• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Lampy industrialne w mieszkaniu

Styl industrialny, zwany inaczej loftowym, jest szalenie popularny na całym świecie, także w Polsce. Swoje źródła ma on w Stanach Zjednoczonych lat 50. XX wieku. Wtedy właśnie pustoszejące obiekty poprzemysłowe, np. hale fabryczne i towarowe czy też magazyny, zaczęły być adaptowane na miejsca mieszkalne. Początkowo robili tak tylko szukający nowych stylów życia artyści. Dziś każdy z nas może pozwolić sobie na odrobinę stylu industrialnego w domu. I wcale nie musimy mieszkać w lofcie. Jakie lampy będą pasować to tak zaaranżowanego mieszkania?

 

Z odsłoniętą żarówką, z metalową kratką…

 

Bardzo charakterystyczne dla stylu loftowego są metalowe lampy wiszące w kształcie odwróconej do góry dnem misy z dużą, odsłoniętą żarówką. Taki dodatek to kwintesencja stylu industrialnego. Widoczna na pierwszym zdjęciu lampa ma dodatkowo pomarszczoną fakturę powierzchni. To źle? Wręcz przeciwnie, o to właśnie chodzi. Dodatki industrialne mogą sprawiać wrażenie nieco podniszczonych i zużytych. W końcu mają prezentować się tak, jakby przez wiele lat “służyły” w fabrykach.Inna propozycja to jedna lub kilka lamp z żarówką “zabezpieczoną” metalową kratką. Ona również jest bardzo charakterystyczna dla loftowych aranżacji. Taka zabezpieczająca kratka miała chronić żarówkę przed zniszczeniem, o które w pracy w fabryce przecież nietrudno.

Kilka lamp

 
Powieszenie kilku lamp sufitowych w obok siebie lub wybór oświetlenia składającego się z np. trzech kloszów jest szczególnie charakterystyczne dla jadalni spod znaku industrial. Możemy wybrać trzy czy cztery jednakowe lampy, ale nie jest to konieczne. Równie dobrze prezentować się będzie kilka różnych kloszów. W końcu w fabryce liczył się sam fakt, że oświetlenie działa. Korzystano więc z wielu różnych lamp, nie ograniczając się do jednego stylu, jak to było w zwyczajnych domach. Podobnie może być we wnętrzu nawiązującym do stylu loftowego.

Lampa kwoka

 

Lampy kwoki, zwane też niekiedy srokami, pierwotnie były wykorzystywane do ogrzewania piskląt. Od wielu już lat oświetlenie to jest jednak wybierane do aranżacji modnych mieszkań, szczególnie tych urządzonych w stylu industrialnym. Jej przemysłowy design doskonale współgra z obecnymi w loftowych wystrojach domów betonem, cegłą czy metalem. Dzięki temu, że lampy te dostępne są w wielu różnych kolorach, wybierając jeden z nich, przełamiemy szaro-czarną monotonię, kojarzącą się czasem ze poprzemysłowym nowojorskim designem.

Lampy jak reflektory

 
We wnętrzach wyglądających jak pomieszczenia poprzemysłowe króluje nie tylko oświetlenie wiszące. Można w nich znaleźć też niezwykle oryginalne lampy podłogowe. Nam zdecydowanie najbardziej podobają się lampy przypominające swym wyglądem reflektory obecne np. w studiach fotograficznych czy na planach filmowych. Choć reflektor sam w sobie nie kojarzy się z halami fabrycznymi czy magazynami, lampy takie świetnie odnajdują się w loftowych aranżacjach. Szczególnie dobrze prezentują się w przestronnych salonach.