• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Wyróżniki stylu kolonialnego

Styl kolonialny, jak sama nazwa sugeruje, jest odwołaniem do kolonialnych ekspansji z przełomu XVIII i XIX wieku. Wspomniany dekor powstał w państwach, które były najbardziej znane z podbojów kolonialnych, tj. w Anglii, Francji oraz Hiszpanii. Europejscy kolonialiści w obcych krajach próbowali sobie stworzyć komfortowe warunki do życia, budując domy w stylistyce rodzimej zestawiając ją z elementami rzemiosła i architektury lokalnej. Oczywiście ludność powracająca do swojego ojczystego kraju również zabierała ze sobą egzotyczne elementy wyposażenia przestrzeni, np. dywany, tkaniny, ozdoby, a nawet meble. Połączenie klasyki z orientalizmem to właśnie główne wyznaczniki stylu kolonialnego. Jak ze smakiem urządzić wnętrze w stylu kolonialnym.

Antyczne meble kolonialne o...

Antyczne meble kolonialne o szczegółowej zdobieniach w bogatym wybarwieniu drewna

Antyczne meble kolonialne o...

Antyczne meble kolonialne o szczegółowej zdobieniach w bogatym wybarwieniu drewna

 

Czym charakteryzuje się styl kolonialny?

Wykończenia wnętrza w estetyce kolonialnej nie da się z niczym pomylić, ponieważ charakteryzuje się ono wyraźnymi figurami oraz dość jaskrawymi kolorami. W stylu kolonialnym króluje egzotyczne drewno, z którego wykonanych będzie większość mebli oraz stylowych dodatków. Dużą popularnością cieszy się heban, mahoń oraz drzewo sandałowe. Oprócz drewna ogromną rolę odgrywają ozdobne poduszki oraz obrusy w wysokogatunkowych tkanin. Styl kolonialny charakteryzuje się odcieniami, zieleni, brązu, beżu, a także czerwieni i pomarańczy. Oczywiście nie można również zapomnieć o orientalnych dodatkach, które są niepowtarzalnym dopełnieniem stylu kolonialnego. Można powiedzieć, że styl kolonialny to zestawienie stylu klasycznego z egzotycznymi dodatkami.

Mebel w stylu kolonialnym z...

Mebel w stylu kolonialnym z ciężkiego ciemnego drewna

Mebel w stylu kolonialnym z...

Mebel w stylu kolonialnym z ciężkiego ciemnego drewna

 

Egzotyczne drewno i tkaniny

Głównym wyznacznikiem stylu kolonialnego będą masywne, a zarazem eleganckie meble, które wykonano z wysokogatunkowego drewna egzotycznego, np. mahonia czy hebanu. Zazwyczaj drewniane meble zdobione są finezyjną ornamentyką nawiązującą do orientalnych wierzeń oraz tradycji. Meble drewniane powinny sprawiać wrażenie luksusu oraz niezaprzeczalnej elegancji jednocześnie oferując praktyczne miejsce do przechowywania przedmiotów codziennego użytku. W pomieszczeniu wykończonym w estetyce kolonialnej warto zadbać o różnorodne akcenty drewniane, np. drewniany zegar, drewniana podłoga czy nawet drewniana doniczka. Kolejnym punktem każdego pomieszczenia wykończonego w estetyce kolonialnej jest wykorzystanie wysokogatunkowych tkanin, które pochodzą z różnorodnych zakątków świata. Tkaniny sprawdzą się w funkcji dywanów, narzut na łóżka, poduszki, a nawet zasłony. Tkaniny wykorzystywane w stylu kolonialnym najczęściej wykonane są w estetyce orientalnej, jednocześnie charakteryzują się zwiększoną jakością. We wnętrzu salonu idealnie sprawdzą się orientalne dywany w estetyce perskiej lub indyjskiej.

Klasyczne meble w stylu kolonialnym

Klasyczne meble w stylu kolonialnym

Klasyczne meble w stylu kolonialnym

Klasyczne meble w stylu kolonialnym

 

Styl kolonialny a estetyka klasyczna

Dekor kolonialny wywodzi się ze stylistyki klasycznej, dlatego tak ważne jest postawienie na rozwiązania eleganckie, które zapewnią we wnętrzu ład i harmonię. W przestrzeni kolonialnej należy unikać zbyt pstrokatej kolorystyki, a także wstawek w nowoczesnych i modernistycznych stylach. Cały dom powinien zostać wykończony w stosowanej kolorystyce oraz zachować spójne proporcje. W przypadku stylu kolonialnego ważne jest zachowanie równowagi w pomieszczeniu.

Meble w stylu kolonialnym na tle...

Meble w stylu kolonialnym na tle ściany

Meble w stylu kolonialnym na tle...

Meble w stylu kolonialnym na tle ściany

 

Styl kolonialny w praktyce

Styl kolonialny jest dekorem ponadczasowym, zawsze będzie aktualny, dlatego warto postawić na meble wysokiej jakości, które pomogą nam stworzyć w pomieszczeniu orientalny klimat. Aby dom odznaczał się estetyką kolonialną, warto postawić na meble wykonane z naturalnych materiałów podkreślających elegancki charakter wnętrza. Meble w stylu kolonialnym to połączenie klasyki z elementami egzotycznymi, a także wysokiej funkcjonalności z niepowtarzalnym wzornictwem. Większość mebli produkowana jest z ciemnego drewna, na którym widoczne są unikalne wzory nawiązujące do tradycji kultury indyjskiej, tybetańskiej oraz afrykańskiej. Meble do salonu lub sypialni charakteryzują się masywnym wykonaniem, które zachwyca solidnością i trwałością materiałów wykorzystanych w procesie produkcji. Meble wykończone w estetyce kolonialnej idealnie będą się prezentowały we wnętrzach klasycznych, nowoczesnych, a nawet minimalistycznych. Wspomniane meble kolonialne idealnie sprawdzą się jako wykończenie salonu, biura czy sypialni. Egzotyczna elegancja zestawiona jest z solidnością, trwałością oraz ponadczasowym charakterem.

Charakterystyczne meble w stylu...

Charakterystyczne meble w stylu kolonialnym

Charakterystyczne meble w stylu...

Charakterystyczne meble w stylu kolonialnym