• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak urządzić kawalerkę?

Jednopokojowe mieszkania zwane kawalerkami są bardzo popularne szczególnie w miastach, w których króluje życie studenckie. A i nie tylko, wiele małżeństw swój start życiowy rozpoczyna właśnie od kupna kawalerki, ponieważ na większe mieszkanie ich po prostu nie stać. Jedyny pokój w kawalerce to połączenie sypialni, salonu, a często i pokoju dziecięcego czy domowego biura. Jak ją urządzić?

Jakie meble do kawalerki?

W małych i ciasnych kawalerkach powinny królować minimalizm oraz prostota. Kiedy ograniczysz liczbę mebli oraz dodatków, Twoje mieszkanie będzie się po prostu wydawać większe. Aby wydawało się jeszcze przestronniejsze, musisz bardzo dbać o porządek. W jego utrzymaniu na pewno pomoże Ci pojemna szafa, która pomieści nie tylko ubrania i dodatki, ale także takie przedmioty jak np. odkurzacz. Warto wybrać taką z lustrzanymi drzwiami, które również sprawią, że pokój będzie sprawiał wrażenie większego. Najlepiej postawić na meble wielofunkcyjne. Niezbędnym meblem w każdym mieszkaniu jest łóżko. W kawalerce najlepiej sprawdzi się sofa z funkcją spania. Zamiast tradycyjnych krzeseł kup pufy, które pełnić będą rolę schowków na drobne przedmioty. Jeśli krzesła, to koniecznie składane. W przypadku, gdy pokój ma być połączony z kuchnią, na granicy stref świetnie sprawdzi się blat kuchenny, a obok niego wygodne hokery.

 

Jaki układ mieszkania wybrać?

Aranżując kawalerkę trzeba mieć na względzie plan mieszkania. W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła popularność łączenia kuchni z salonem. Salon z aneksem kuchennym to dobre rozwiązanie do kawalerek. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie pamiętaj, by w jakiś sposób oddzielić jedną strefę od drugiej. Można to uczynić za pomocą stolika, przy którym będziecie jeść posiłki lub wyspy kuchennej, która będzie też spełniać funkcję stołu. Wyburzenie ściany między kuchnią a salonem narzuca nam jeszcze większe dbanie o porządek nie tylko w pokoju, ale też w drugim pomieszczeniu. Niedopuszczalne jest pozostawienie sterty brudnych naczyń w zlewie, ponieważ przez cały czas będą one na widoczności.  

 

Rola oświetlenia

Bardzo istotną sprawą jest oświetlenie kawalerki. Dobry pomysł to zastosowanie kilku źródeł światła w miejsce jednego centralnie powieszonego żyrandola. Na ścianach warto umieścić kinkiety, a na blatach lampki. Więcej światła również sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawało nie tylko jaśniejsze, ale i przestronniejsze. Naprzeciwko okna warto powiesić lustro. Będzie ono odbijało światło słoneczne, zatem dodatkowo doświetli pomieszczenie.