• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Styl francuski we wnętrzach - jak go stworzyć?

Wnętrza  w stylu francuskim pełne są rodzinnych pamiątek i zabytkowych mebli, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Nie są to jednak  przytłaczające wnętrza niczym z muzealnych sal, lecz funkcjonalne i bardzo wygodne wnętrza.
Jak zatem stworzyć wnętrze w stylu francuskim?

Stylowe meble

Meble we francuskim wnętrzu powinny być prawdziwymi antykami. Jednak nie każdego stać na zakup „Ludwika”, więc można oczywiście wybrać meble stylizowane, które również będą wyglądać bardzo elegancko.  Styl ten charakteryzuje się bogatymi zdobieniami rzeźbieniami, najczęściej wykorzystywane są wzory roślinne lub kształt muszli. Często pojawiają się złocenia, które dodatkowo podkreślają przepych mebli.
Głównym meblem w sypialni będzie łóżko z pięknie zdobionym wezgłowiem oraz stylowa szafa. W jadalni królował będzie stół z rzeźbionymi nogami oraz oryginalne krzesła, a całość uzupełnią eleganckie tkaniny.
Meble mają sprawiać wrażenie przepychu i bogactwa, ale ich funkcjonalność ma sprzyjać wygodnemu użytkowaniu, a całość wnętrza mieć bardzo przytulny i ciepły charakter.

W nowoczesnych wnętrzach bardzo elegancko komponują się pojedyncze meble w stylu francuskim np.  krzesła lub fotele. Na rynku dostępne są stylizowane meble w oryginalnej, intensywnej kolorystyce, która sprawia, że meble stają się charakterystycznym akcentem na tle nowoczesnych mebli.

eleganckie francuskie meble do...

eleganckie francuskie meble do sypialni

eleganckie francuskie meble do...

eleganckie francuskie meble do sypialni

 

Dekoracyjne tkaniny

Bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza w stylu francuskim są dekoracyjne tkaniny. Francja od wieków słynie z ręcznie tkanych gobelinów oraz  kretonów – czyli tkanin barwionych w różne wzory. Tkaniny wykorzystywane są do zdobienia okien – pięknie układane firany i zasłony oraz ozdobne poduszki i narzuty na łóżko. Krzesła, fotele, sofy także są obijane eleganckimi tkaninami.
 

Stylistyczne ciekawostki

Kolorystyka ścian stylu francuskiego to przede wszystkim pastele, różne odcienie bieli, delikatne beże. Mile widziane są jasne tapety.  Meble również są jasne, lekkie, często białe ze złotymi ornamentami.
Ciekawostką jest to, że wnętrza  stylu francuskim często są aranżowane tak, aby zachować pewną symetrię pomieszczenia, co najczęściej widoczne jest w ustawieniu mebli lub dodatków. Przykładowo przy  stoliku stawia się dwa krzesła tak, aby stanowiły swoje odbicie, przy łóżku dwie identyczne komódki. Poduszki na sofie również można ułożyć tak, aby zachować wizualną symetrię.
Warto rozejrzeć się po targach staroci, gdzie można „upolować” ładnie zachowane krzesła, fotele lub stoły. Czasami wystarczy poddać je niewielkiej renowacji – np. oczyścić z starego lakieru i pomalować na nowo lub wymienić obicie fotela. Taki mebel na pewno będzie pięknie podkreślał styl wnętrza.
 

Polecamy również artykuł: Narożnik czy sofa do salonu?