• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak czyścić porcelanę?

Porcelanowy serwis kawowy po babci czy zestaw obiadowy sprezentowany z okazji ślubu to wspaniała pamiątka. Naczynia z porcelany charakteryzuje w końcu ponadczasowe piękno. Jak ją czyścić, by na lata zachowała piękny wygląd? Kilka przydatnych porad w dalszej części artykułu.

Przecieranie na sucho

 

Jeśli chcesz wytrzeć stojącą w kredensie porcelanę z kurzu, przetrzyj ją delikatnie na sucho przy pomocy miękkiej bawełnianej szmatki. Zamiast niej możesz wybrać też miotełkę do kurzu wykonaną z piór.

 

Ciepła woda z mydłem

 

Do umycia porcelany w większości przypadków wystarczy ciepła woda z dodatkiem mydła. Pamiętaj o tym, by użyć do tego delikatnej gąbki. Jeśli nie zastosujesz się do tej rady i sięgniesz po drucianą myjkę czy szorstką gąbkę, na powierzchni naczyń mogą pojawić się zarysowania. W ten sposób możesz też zmyć dekoracyjne elementy naniesione na porcelanę.

Zimna woda z sokiem z cytryny

 

W przypadku, gdy Twoja porcelana jest wyjątkowo delikatna, np. ręcznie malowana, zamiast ciepłej wody z mydłem użyj zimnej wody z dodatkiem odrobiny soku z cytryny. Nie trzeba chyba wspominać, że tu tym bardziej trzeba wybrać delikatną gąbkę.

 

Usuwanie osadu z kawy lub herbaty

 

Nieestetyczny osad z kawy, herbaty lub ślady po szmince usuniesz z porcelany w bardzo prosty sposób. Będzie Ci do tego potrzebna jedynie mokra ściereczka i soda oczyszczona. Wystarczy delikatnie przetrzeć brudne miejsce i po osadzie nie pozostanie ani śladu.

Udostępnij na Facebooku
 

Plastikowa miska

 

Niezależnie od tego, czy będziesz myć swoją porcelanę wodą z sokiem cytryny czy też mydłem, warto do zlewu wstawić najpierw plastikową miskę. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko stłuczenia Twojego pieczołowicie przechowywanego przez lata skarbu.

 

Nie na suszarkę

 

Umytą porcelanę dokładnie wytrzyj za pomocą delikatnej bawełnianej ściereczki lub ręcznika papierowego. Nie odkładaj mokrej porcelany na suszarkę, ponieważ na jej powierzchni mogą pozostać zacieki po kroplach wody.