×
Dzień Miesiąc darmowej dostawy na meble
Ważne do 30.06.2021, obowiązuje na wybrane produkty i wybrane formy płatności.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak optycznie powiększyć pokój?

Niewielki pokój bardzo łatwo zagracić niepotrzebnymi sprzętami i przytłoczyć nadmiarem deseni i kolorów. Dobór tych ostatnich musi być naprawdę dobrze przemyślany. Jakie barwy wybrać, by nawet wyjątkowo nieduże pomieszczenie prezentowało się korzystnie i wydawało się większe niż jest w rzeczywistości? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Postaw na jasne odcienie

Kolory w ciemnych tonacjach sprawią, że i tak mały pokój będzie sprawiał wrażenie jeszcze mniejszego niż faktycznie jest. Dlatego też w takich pomieszczeniach warto postawić na jasne odcienie. Ciemne barwy powinny być używane jedynie do zaakcentowania niektórych elementów wystroju wnętrza. Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z kontrastowych barw. Możesz je wykorzystać do podkreślenia np. jednej ze ścian. Twój pokój wydaje Ci się zbyt niski? Aby sprawiał wrażenie nieco wyższego, wystarczy pomalować sufit na kolor o ton jaśniejszy od barwy ścian. 

 

Odwrotna paleta kolorów

Małe pomieszczenie możesz optycznie powiększyć, utrzymując intensywne lub ciemne kolory poniżej linii wzroku. Powyżej niej należy natomiast zastosować jasne, neutralne barwy. Nie każdy jednak wie, że w małych wnętrzach sprawdza się też tzw. odwrotna paleta kolorów. Chodzi o to, by wbrew utartym schematom pomalować ściany na neutralny, a najlepiej biały kolor, natomiast drzwi, listwy, ramy okienne i gzymsy na barwę ciemniejszą. W ten sposób nie tylko optycznie powiększysz pomieszczenie, ale też je ożywisz.

 

A co z wzorami?

Gustujesz w wyrazistych wzorach? Nie musisz z nich całkowicie rezygnować! Podkreśl wyrazistą tapetą jedną ze ścian, a pozostałe pomaluj na neutralny kolor. W tym wypadku bardzo ważne jest jednak zachowanie spójności aranżacji. Jak to zrobić? Wystarczy tylko ozdobić ścianę pokrytą tapetą dodatkami w kolorze pozostałych ścian. Unikaj wykorzystywania wzorów, na których „dużo się dzieje”. Zamiast tego wybierz drobne desenie z powtarzającymi się motywami. W niewielkich pomieszczeniach świetnie będą wyglądać także pasy. W zależności od tego, czy będą one przebiegać pionowo czy poziomo, optycznie poszerzą lub wydłużą wnętrze.   

Zobacz także: 6 sprytnych sztuczek, które odmienią Twój dom