Sklep online działa bez zmian. Usługa pobrań (płatność u kuriera) została czasowo wstrzymana.
Odbiory osobiste, wysyłki kurierskie, pocztowe i paczkomatowe realizujemy bez opóźnień.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak ustawić meble w salonie?

Salon i jego aranżacja zależy od indywidualnego gustu domowników, jednak warto wykorzystać niektóre propozycje i rady, będące rozwiązaniem zwiększającym funkcjonalność danego pokoju dziennego. Wiele osób podczas metamorfozy swoich pomieszczeń pyta - jak ustawić meble w salonie? Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni pozwoli doskonale wykorzystać każdy metr kwadratowy.

 

Rozpocznij od planowania

Każdą zmianę aranżacji, czyli metamorfozę pomieszczenia, warto rozpocząć od odpowiedniego planu. To właśnie w nim powinien znaleźć się dokładny metraż salonu, który obejmie wszystkie wymiary, a także potrzeby domowników. Powinniśmy zastanowić się co jest nam niezbędne, a bez czego potrafimy się obyć. Jednak pewne jest, że w każdym pokoju dziennym powinna znaleźć się wygodna sofa, która może również być połączona w spójny zestaw z fotelem. Poza meblami wypoczynkowymi z pewnością warto znaleźć miejsce dla stolika kawowego, ewentualnych puf będących dodatkowym siedziskiem, a także regałów lub meblościanki, które będą idealnym miejscem do przechowywania różnego rodzaju rzeczy i eksponowania dekoracji w postaci zdjęć, świeczników, kwiatów czy kolekcji książek.

 

Wydziel strefy i odkryj funkcjonalność salonu

Każdy salon może być nie tylko pięknie urządzony, ale również praktyczny. Jego funkcjonalność można dodatkowo wzmocnić zastosowanymi rozwiązaniami. Wśród nich jedną z najlepszych propozycji jest podzielenie pokoju dziennego na strefy. Takie działanie od razu wyznaczy strefy. Każda z nich będzie miała inne zastosowanie. Jedna powinna być miejscem przeznaczonym do wypoczynku, gdzie z pewnością nie może zabraknąć mebli do siedzenia i relaksu. Kolejną częścią salonu powinna być strefa rozrywki. To idealna przestrzeń, w której z pewnością swoje miejsce będzie miał telewizor, konsola do gier czy też wieża stereo. Ostatnią strefą bez wątpienia powinna być część wydzielona do przechowywania ubrań i innych przedmiotów, w której nie może zabraknąć szafy i komód, jeśli oczywiście w naszym salonie mamy potrzebę, by tego rodzaju meble się znalazły. W innych przypadkach te elementy wyposażenia zwykle umieszczone są w garderobie lub przedpokoju, a także częściowo w sypialni.

 

Jak odpowiednio ustawić meble w salonie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od metrażu jaki mamy do dyspozycji. W większych pokojach dziennych z pewnością idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie zestawu wypoczynkowego w samym centrum pomieszczenia. Stworzy to bardzo ekskluzywny i luksusowy efekt, a także pozwoli na zwrócenie głównej uwagi na strefę komfortu i relaksu - czyli idealnego synonimu odpowiednio zaaranżowanego salonu Jednak w pokojach dziennych, w których mamy do dyspozycji ograniczoną ilość miejsca powyższe rozwiązanie nie do końca się sprawdzi. Wszystko dlatego, że meble wypoczynkowe, czy to sofy połączone z fotelami i pufami, czy też kanapy występujące solo, umieszczone w centralnej części pomieszczenia wymagają sporo przestrzeni dookoła, która zapewni swobodne obejście. Jeśli zatem nie dysponujemy dużą ilością wolnego miejsca, postawmy komplet wypoczynkowy przy ścianie lub w rogach salonu. Jeśli natomiast chodzi o pozostałe elementy wyposażenia, takie jak komody, meblościanki czy też szafy - one z pewnością idealnie zaprezentują się ustawione centralnie przy ścianie. Takie rozwiązanie optycznie powiększy przestrzeń, co jest niezwykle pożądane w mniejszych salonach. Natomiast istnieją pewne wyjątki od reguły, a mianowicie same regały możemy wykorzystać jako ścianki działowe, co będzie nie tylko estetycznym rozwiązaniem, ale także bardzo praktycznym, które sprawdzi się szczególnie w przypadku aneksu kuchennego bądź salonu graniczącego z sypialnią bez wyraźnie oddzielonej granicy. Jednak porozstawiane wszystkiego pod ścianą nie zawsze daje estetyczny efekt. Często sprawia wrażenie pustki, którą ciężko wypełnić, szczególnie w centralnej części salonu. W takich sytuacjach warto rozważyć jeszcze inne rozwiązanie. Stosując rozstawienie mebli pod ścianami, wykorzystajmy przekątne pokoju. Stwórzmy asymetrie - na tle jasnej ściany wykorzystajmy różnego rodzaju elementy urozmaicające przestrzeń. Warto również trzymać się pewnej zasady, która zawsze się sprawdza. Meble wypoczynkowe powinny być umieszczone w równej odległości od punktu centralnego, którym w tym przypadku może być telewizor, kominek lub widok z okna.