barwionego na czarno, musisz pamiętać, że na jego powierzchni dodatkowo będzie widoczny kurz, który trzeba ścierać każdego dnia.

Zarysowania i obtłuczenia

Wraz z użytkowaniem stolika ze szklanym blatem z czasem mogą pojawić się zarysowania, a nawet obtłuczenia. Jeśli chcesz uniknąć tych ostatnich, warto zdecydować się na blat w metalowej ramie, np. taki jak ten widoczny na załączonej fotografii. Aby uniknąć zarysowań, przy posiłkach stosuj specjalne podkładki.  

Nie do domu z małym dzieckiem

Nie kupuj stołu ze szklanym blatem, jeśli masz w domu małe dziecko. Po pierwsze o wiele trudniej będzie go utrzymać w czystości (przecieranie raz dziennie na pewno nie wystarczy). Po drugie szklany bądź metalowy kant może być niebezpieczny dla Twojej pociechy.