• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Gdzie postawić telewizor w salonie?

Telewizor to jeden z najważniejszych sprzętów w salonie. Bardzo istotne jest, by dobrze wpasował się zarówno do rozkładu mieszkania, jak i stylu, który w nim panuje. Ważne oczywiście jest to, by oglądanie telewizji było komfortowe. Jeśli właśnie urządzasz swój kącik telewizyjny i nie wiesz, gdzie powinieneś ustawić telewizor, oto kilka przydatnych rad. 

Postawić czy powiesić?

Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od dwóch aspektów. Po pierwsze wielkości mieszkania, a po drugie od gabarytów samego odbiornika. Jeśli ten ostatni jest dość duży lub w przypadku, gdy salon nie należy do przestronnych, warto rozważyć powieszenie telewizora na jednej ze ścian. Można go zawiesić na stelażu sufitowym, naściennym bądź narożnym. Dostępne są także warianty służące do zamontowania w zagłębieniu ściany lub podszafkowe.

Jeśli salon jest większych rozmiarów, bądź odbiornik niezbyt duży, możesz postawić go na szafce RTV. W przypadku, gdy z telewizora korzystasz raczej od święta niż na co dzień i nie chcesz, by był przez cały czas widoczny w salonie, można zamknąć go w szafce trzykrotnie głębszej i szerszej od odbiornika.

idealne miejsce dla telewizora w...

idealne miejsce dla telewizora w aranżacji salonu

idealne miejsce dla telewizora w...

idealne miejsce dla telewizora w aranżacji salonu

 

Kącik telewizyjny a ściany i okna w salonie

Niezależnie od tego, czy wybierzesz stelaż czy stolik RTV, przed zakupem sprawdź jego dopuszczalne obciążenie. Pamiętaj też o tym, by nie wieszać lub nie stawiać telewizora przy ścianie, która jest prostopadła do okien. Światło wpadające przez nie będzie się odbijać w ekranie. Nie ustawiaj go też na tle samego okna, ponieważ obraz na ekranie będzie się rozmywał, a promienie słoneczne będą raziły Cię w oczy. Ze względu na emisję ciepła odbiornika nie wolno też umieszczać zbyt blisko kaloryfera lub kominka. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że włączony telewizor również się nagrzewa, kiedy więc usytuujesz go w pobliżu źródła ciepła, będzie nagrzewał się dwa razy silniej, a to z czasem skutkować może jego uszkodzeniem.

Ważne, by wpadające do pokoju światło nie przeszkadzało w oglądaniu telewizji. Jeśli salon jest bardzo nasłoneczniony, Inną alternatywą jest zakup przesłon, które gwarantują całkowite zaciemnienie. Dobrym rozwiązaniem jest też kupno grubych zasłon lub rolet. Ścianę, przy której znajdować się będzie telewizor, warto pomalować tak, by był on na jej tle wyeksponowany. Jak to osiągnąć? Najlepiej wykończyć ją materiałem okładzinowym lub pomalować farbą o kontrastującej barwie. W salonie można z powodzeniem umieścić też drugi element powiązany kolorystycznie ze ścianą. Dobrym pomysłem jest także wykończenie ściany za telewizorem tapetą na fizelinie, która wycisza i pochłania światło.

idealne miejsce dla telewizora w...

idealne miejsce dla telewizora w salonie

idealne miejsce dla telewizora w...

idealne miejsce dla telewizora w salonie

 

Kącik tv – jak ustawić meble?

Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że zbyt duży telewizor w małym wnętrzu, lub odwrotnie – zbyt mały w dużym negatywnie wpłynie na jego oglądanie. Eksperci radzą, by odległość dzielącą telewizor od kanapy ustalać dzieląc przekątną ekranu przez 10. Jeśli chodzi o wysokość samej kanapy, trzeba dostosować do wysokości, na której stoi lub wisi telewizor. Ekran powinien być na wysokości wzroku osób zasiadających na sofie lub w ostateczności poniżej osi patrzenia. Ważne, by nie trzeba było zadzierać głowy podczas jego oglądania. Dzięki temu jego oglądanie nie będzie męczące. Generalnie ekran telewizora nie powinien być usytuowany wyżej niż 120 cm nad poziomem podłogi.

Optmalne umieszczenie telewizora w...

Optmalne umieszczenie telewizora w salonie

Optmalne umieszczenie telewizora w...

Optmalne umieszczenie telewizora w salonie