×
Darmowa dostawa na meble na wymiar
Ważne do 31.07.21, obowiązuje na meble na wymiar i wybrane formy płatności.
Nie obowiązuje dla blatów, szuflad i frontów, nie obowiązuje kont hurtowych.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Okrągły stół do jadalni - jakie są zalety takiego rozwiązania?

Okrągły stół jest nie tylko symbolem porozumienia i braterstwa. To naprawdę funkcjonalny mebel. Może więc rzeczywiście należy dać mu szansę i powiedzieć “do widzenia” jego prostokątnemu odpowiednikowi? To świetne rozwiązanie zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej jadalni.

Zmieści się przy nim więcej krzeseł

Okrągły stół pomieści więcej osób. Oczywiście będzie to też zależeć od wielkości porównywanych ze sobą mebli. Wiadomo, że więcej ludzi zmieści się przy długim, prostokątnym stole niż przy niewielkim okrągłym. Ale jeśli wybierzemy meble o tej samej powierzchni, przy prostokątnym blacie nie da rady usiąść tyle osób, ile przy tym w kształcie koła. Dlatego też okrągłe stoły są coraz chętniej wybierane na przyjęcia, w tym wesela.

 

Wygląda delikatniej od prostokątnego

Stół okrągły to idealne rozwiązanie do niewielkich jadalni. Zajmuje on bowiem o wiele mniej miejsca od stołu prostokątnego. Optyczne wrażenie zaoszczędzenia przestrzeni jest jeszcze spotęgowane, gdy wybierzemy stół na jednej nodze. Wyjątkowo delikatnie i subtelnie prezentują się białe stoły, posiadające, jak było napisane wcześniej, jedną nogę lub trzy albo cztery wykonane z cienkiej stali. Z takim stołem idealnie współgrają lekkie, ażurowe krzesła lub takie jak na zdjęciu poniżej - w neutralnym, białym kolorze.

 

Może przy nim stanąć nieparzysta liczba krzeseł

Czy tego chcemy, czy też nie, prostokątny lub kwadratowy stół narzuca nam przestrzeganie zasad symetrii. Brak krzesła z jednej strony zaburza ją, przez jadalnia nie prezentuje się dobrze. Puste miejsce od razu rzuca się w oczy. W przypadku stołu z okrągłym blatem nie mamy tego problemu. Może przy nim stać zarówno trzy, jak i cztery czy pięć krzeseł. Ważne tylko, by ustawić je w mniej więcej równych odległościach od siebie.

 

Zasiadający za nim są zwróceni twarzami do siebie

Kiedy wreszcie uda nam się zebrać wszystkich domowników, a może i przyjaciół, przy jednym stole, wszyscy zasiadający będą zwróceni twarzami do siebie. A od tego tylko krok do wspólnego biesiadowania i rozmów, które będą trwały o wiele dłużej niż sam posiłek. W ten sposób umacniamy więzi między rodziną lub przyjaciółmi.

 

Jest bezpieczniejszy dla dzieci

Okrągły stół nie posiada kantów. Warto to wziąć pod uwagę wówczas, gdy w naszym domu są małe dzieci. Pozbawiony ostrych krawędzi mebel będzie dla nich o wiele bezpieczniejszy. Zresztą i nam zapewne czasem zdarzało się nadziać na jeden z rogów stołu. Tutaj tego niebezpieczeństwa nie będzie.