• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak myć okna bez smug?

Czyste, lśniące okna to jedna z wizytówek każdego domu. Aby prezentowały się dobrze, trzeba je regularnie myć. Jak się do tego zabrać i co zrobić, by na powierzchni szyby nie pozostały nieestetyczne smugi i zacieki? Na szczęście jest na to kilka prostych sposobów. 

Rzeczy, których potrzebujesz:

gazeta, miednica, letnia woda, płyn do mycia okien, bawełniana szmatka, płyn do mycia naczyń

Pora mycia

Nie każdy wie, że nie bez znaczenia jest pora mycia okien. Należy je zaplanować na tę porę dnia, w której okno nie będzie nasłonecznione. Nie myj okna, gdy słońce świeci prosto w nie. Kiedy tak się dzieje? Jeśli masz okno wychodzące na wschód, słońce świeci na nie do 11:00, okno na południe – od 11:00 do 15:00, na zachód – od 15 do zmierzchu, na północ – nigdy nie ma słońca, to ostatnie możesz zatem myć o dowolnej porze dnia.

Czyste okno bez smug na tle jasnego...

Czyste okno bez smug na tle jasnego pokoju z meblami

Czyste okno bez smug na tle jasnego...

Czyste okno bez smug na tle jasnego pokoju z meblami

 

Zaczynamy od ram

Sięgnij po miednicę i nalej do niej letniej wody. Następnie dodaj do niej nieco płynu do mycia naczyń. Zanurz w niej bawełnianą ściereczkę i zabierz się za mycie ram okiennych, zamaczając i wyciskając co jakiś czas szmatkę. Pamiętaj, by robić to dokładnie.

Mycie szyb

Spryskaj w miarę równomiernie szyby płynem przeznaczonym do ich mycia. Następnie za pomocą bawełnianej ściereczki rozprowadź płyn po całej szybie. Kiedy to już zrobisz, należy szybę wytrzeć do sucha. Na tym etapie będą widoczne smugi, jednak nie należy się tym przejmować.

Ponownie spryskaj szyby płynem do mycia okien i rozprowadź go ściereczką. Sięgnij teraz po czarno-białą gazetę, zwiń ją w kulkę i wypoleruj szyby. Wszystkie nieestetyczne smugi oraz zacieki znikną w mgnieniu oka.

Doskonale wyczyszczona szyba okna...

Doskonale wyczyszczona szyba okna bez żadnej smugi

Doskonale wyczyszczona szyba okna...

Doskonale wyczyszczona szyba okna bez żadnej smugi

 

Mycie okien wodą z octem

Inny sposób na czyste okna to umycie ich wodą z octem, który usunie z szyb tłuszcz i nada im piękny połysk. Wystarczy zmieszać wodę z octem w proporcji 9:1. Tak przygotowaną mieszaninę należy wlać do spryskiwacza. Potem trzeba tylko spryskać szyby i przetrzeć je ręcznikiem papierowym, po czym wypolerować gazetą.

Wycieraczka do szyb

Bardzo przydatnym akcesorium do mycia okien jest specjalna wycieraczka do szyb. Ta zaprezentowana na zdjęciu jest nie tylko niezwykle praktyczna, ale też posiada bardzo oryginalny wygląd. Wykonana została z gumy i tworzywa sztucznego. 

A może zainteresuje Cię artykuł Jak optycznie powiększyć pokój?

Czyste okna bez smug w otoczeniu...

Czyste okna bez smug w otoczeniu eleganckiego wnętrza

Czyste okna bez smug w otoczeniu...

Czyste okna bez smug w otoczeniu eleganckiego wnętrza